کابل آلومینیوم

کابل آلومینیوم

آلومینیوم (Al) یکی از رایج‌ترین عناصر فلزی است. پس از عناصر اکسیژن و سیلیکون سومین عنصر فراوان موجود روی کره زمین می‌باشد. همچنین حدود ۸ درصد از وزن پوسته زمین را نیز تشکیل می‌دهد. کابل آلومینیوم سال‌هاست که در صنعت برق و سیم و کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل‌های آلومینیومی مانند کابل‌های مسی انعطاف‌پذیر نیستند، بنابراین بیشتر به صورت جامد و رشته‌ای هستند. رایج‌ترین نوع کابل برق آلومینیومی، کابل آلومینیومی رشته‌ای است. این کابل شامل چندین رشته از سیم‌هایی با قطر کوچک است که به یکدیگر تابیده شده‌اند و انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به کابل‌های آلومینیومی هسته جامد دارند.

کابل‌های آلومینیومی رشته‌ای اغلب با روکش PVC یا لاستیکی عایق‌بندی می‌شوند تا از آسیب آب و خوردگی محافظت کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند قلع شوند. یک لایه نازک از پوشش قلع روی سطح خود دارند که رسانایی آن‌ها را بهبود می‌بخشد و طول عمر آن‌ها را بیشتر می‌کند. کابل برق آلومینیومی به دلیل سبک وزن بودن و توانایی مقاومت در برابر جریان‌های ولتاژ بالا بدون شکستن در طول زمان، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. کابل‌های آلومینیومی برای سیم کشی برق و در شبکه‌های انتقال و توزیع شبکه‌های شهری کاربرد دارند. همچنین برای سیم کشی در چندین صنعت از جمله ساخت و ساز ساختمان، سیم تلفن، هواپیماسازی و غیره استفاده می‌شوند.

طبق استانداردهای بین المللی، کابل آلومینیومی را می‌توان برای سیم‌هایی با اندازه‌های ۱۰ میلی‌متر مربع و بالاتر با عایق‌های مختلف مانند PVC، XLPE و غیره استفاده کرد. کابل‌های آلومینیومی همچنین برای سارقان ضایعات، فلز جذابی نیستند. رسانایی کابل آلومینیومی کمتر از هادی‌های مسی است، بنابراین باید در طول‌های توصیه شده دقت نمایید، زیرا افت ولتاژ کمی بیشتر از کابل‌های مسی است. در حین استفاده از کابل‌های آلومینیومی در داخل پانل‌ها و کانال‌های سیم کشی باید از انحناها یا گوشه‌های باریک خودداری شود، گوشه‌های کانال سیم کشی باید تا حد امکان گسترده باشد.

به دلیل نوسانات قیمت برای اطلاع از قیمت روز و موجودی کالا برندها با کارشناسان ما در سیم و کابل تسلا تماس بگیرید.

شماره تماس:

02133531792  |  09126055303

قیمت کابل آلومینیومی کسری

نوع محصولقیمت واحد(ریال)نوع محصولقیمت واحد (ریال)
کابل آلومینیوم 6*2تماس بگیریدکابل آلومینیوم 10*2تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 16*2تماس بگیریدکابل آلومینیوم 25*2تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 35*2تماس بگیریدکابل آلومینیوم 10*4تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 16*4تماس بگیریدکابل آلومینیوم 25*4تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 35*4تماس بگیریدکابل آلومینیوم 5.16تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 25*5تماس بگیریدکابل آلومینیوم 35*5تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 16+25*3تماس بگیریدکابل آلومینیوم 16+35*3تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 25+50*3تماس بگیریدکابل آلومینیوم 35+70*3تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 70*1تماس بگیریدکابل آلومینیوم 150*1تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 185*1تماس بگیریدکابل آلومینیوم 240*1تماس بگیرید

