سیم و کابل

سیم چیست

سیم و کابل برق دو اصطلاح متفاوت هستند و در میان عموم جامعه به صورت سیم برق یا کابل برق شناخته می‌شوند. در تعریف‌های استاندارد و علمی هر یک از این دو دارای ویژگی‌ها و ساختارهای فنی مشخصی هستند و به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند. مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی تعریف دقیق سیم و کابل به شرح زیر است:

☑️ سیم برق: سیم برق متشکل از دو بخش به نام هادی و روکش است. هادی از آلیاژ فلز مس تشکیل شده است و هدایت جریان الکتریکی را بر عهده دارد. روکش که به عنوان غلاف یا ژاکت سیم شناخته می‌شود؛ به عنوان عایق عمل می‌کند و در مقابل اتصال کوتاه و بروز حادثه، ایمنی لازم را ایجاد می‌کند. سیم برق از سطح مقطع 5/0 الی 5/1 میلی متر تشکیل شده است اغلب در سیم کشی برق تک فاز و دو فاز به همراه سیم نول استفاده می‌شود.

☑️ کابل برق: کابل برق متشکل از دو بخش به نام هادی و روکش است. هادی کابل برق از چندین رشته مسی تشکیل شده است و روکش آن از جنس پی وی سی است. کابل برق در انواع مختلف طراحی و تولید شده است؛ دارای ابعاد و اندازه‌های مختلفی است و در سیم کشی و توزیع نیروی لازم در صنعت و ساختمان‌های اداری و تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. کابل برق می‌تواند ولتاژهای فشار ضعیف، فشار قوی و فشار متوسط و یا به اصطلاح ولتاژ سه فاز را تحمل کند.

کابل چیست

به تعدادی از سیم یا طناب که در کنار یکدیگر یا به شکل بسته، به یکدیگر بافته شوند، نام کابل می‌دهند. کابل‌ها در مکانیک برای کشیدن و بالا بردن یک جسم استفاده می‌شوند. در برق به منظور هدایت جریان برق بکار می‌روند. یک کابل نوری از تعدادی فیبر نوری در پوشش تشکیل شده که برای محافظت از فیبرها هستند. به ‌طور تخصصی‌تر کابل مختص مکانیک را طناب فولادی یا سیم بکسل نام گذاری می‌کنند. با اهمیت‌ترین و عمده‌ترین عایقی که در ساختمان کابل‌ها استفاده می‌گردد P.V.C (پلی وینیل کلراید) می‌باشد که نام دیگر آن پلاستیک است. پی وی سی عایقی با خاصیت غیر قابل اشتعال بوده و این مزیت مطلوبی در کابل‌ها محسوب می‌شود. 

 

کابل‌ها از انعطاف‌پذیری بسیاری برخوردار هستند. عایق‌ها نیز قادرند جنس متنوعی داشته باشند و با نظر به استفاده‌ آن جنس مناسب از عایق را بکار بگیرند. غلاف نیز نقش محافظ را برای لایه‌های درونی در برابر آسیب‌های مکانیکی را ایفا می‌کند. لازم به ذکر است که گاهی یک محافظ الکتریکی و مکانیکی نیز افزون بر سیم هادی و غلاف در اجزای کابل قرار می‌گیرد.

اساسی‌ترین اجزای تشکیل ‌دهنده کابل مواد هادی است و به طور معمول از جنس مس هستند. هادی‌ها قادرند اشکال متنوعی داشته باشند. از طریق هادی‌ها جریان الکتریکی انتقال می‌یابد و عموماً می‌توانند از جنس‌های آلومینیوم و مس باشند. از نیمه‌هادی افزون بر وجود هادی به منظور یکنواخت کردن میدان الکتریکی نیز استفاده می‌شود. نیمه‌هادی‌ها در کلیه کابل‌ها موجود نیستند و تنها در انواع فشار ضعیف به کار می‌روند. طول کابل به هر میزان که بیشتر باشد، مقاومت کابل نیز افزایش می‌یابد. ارتباط طول این کالا با مقاومت آن یک رابطه‌ی مستقیم است. اگر نوع کابل انتخابی دارای قطر بیشتری باشد، می‌تواند از خود، جریان الکتریکی بیشتری را نیز عبور دهد، اما در یک شدت ثابت چگالی جریان کاهش می‌یابد.

