کابل آلومینیوم

کابل آلومینیوم(Aluminum) به عنوان مناسب ترین جایگزین کابل های مسی در صنایع تولید و توزیع برق استفاده می شود. کابل‌‌های آلومینیوم دو نوع دارد. نوع اول مدل کابل زمینی و نوع دوم کابل خود نگهدار که در بازار به فروش می رسند. این کابل‌های آلومینیومی برای توزیع برق در ساختمان های مسکونی ، توزیع برق محلی ، سیم کشی برق ها و خطوط انتقال نیرو استفاده می شوند. سیم یا کابل‌ آلومینیومی به نسبت سیم و کابل های مسی از مقاومت زیادی برخوردار هستند. از مزایا کابل‌ آلومینیومی نسبت به کابل مسی می توان به این مورد اشاره کرد که خطر سرقت کابل‌های آلومینیومی به نسبت کابل های مسی بسیار کمتر بوده است.

می توان از کابل‌های آلومینیومی به راحتی در محیط های مختلف از جمله تیر چراغ برق استفاده کرد. کابل‌ آلومینیوم اگر چه مقاومت بیشتری نسبت به کابل های مسی دارند اما امروزه  کابل‌های آلومینیومی ارزان تر از کابل های مسی می باشند. دسترسی آسان به کابل های آلومینیومی یکی دیگر از مزایای این کابل می باشد. از نظر وزنی کابل‌های آلومینیوم از کابل مسی سبک تر بوده است. همچنین عمر کابل‌های آلومینیومی بسبار بالا می باشد. مهمترین معیاری که برای انتخاب کابل‌ آلومینیوم استفاده می شود میزان مقاومت الکتریکی آن است. این به این معنا می باشد که هر چه مقاومت الکتریکی کمتر باشد مناسب تر و بهتر است.

کاربرد کابل آلومینیوم

از کابل‌های آلومینیومی در کارهای برقی هم استفاده می شود. کابل‌های آلومینیومی دارای انواع مختلفی هستند. کابل آلومینیوم به چند دسته تقسیم می شوند.

1. کابل های زمینی

2. کابل های آلومینیومی زمینی

3. کابل های خود نگهدار آلومینیومی

4. کابل های فشار قوی

5. کابل های ۴*۱۶ .

از کابل‌های آلومینیومی زمینی در پروژه های برق رسانی و توزیع نیرو با ولتاژ بسیار ضعیف استفاده می شود. ولتاژ کابل‌های آلومینیومی زمینی بین 0.6 الی ۱ ولت می باشد. کابل‌های آلومینیومی هوایی در تیرهای برق و دکل های برقی بسیار پرکاربرد هستند.

کاربرد کابل‌های آلومینیومی هوایی به سه دسته تقسیم می شوند:

1. کابل هوایی AAC که برای ولتاژ کم و متوسط استفاده می شود.

2. کابل هوایی AAAC که برای ولتاژ های متوسط و تقریبا بالا قابل استفاده می باشند.

3.کابل هوایی ACSR که این کابل برای ولتاژ های بسیار قوی استفاده می شوند. از این نوع کابل‌های آلومینیومی خود نگهدار برای برق های سه فاز و تک فاز نیز استفاده می شود.

کابل‌ آلومینیوم فشار قوی برای انتقال جریان برق در سیستم هایی که ولتاژ انتقالی شان بیشتر از ۳۰ کیلو وات است استفاده می شود. از جمله در نیروگاه های برق این کابل بسیار پر کاربرد است. کابل‌های آلومینیومی ۴*۱۶ که دارای ۴ رشته هستند برای انتقال برق فشار ضعیف با کابل سه فاز قابل استفاده می باشند. همچنین از کابل‌ آلومینیوم ۴*۱۶ برای انتقال برق در مسیر های کوتاه استفاده می شود.