قیمت کابل آلومینیومی البرز الکتریک نور

نام محصولقیمتنام محصولقیمت
کابل کواکسیال 4.5C-2V تماس بگیرید
کابل شیلددار 1*2تماس بگیریدکابل شلیددار 1.5*2تماس بگیرید
کابل شیلددار 2.5*2تماس بگیریدکابل شلیددار 1.5*3تماس بگیرید
کابل شیلددار 2.5*3تماس بگیریدکابل شلیددار 1.5*4تماس بگیرید
کابل تلفنی (مسی 0.6) 2 زوجیتماس بگیریدکابل تلفنی (مسی 0.6) 4 زوجیتماس بگیرید
کابل تلفنی (مسی 0.6) 6زوجیتماس بگیریدکابل تلفنی (مسی 0.6) 10زوجیتماس بگیرید
کابل RG59 ساده تماس بگیریدکابل RG59 ترکیبیتماس بگیرید
کابل تخت 16*3تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 16*1تماس بگیریدکابل آلومینیوم 25*1تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 35*1تماس بگیریدکابل آلومینیوم 50*1تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 70*1تماس بگیریدکابل آلومینیوم 95*1تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 120*1تماس بگیریدکابل آلومینیوم 150*1تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 185*1تماس بگیریدکابل آلومینیوم 240*1تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 300*1تماس بگیریدکابل آلومینیوم 10*2تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 16*2تماس بگیریدکابل آلومینیوم 25*2تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 10*4تماس بگیریدکابل آلومینیوم 16*4تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 16+25*3تماس بگیریدکابل آلومینیوم 16+35*3تماس بگیرید
کابل آلومینیوم 25+50*3تماس بگیرید

قیمت کابل آلومینیوم

قیمت کابل آلومینیوم به معیارهای مختلفی بستگی دارد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

🔵 ابعاد و اندازه: ابعاد و اندازه این کابل متنوع است و به صورت ۲ *۱.۵ تا ۱۶*۳.۵ و … مشاهده می‌شود. این عدد بیانگر تعداد رشته موجود در این کابل است که از ۱ رشته تا ۵۰ رشته متغیر است و همین امر سبب ایجاد تفاوت در ابعاد و اندازه کابل شده است.

🔵 کیفیت: برندهای مختلفی این کابل را ارائه نموده‌اند و هر یک مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی محصولات خود را تولید می‌کنند؛ لذا محصولات تقلبی این محصولات در بازار به وفور یافت می‌شود و از قیمت پایین‌تر برخوردار هستند. محصولاتی که کیفیت بالا دارند و به صورت اورجینال از برند خاص تهیه می‌شود؛ دارای قیمت ارائه شده از سوی برند هستند و نرخ معین دارند.

🔵 نوع کابل: کابل آلومینیومی دارای تنوع بالا است و دارای کاربردهای مختلف است؛ لذا قیمت کابل آلومینیومی افشان با قیمت کابل آلومینیومی ابزار دقیق متفاوت است.

علاوه بر موارد فوق نوسان قیمت بازار نیز در تعیین قیمت کابل آلومینیومی موثر است. به همین دلیل برای دریافت بروزترین لیست قیمت‌ها از جمله قیمت کابل آلومینیومی تک فاز زمینی، قیمت کابل آلومینیومی سه فاز زمینی، قیمت کابل فشار قوی آلومینیومی و غیره با فروشگاه تسلا در تماس باشد.

لیست قیمت کابل آلومینیوم
چرا سیم و کابل تسلا؟

فروشگاه سیم و کابل تسلا با بیش از ده سال سابقه کار در زمینه ارائه سیم و کابل، درگاهی امن برای خرید کلیه محصولات سیم و کابل و اتصالات برای مشتریان غیر حضوری فراهم ساخته است. تمامی محصولات همراه با ضمانت نامه و طبق استاندارد های مرجع به مشتریان عرضه می گردد.  اعتقاد ما بر این است که صداقت و کیفیت ارایه خدمات باعث رشد و توسعه این مجموعه در این سالها بوده است. و والاترین هدف ما کسب رضایت مشتریان می باشد.