کابل چیست

قیمت سیم و کابل

قیمت سیم و کابل به معیارهای مختلف بستگی دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:
⏹ ابعاد و اندازه
⏹ برند
⏹ نوع سیم و کابل گرد یا تخت
⏹ میزان قدرت و تعداد رشته‌های سیم و کابل
⏹ کیفیت و دوام طولانی سیم و کابل
⏹ جنس هادی و جنس عایق
فروشگاه‌ها و برندهای مختلفی انواع سیم و کابل را با قیمت مناسب ارائه می دهند. فروشگاه سیم و کابل تسلا، عرضه کننده انواع سیم و کابل با بهترین قیمت در بازار تهران است. برای استعلام قیمت دقیق و به روز محصولات سیم و کابل البرز الکتریک نور و سیم و کابل مغان زرتاب و سیم و کابل همدان و سیم و کابل رادافشان سحر و سیم و کابل خراسان افشار نژاد با کارشناسان ما در تماس باشید.

انواع سیم‌های پرکاربرد در صنعت

برای کاربردهای خاص انواع گوناگونی از سیم وجود دارد. یک نوع جامد در دسترس است، سیم جامد از عایق یا رسانای منفرد تشکیل شده است و به طور معمول با غلاف رنگی حفاظت می‌شود. این نوع سیم دارای مقاومت کمتری است و بهترین کاربرد آن در فرکانس‌های بالاتر می‌باشد و انواع رشته ای که شکل استاندارد سیم‌ها هستند. یک سیم استاندارد از تعداد زیادی رشته‌ سیم‌های نازک تشکیل شده که به یکدیگر تابیده شده‌اند. 

 

این سیم‌ها در کاربردهایی که انعطاف پذیری مورد نیاز است، بکار گرفته می‌شوند. از سیم استاندارد می‎توان برای طولاتی مدت استفاده نمود. سیم استاندارد در قیاس با سیم جامد سطح مقطع بزرگتری دارد. سایز نهایی سیم تحت تاثیر قطر کلی سیم مشخص می‌گردد. سیم‌های رشته‌ای که بسیار خم شوند، در معرض شکستن هستند. چنانچه سیم در محل‌های مورد نظر به صورت چشمگیر یا به شکل دوره‌ای و یا مرتب خم می‌شود، بایستی از نوع رشته‌ای استفاده نمود. در سیستم‌های سیم کشی برق موجود در منزل‌ها از نوع جامد سیم استفاده می‌شود، زیرا هنگامی که داخل دیوار تعبیه می‌شود نیازی به انعطاف زیاد نخواهد داشت. کابل‌ها بر مبنای فاکتورهای گوناگون همچون شکل رسانا، سطح ولتاژ، تعداد رشته و کارکرد انواع متنوعی دارند که در ادامه به معرفی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

سیم ارت

سیم ارت به معنای سیم اتصال به زمین است و کاربرد اصلی این سیم ممانعت از برق گرفتگی می‌باشد. به طور کلی سیم ارت کابلی است که به طور تقریبی در تمامی دستگاه‌ها و تجهیزات الکتریکی وجود دارد. در واقع امکان نشت جریان اتفاقی است که در بسیاری از مدارات الکترونیکی وجود دارد و در مواردی این نشتی توسط بدنه‌های فلزی و یا قطعات هادی دیگر به قسمت‌های سطحی لوازم برقی می‌رسد و به همین علت با لمس یک وسیله مقداری جریان الکتریسیته به بدن انسان منتقل می‌شود که این اتفاق در مواردی باعث برق گرفتگی و یا آسیب رسیدن به آن وسیله می‌شود.

 

سیم ارت با انتقال نشتی جریان برق به زمین از برق گرفتگی و آتش سوزی جلوگیری می‌نماید. به همین علت لازم است برای کاربری بیشتر و بهتر از لوازم الکتریکی حتما از سیم ارت بکار گرفته شود. سیم ارت امروزه در صنایع مختلفی مشاهده شده و در صنایع مسکونی نیز گاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سیم ارت می‌توان در تمامی وسایل برقی خانگی همچون یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، کولر، مایکروفر، اجاق گازهای دارای ترموکوبل و …  استفاده نمود. همچنین به منظور ممانعت از شکل گیری الکتریسیته ساکن و انتقال مواد قابل اشتعال در هنگام تعمیرات الکتریکی بکار گرفته می‌شود.