ویژگی کابل آلومینیومی

  1. هزینه مناسب
  2. قدرت و استحکام بالا
  3. دوام و عمر طولانی
  4. تحمل میزان ولتاژ های مختلف
  5. وزن سبک
  6. حمل و نقل آسان
  7. ابعاد و اندازه های مختلف
کابل آلومینیوم

انواع کابل آلومینیوم

کابل آلومینیوم دارای انواع مختلفی است و به عنوان مناسب ترین جایگزین کابل های مسی شناخته می شود. از جمله مهم ترین دسته های کابل آلومینیوم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. کابل آلومینیومی زمینی
  2. کابل آلومینیومی فشار قوی
  3. کابل های هوایی 

کابل های آلومینیومی دارای هادی از جنس آلومینیوم هستند و از عایق پی وی سی ضد آب تشکیل شده اند.

کابل آلومیینومی زمینی

از کابل‌های آلومینیومی زمینی در پروژه های برق رسانی و توزیع نیرو با ولتاژ ضعیف استفاده می شود. کابل‌های آلومینیومی زمینی سه نوع دارند که نوع اول کابل‌های آلومینیومی زمینی سه رشته ای هستند. نوع دوم کابل‌های آلومینیومی زمینی دو رشته ای است. نوع سوم کابل‌های آلومینومی زمینی ۴ رشته ای می باشد. خود کابل‌های آلومینیومی زمینی ۴ رشته ای به چند دسته تقسیم می شوند از جمله دسته ی اول سه رشته ی سطح مقطع یکسانی دارند. دسته دوم سطح مقطع هر ۴ رشته به صورت یکسان می باشند. دسته ی سوم رشته های دیگر سطح مقطع کمتری دارند.

کابل‌‌های آلومینیوم زمینی از هادی نرم شده ی مفتولی می باشند. کابل‌های آلومینیوم زمینی برای کابل کشی زمینی ، نصب ثابت و داخل و خارج از تاسیسات قابل استفاده هستند. سایز های مختلف کابل‌های آلومینیومی زمینی به ترتیب ۲*۱۰ ، ۲*۱۶ ، ۲*۲۵ و ۲*۳۵ می باشند. کابل‌های آلومینیوم زمینی جایگزین مناسبی برای کابل های مسی می باشند. از نظر قمیتی برای خرید کابل‌های آلومینیومی زمینی باید به سایز و ضخامت آن توجه داشت. کابل‌های آلومینیومی تک فاز در انواع زمینی و خود نگهدار و هوایی تولید می شوند. قیمت این کابل ها در مقایسه با کابل های سه فازی و همین طور کابل مسی پایین تر می باشد.

انواع کابل آلومینیومی زمینی

کابل‌های آلومینیومی زمینی به چند دسته تقسیم می شوند 1. کابل‌های آلومینیومی زمینی دو رشته ای

2.کابل‌های آلومینیومی زمینی سه رشته ای

3.کابل‌های آلومینومی زمینی چهار رشته ای

کابل‌های آلومینیومی زمینی دو رشته ای بسیار به صرفه می باشند. همین امر باعث شده است که تقاضا برای کابل‌های آلومینیوم زمینی افزایش داشته باشد. از نظر قیمت کابل آلومینومی زمینی دو رشته ای نسبت به کابل های مسی بسیار به صرفه تر است. مشخصات کابل آلومیینیوم زمینی دو رشته ای به این صورت می باشد که ولتاژ کار آن بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت می باشد.

هادی کابل زمینی دو رشته ای آلومینیومی از مفتول های آلومینیومی تشکیل شده است. عایق آن از پی وی سی یا xlpe درست شده است. معمولا رنگ روکش کابل های دو رشته ای زمینی آلومینیومی مشکی می باشد. کابل سه رشته ای آلومینیومی زمینی یکی از کابل های برق در فشار ضعیف ، فشار قوی و فشار متوسط می باشد. کابل‌ آلومینیوم زمینی سه رشته ای از نظر قیمتی بسیار به صرفه می باشد. کابل چهار رشته ای آلومینیومی زمینی یکی از کابل های برق در فشار قوی و بسیار قوی می باشد. این نوع کابل نسبت به سایر کابل های آلومینیومی فیمت بالاتری دارد.