تنوع کالاها در تسلا در زمینه سیم و کابل به شما این امکان را میدهد که به علت محدودیت بودجه نظرات و سلایق شما بزرگواران حذف نگردد و این موضوع همواره موجب افزایش رضایت مشتریان تسلا خواهد بود.

آدرس ما :  لاله زار جنوبی ، کوچه ملانوروزی ، پاساژ خندان ، همکف پلاک۸

شماره تماس:

۰۲۱۳۳۵۳۱۷۹۲ ۰۹۱۲۶۰۵۵۳۰۳

ضمانت اصالت کالا
ضمانت اصالت کالا
ارسال به سراسر کشور
ارسال به کل کشور
پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعت
مرجوع کالا
مرجوع کالا
معرفی کامل و جامع کابل آلومینیوم

خرید کابل آلومینیوم

به هنگام خرید کابل آلومینیومی بایستی به نوع کاربری کابل توجه داشت و متناسب با نوع کاربرد مورد نظر؛ اقدام به خرید کابل آلومینیومی کرد. از آن‌جایی که کابل‌های آلومینیومی در انواع و اقسام مختلفی تولید می‌شوند؛ قیمت‌های این کابل‌ها هم بستگی به نوع و هدف استفاده از کابل مصرفی دارد. انواع کابل‌های آلومینیومی که به هنگام خرید با آن‌ها مواجه می‌شوید:
۱- کابل آلومینیوم زمینی: این کابل‌ها برای موارد کابل‌کشی زیر زمین هستند و در واقع در زیر زمین دفن می‌شوند و دارای انواع ۲ رشته، ۳ رشته و ۴ رشته هستند؛ ولتاژ نامی در این مدل کابل‌ها ۱-۰.۶ ولت است.۲- کابل آلومینیوم زره دار: از این مدل کابل‌ها هم در زیر زمین استفاده می‌شود و یک لایه زره اضافی‌تر برای افزایش مقاومت در برابر صدمات مکانیکی دارند؛ جنس این زره اغلب از فولاد گالوانیزه یا مفتول‌های آلومینیومی است.۳- کابل آلومینیوم فشار قوی: کابل‌های هستند با قابلیت تحمل ولتاژ بیش از ۳۰ کیلو ولت که در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم هستند و دارای انواع مختلفی مثل کابل‌های قدرت روغنی، قدرت گازی، کواکس و غیره هستند. از این کابل‌ها در شبکه توزیع مرکزی برق استفاده می‌شود.۴- کابل آلومینیوم خودنگهدار: برای افزایش ایمنی شبکه برقی؛ این مدل کابل‌ها بسیار مناسب هستند و موارد استفاده از آن‌ها در مواقعی است که استفاده از هادی لخت می‌تواند منجر به بروز حادثه گردد و در انواع ۴ رشته، ۵ رشته و ۶ رشته ساخته می‌شوند.۵- کابل آلومینیوم هوایی: این نوع کابل‌ها در انواع مختلفی مثل کابل‌های هوایی AAAC (مناسب ولتاژهای متوسط و بالا) و کابل‌های هوایی ACSR (مناسب ولتاژهای بالا) در بازار عرضه می‌شوند.بنابراین بسته به اینکه هدف شما از خرید کابل آلومینیوم چه نوع استفاده‌ایی باشد، قیمت‌های کابل‌ها هم متفاوت خواهد بود.