سیم مفتول

سیم مفتول محصولی نیمه پایانی می‌باشد که از بیلت فولادی قابل تهیه است. بیلت فولادی بعد از فرآیند نورد به سیم مفتول تبدیل می‌گردد. برای یک کارخانه تولیدی سیم مفتول یک محصول نهایی است و برای کارگاه‌های تولیدی یک نوع مواد خام به شمار می‌رود. سیم مفتول بعد از عملیات نورد به شکل کویل یا کلاف مورد بسته بندی واقع می‌شود. از این رو وزن کلاف سیم مفتول را به عنوان وزن سیم مفتول بیان می‌کنند.

 

سیم مفتول محصولی فولادی است که موارد مرسوم آن سطح مقطع در بازه‌ 0.4 تا 4 میلی‌متر متغیر بوده و از طریق پروسه کشش و نورد گرم تهیه می‌شود. سیم مفتول به طور معمول از فولاد کم کربن تولید می‌گردد. به طور مثال بر طبق استاندارد DIN EN ISO 16120-2 جنس C32D، و بر طبق استاندارد ASTM A510M جنس 1008 و یا بر طبق استاندارد GOST30136 جنس Ct0M درجه بندی‌های فولاد مورد استفاده در تولید سیم مفتول هستند. به بیان دیگر هر یک از این گریدها دارای میزان معینی از کربن و سایر عناصر آلیاژی هستند که به علت متنوع بودن انواع سیم مفتول قابل تهیه، گرید‌های گوناگونی از این محصول در دسترس است. مفتول فولادی قادر است به شکل خام یا همان مفتول سیاه نیز وجود داشته و یا می‌تواند در برخی موارد نیز گالوانیزه شود.

سیم مفتول

سیم خشک

سیم خشک به علت تک رشته‌ای بودن و یا در آن تعدادی سیم به شکل تک رشته بکار رفته‌اند، از قدرت جریان برق و رسانایی بالایی برخورد می‌باشد و جریان را به شکل مطلوبی از خود عبور می‌دهد. در این نوع سیم، به علت بکارگیری هادی مسی مفتولی و در پی آن کاهش انعطاف پذیری سیم خشک در قیاس با سیم‌های افشان، برای نام‌گذاری این سیم از واژه‌ سیم حشک استفاده می‌گردد. سیم خشک به طور معمول در سیم کشی‌های داخلی برخی از تابلو‌های برق و دستگاه‌ها مورد استفاده واقع می‌شود. در زمان خرید می‌بایست به علامت‌هایH05V-U  ، NYA و H07V-U توجه نمود، چرا که این نشانه‌ها مختص سیم‌های مفتولی می‌باشند.

سیم‌ خشک اغلب عایقی از جنس پی وی سی داشته و در رنگ بندی‌های متنوع است. در زمان بکارگیری سیم خشک در داخل مجتمع، بایستی به این نکته توجه کافی داشت که این سیم باید در زیر گچ و درون لوله‌ها بکار رود. از این نوع سیم در فضاهای خشک و مرطوب نیز می‌توان استفاده نمود و در محل‌های بسته و باز نیز قابل بکارگیری هستند. در قسمت‌های گوناگون داخلی ساختمان، چه در شرایطی که آجر کاری است و چه در سرایطی که در مرحله بتن کاری است، می‌توان سیم خشک را مورد استفاده قرار داد.

سیم افشان

سیم افشان از یک سیم تک رشته‌ای تشکیل شده که هادی آن فلزی از جنس مس می‌باشد و عایق به کار رفته در سیم افشان نیز آمیزه پلیمر PVC از نوع پلیمر PVC/C است. سیم افشان را درون وسایل برقی و نیز برای محافظت از سیستم‌های روشنایی، در محیط‌های خشک، درون لوله‌ها و زیر و روی گچ بکار می‌برند اما بکارگیری سیم افشان به منظور نصب به طور مستقیم روی سینی کابل، کانال کابل کشی و مخازن جایز نمی‌باشد. 