کابل آلومینیومی زمینی فشار ضعیف

کابل های آلومینیومی زمینی فشار ضعیف که به LV معروف هستند از سیم های مسی یا آلومینیومی رشته ای تهیه شده است. گرچه هادی کوچک کابل ها ممکن است از رساناهای جامد استفاده کند. مجمع کلی ممکن است گرد یا مسطح باشد. رشته های پرکننده غیر رسانا ممکن است برای حفظ شکل آن به مجموعه اضافه شوند. کابل های LV مخصوص برای استفاده در سربار یا عمودی ممکن است دارای عناصر اضافی مانند پشتیبانی سازه های فلزی باشند. بعضی از کابل های LV برای استفاده در فضای باز ممکن است فاقد غلاف خارجی باشند. کابل آلومینیومی زمینی فشار ضعیف می تواند ولتاژ 1.1 کیلو ولت را پشتیبانی کند. این کابل ها به صورت تک هسته ارائه می شوند و در حلقه های 1000 متری و 500 متری قرار دارند.

کابل LV به طور گسترده ای در بسیاری از صنایع اعم از صنایع درگیر در آب ، انرژی های تجدید پذیر ، شبکه های توزیع و برق ، نیروگاه های هسته ای و حرارتی ، فرودگاه ها ، دریایی ، دفاعی ، ارتباطات از راه دور ، آسیاب های بادی ، ساختمان ، معدن ، دریایی ، برنامه ها ، سیم کشی کشتی ، راه آهن ، اتوماسیون ، صنایع صوتی و تصویری و ساخت ، این کابل ها می توانند برای تعداد زیادی از پروژه ها مناسب باشند.

 

کابل آلومینومی فشار قوی

کابل‌های آلومینیومی فشار قوی باید در برابر اشعه های مختلف از جمله اشعه ماورا بنفش ، جانوران موزی و هیدرو کربن ها مقاوم باشند. از فلز مس و آلومینیوم می توان در کابل‌های آلومینیومی فشار قوی استفاده کرد. در صورت استفاده از آلومینیوم فشار قوی باید به سطح مقطعه آن هم دقت داشته باشیم. کابل‌های فشار قوی آلومینیوم به صورت دفن شده در زمین و یا داخل کابل قابل استفاده هستند. از کابل‌های آلومینیومی فشار قوی برای انتقال جریان برق در سیستم هایی که ولتاژ آن ها بالاتر از ۳۰ کیلو وات در نیروگاه هستند. در شبکه های مرکزی توزیع برق و شبکه های توزیع اولیه استفاده می شوند. کابل فشار قوی آلومینیومی یا کابل ولتاژ بالا برای انتقال انرژی الکتریکی در ولتاژ بالا استفاده می شود.

کاربرد هریک از این کابل های فشار قوی با هم متفاوت هستند. در روی کابل‌های آلومینیوم فشار قوی مشخصات این کابل ها به وسیله ی یک سری علایم روی آن درج شده است. کابل فشار قوی آلومینیومی به کابل هایی می گویند که ولتاژ آنها بسیار بالا هستند که می توانند جریان های بیش از ۳۰ کیلو وات را از خود عبور دهند. این کابل ها دارای یک سیستم عایق بندی کامل هستند. کابل های فشار قوی شامل یک رسانا و یک عایق می باشند. کاربرد این کابل های فشار قوی منتقل کردن ولتاژ بالا در زیر زمین ، متصل کردن فیبر نوری ، بین شهری و بر روی دکل های بزرگ می باشند. همچنین کابل های آلومینیومی فشار قوی کاربرد صنعتی نیز دارند.

کابل آلومینیومی هوایی

این کابل ها از کیفیت و مقاومت بالایی برخوردارند و برای مواردی مختلف استفاده می شود. کابل های هوایی دارای انواع مختلفی است و به سه دسته تقسیم می شود. هر یک از آن ها مناسب برای شرایط محیطی هاص هستند و برای ولتاژ های کم و متوسط و بالا استفاده می شود. کابل های هوایی از جمله کابل هایی هستند که در محیط بیرون استفاده می شود و اغلب روی تیر برق و روی دکل ها دیده می شود.