 

ولتاژ نامی در سیم‌های افشان، 300/500 ولت در سیم‌های افشان تا سطح مقطع 1 میلی متر مربع و 450/750 ولت در سیم‌های افشان با سطح مقطع بیش از 1 میلی متر مربع می‌باشد. از آنجا که سطح مقطع سیم افشان به خاطر وجود فاصله میان لایه های مختلف سیم‌های به هم تابیده بیشتر بوده، مقاومت الکتریکی سیم افشان نیز از سیم مفتول بیشتر است. سیم افشان یکی از انواع کابل‌ها می‌باشد که قابلیت انعطاف پذیری دارد. این گونه از کابل‌ها از تعدادی سیم هادی ساخته شده‌اند که سیم‌ها به صورت تک رشته افشان هستند. سیم افشان در مدل‌های سبک و پرقدرت در بازار موجود بوده که هر کدام از آن‌ها خصوصیت‌ها و استفاده‌های مختص به خود را دارند.

استاندارد سیم و کابل

سیم و کابل را می‌توان از نظر معیار های مختلف دسته بندی نمود. اصول استاندارد دسته بندی سیم و کابل شامل دقیق ترین و بهترین ترین دسته بندی سیم و کابل است که به صورت ملی و بین المللی مورد تایید سازمان ها و دولت ها قرار گرفته است. این طبقه بندی شامل موارد زیر است:

نوع سیم و کابل: سیم و کابل ها شامل سیم وکابل های برق، کابل های کنترل، کابل های جبران، سیم وکابل های محافظ، سیم و کابل های مقاوم در برابر دمای بالا، سیم و کابل های کامپیوتر، کابل های سیگنال، کابل های کواکسیال، سیم و کابل های مقاوم در برابر آتش، کابل های دریایی، کابل های معدن، کابل های آلیاژ آلومینیوم و هستند.
ولتاژ قابل پشتیبانی: از نظر ولتاژ قابل پشتیبانی به 6 صورت AC , DC و تک فاز، دو فاز، خنثی و سه فاز است.
محیط قابل استفاده: به لحاظ محیط قابل استفاده به صورت سیم و کابل مدفون در زمین، سیم و کابل زیردریا، کابل هوایی، سیم و کابل تو کار و سیم و کابل روکار تقسیم می‌شود.

 حروف و علائم انحصاری: K (کابل کنترل)، P (کابل سیگنال) و T (سیم کواکسیال) است.

براساس جنس هادی شامل کدهای (CU , AL) است.
بر اساس غلاف داخلی شامل کد های Q (بسته سرب)، L (بسته آلومینیومی)، H (غلاف لاستیکی)، V (غلاف پلی وینیل کلرید) است.
غلاف بیرونی کدV (پلی وینیل کلراید)، Y (کابل برق پلی اتیلن) است.

بر اساس کد نوع عایق ترکیبی شامل D (غیر خشک و منعطف)، P (عایق خشک) نمایش داده می‌شود.

انواع کابل‌های پرکاربرد در صنعت

در حال حاضر کابل‌ها را می‌توان یکی از پر استفاده‌ترین تجهیز در نظر گرفت. کابل‌ها با نظر به استفاده‌ گسترده و فوق‌العاده‌ای که در زندگی انسان‌ها دارند، از تنوع بالایی برخوردار هستند. یکی از معیارهای اصلی تعیین کننده‌ی میزان انعطاف یک کابل، شمایل رسانای آن می‌باشد. به صورت کلی انواع کابل را می‌توان بر حسب شکل رسانا نیز دسته‌بندی نمود. از این رو، کابل‌ها بر اساس معیار‌های مختلف، دسته‌بندی‌های متفاوتی دارند، اما چند نوع کابل بیشتر از سایر موارد استفاده می‌شوند که عبارتند از:

کابل‌های جفت پیچ خورده: این کابل‌ها در حقیقت از یک جفت کابل پیچ خورده به یکدیگر تشکیل شده اند و برای فاصله های طولانی از این نوع کابل بهره می‌برند.

کابل‌های چند رسانا: از چند سیم هادی با غلاف عایق تشکیل شده است. این نوع کابل ها در مدار های کنترل از راه دور به کار می روند.