کابل های آلومینیومی هوایی برند تسلا از با کیفیت ترین محصولات هستند.

برای تهیه و خرید انواع کابل های تسلا می توانید با ما در تماس باشید.

برند تسلا همواره با داشتن بیش از چند دهه تجربه محصولاتی تولید می کند که از لحاظ کیفیت و دوام گزینه ای ایده ال است.

انواع کابل آلومینیومی هوایی

 AAC: دارای هادی الومینیومی است که قابلیت پشتیبانی از ولتاژ کم و متوسط را دارد و هادی آلمینیوم آنیل نشده با طول تاب مشخص است.

AAAC: از آلیاژ آلومینیومی برای ایجاد هادی آنیل نشده استفاده می شود.دارای طول و ابعاد مختلف است و می تواند دور مفتول جهت گالوانیزاسیون مورد استفاده قرار گیرد.

ACSR: از دیگر کابل های هوایی آلومینیومی هستند که دارای قدرت و کیفیت بالایی هستند و برای کاهش هزینه ها استفاده می شود. وزن پایینی داشته و در ابعاد و متراژ های مختلف به فروش می رسد.

کابل آلومینیوم هوایی

کابل آلومینیوم زره دار

این کابل دارای یک محافظ است که تحت عنوان زره خوانده می شود. لذا از امنیت بالاتری برخوردار است. این زره باعث کاهش نویز می باشند. برند های مختلفی کابل آلومینیوم زره دار را تهیه و تولید نموده اند که از جمله می توان به برند محبوب تسلا اشاره نمود. این برند محصولات با کیفیت و با رعایت اصول استاندارد تولید می کند. لایه زره اغلب به شکل مفتول و یا نوار هایی از جنس فولاد گالوانیزه است. کابل زره دار دارای قدرت بالایی هستند و اغلب در سیستم های انتقال برق از زمین استفاده می شوند.

این کابل ها در سیستم های برق ضعیف نیز کاربرد دارند. حنس عایق این کابل ها از پی وی سی است و دارای مقاومت بالایی در مقابل اب و رطوبت است. این کابل ها ساختاری به صورت لایه لایه دارند و لایه اول چند رشته سیم با هادی آلومینیوم است و دارای روکش از جنس پی وی سی می باشد و در نهایت دارای زره از جنس فولاد گالوانیزه است. این کابل ها در ابعاد و اندازه های مختلف تهیه و تولید شده اند و با توجه به نیاز پروژه متراژ دقیق مشخص می شود.
برای تهیه و خرید انواع کابل زره دار با کارشناسان ما در تماس باشید مشاوره قبل از خرید دریافت کنید.

کابل آلومینیوم خودنگهدار

یکی از کاربرد های این کابل برای برق رسانی و تامین برق در خطوط هوایی است. هادی کابل آلومینیوم خود نگهدار از جنس آلومینیوم است و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. وظیفه این کابل انتقال برق روی تیر های برق است. دارای عایق پلی اتیلن کراس لینک است و به رنگ مشکی می باشد. از امنیت بالایی برخوردار است و در مقابل خوردگی و آب مقاومت بالایی دارد.

 

کابل آلومینیوم

انواع کابل آلومینیوم خودنگهدار

کابل خودنگهدار 4 رشته: دارای 3 رشته فاز و یک رشته نول است.
کابل خودنگهدار 5 رشته: دارای 3 رشته فاز و یک رته نول و یک رشته مسنجر نول است.
کابل خودنگهدار 6 رشته: دارای سه رشته فاز و یک رشته نول و یک رشته مسنجر نول و یک رشته روشنایی است.
از جمله مزایای کابل آلومینیوم خودنگهدار می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– کاهش اتلاف انرژی
– افزایش امنیت
– قیمت مناسب
– وزن کم 

برند های مختلفی اقدام به تولید کابل خودنگهدار نموده اند و از محبوب ترین برند ها می توان به همدان، سیمیا، کابلینکو و غیره اشاره نمود. برای تهیه و خرید انواع کابل آلومینیوم می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید. جهت استعلام قیمت کابل آلومینیوم خودنگهدار با ما در تماس باشید.