کابل‌های کواکسیال: دارای یک رسانای احاطه شده به وسیله یک رسانای فویلی بوده که حدواسط این دو را عایقی فرا گرفته است. بیشترین استفاده این نوع کابل در آنتن‌های تلویزیون می باشد.

کابل های برق: تمامی کابل‌های برق ساختمانی از دو قسمت سیم رسانا و بخش محافظ تشکیل شده اند.

کابل ربان

انواع کابل فشار قوی

انواع کابل فشار ضعیف

کابل آلومینیوم

کابل آلومینیوم یکی از اقسام کابل برق می‌باشد که همراه با کابل‌های مسی به بازار عرضه می‌شود. این نوع کابل از گذشته در تأسیسات برقی، خطوط انتقال و پست‌های توزیع برق به کار گرفته شده اما در دنیای امروز به کارگیری از آن رو به افزایش بوده چرا که قیمت مس بیشتر از قبل شده و کاربرد کابل‌های مسی به تنهایی، در شبکه‌های برق صرفه اقتصادی ایجاد نمی‌کند. 

کابل‌ها به منظور انتقال جریان الکتریکی استفاده می‌شوند. کابل‌های برق از نوع هادی، عایق و روکش تشکیل شده‌اند. در کابل‌های آلومینیومی، هادی از جنس فلز آلومینیوم می‌باشد. ضمن اینکه هدایت الکتریکی آلومینیوم از فلز مس کمتر و مقاومت آن بیشتر است اما با این وجود، با گزینش صحیح کابل آلومینیوم می‌توان عملکرد و کارکرد آن را در شبکه برق افزایش داد. 

 

کابل‌های آلومینیومی در قیاس با کابل‌های مسی مقاومت الکتریکی بیشتری داشته و به همین علت، جریان الکتریکی در کابل‌های مسی آسان‌تر منتقل می‌شود. از کابل آلومینیوم فقط در دسته کابل‌های قدرت و به شکل کابل زمینی و هوایی با هادی مفتول بهره می‌برند. در هنگام خرید کابل آلومینیوم باید به معیارهایی همچون ظرفیت آمپری، سایز و سطح مقطع کابل، تعداد رشته (تکفاز و یا سه فاز بودن)، افت ولتاژ، اندازه تأسیسات برق و … توجه کافی داشت.

کابل آلومینیوم

کابل خودنگهدار

کابل خودنگهدار کابلی است که از مجموع چند کابل تک رشته‌ای ساخته شده است. به منظور تولید هادی این کابل‌ها از آلومینیوم استفاده می‌کنند. این نوع کابل‌ها از آن جهت به این عنوان نام گذاری شده‌اند که در ساختار آن از یک فلز نگهدارنده بهره گرفته شده است تا وزن کابل و نیروی کشش را تحمل نماید. در اصل کابل خودنگهدار یک کابل هوایی می‌باشد و در خطوط هوایی توزیع برق بکار گرفته می‌شود. 

 

رشته‌ها در این کابل در کنار یکدیگر به هم پیچیده شده و از این جهت با نام کابل باندل شده نیز شناخته می‌شوند. این نوع کابل‌ها در مقایسه با کابل‌های قدیمی که از هادی‌های آنیل نشده مسی ساخته شده‌اند، خصوصیات بهتری دارند. هدف و فعالیت اصلی این کابل، انتقال برق به روشنایی خیابان و خانه‌ها بر روی تیرهای برق همراه با سطح ایمنی بالا و کاهش حوادث و خطرات جانی و مالی می‌باشد. بیشترین کارکرد را در مسیرهای کم عرض، کابل خودنگهدار برق دارد. این گونه کابل‌ها از هادی آلومینیوم و عایق پلی اتیلن کراس لینک (XLPE) به رنگ مشکی تولید شده‌اند. این کابل‌های به رنگ مشکی جایگزین مناسبی برای کابل‌های تک رشته‌ای مسی هستند. کابل خودنگهدار، تنها به صورت هوایی بوده و هیچ کاربردی به شکل زمینی ندارد.

 

جهت خرید و اطلاع از قیمت انواع برند سیم و کابل میتوانید با کارشناسان سیم و کابل تسلا تماس حاصل کنید.☎️

بروزرسانی 20/09/00