سایز بندی کابل آلومینیومی

کابل‌های آلومینیوم به نوبه خود در سایزهای مختلفی روانه بازار می‌شوند که هر کدام از آن‌ها مشخصات فنی، قیمت و برند متفاوتی دارند. بنابراین استفاده از هر کابلی در هر مکانی قبول نیست و بایستی به میزان جریان عبوری از آن و سایز کابل توجه زیادی شود. سایز بندی کابل آلومینیوم یک سری اعداد و ارقام است مه معرف بخش‌های متنوع کابل برقی هستند. سایز هر کابل به عوامل مختلفی همانند سیم نول، تعداد هادی‌ها ،سطح مقطع آن بستگی دارد و روی کابل هم درج می‌شوند. عدد اول سمت چپ که روی کابل است معرف تعداد رشته‌ هادی در کابل است و عدد دوم نشان‌ دهنده سطح مقطع کابل است.

در صورتی که در کابل از رشته نول هم استفاده شود آن را با عدد دیگری روی کابل نمایش می‌دهند. کابل برق آلومینیوم برای انتقال دادن میزان جریان مشخصی از برق ساخته شده‌اند و این موضوع روی سایز بندی کابل تعیین می‌شود. در این مضوع که کابل را می‌خواهید در چه مکانی استفاده کنید باید به سایز کابل توجه زیادی داشته باشید. از جمله سایزهای مختلف کابل‌های آلومینیوم می‌توان موارد زیر را نام برد:

انواع کابل آلومینیوم

کابل‌های آلومینیومی دارای هادی از جنس آلومینیوم هستند و از عایق پی وی سی ضد آب تشکیل شده‌اند؛ همچنین دارای انواع مختلفی است و به عنوان مناسب‌ترین جایگزین کابل‌های مسی شناخته می‌شود. از جمله مهم‌ترین دسته‌های کابل آلومینیوم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

🔶  زمینی 🔶 فشار قوی  🔶 فشار متوسط 🔶 هوایی  🔶 زره‌دار 🔶 خودنگهدار

کابل آلومینیومی زمینی

کابل آلومینیومی زمینی

از کابل‌های آلومینیومی زمینی در پروژه‌های برق‌رسانی و توزیع نیرو با ولتاژ ضعیف استفاده می‌شود. کابل‌های آلومینیومی زمینی سه نوع دارند که نوع اول کابل‌های آلومینیومی زمینی سه رشته‌ای هستند. نوع دوم کابل‌های آلومینیومی زمینی دو رشته‌ای است. نوع سوم کابل‌های آلومینومی زمینی ۴ رشته‌ای می‌باشد. خود کابل‌های آلومینیومی زمینی ۴ رشته‌ای به چند دسته تقسیم می‌شوند از جمله دسته‌ی اول سه رشته‌ی سطح مقطع یکسانی دارند. دسته دوم سطح مقطع هر ۴ رشته به صورت یکسان می‌باشند. دسته‌ی سوم رشته‌های دیگر سطح مقطع کمتری دارند.

کابل‌های آلومینیوم زمینی از هادی نرم شده‌ی مفتولی می‌باشند. کابل‌های آلومینیوم زمینی برای کابل کشی زمینی، نصب ثابت و داخل و خارج از تاسیسات قابل استفاده هستند. سایز‌های مختلف کابل‌های آلومینیومی زمینی به ترتیب ۲*۱۰.۲*۱۶.۲*۲۵ و ۲*۳۵ می‌باشند. کابل‌های آلومینیوم زمینی جایگزین مناسبی برای کابل‌های مسی می‌باشند. از نظر قمیتی برای خرید کابل‌های آلومینیومی زمینی باید به سایز و ضخامت آن توجه داشت. کابل‌های آلومینیومی تک فاز در انواع زمینی و خود نگهدار و هوایی تولید می‌شوند. قیمت این کابل‌ها در مقایسه با کابل‌های سه فازی و همین طور کابل مسی پایین‌تر می‌باشد. برای اطلاع از قیمت کابل برق آلومینیومی زمینی با ما در تماس باشید.

انواع کابل آلومینیومی زمینی

کابل‌های آلومینیومی زمینی به چند دسته تقسیم می‌شوند:

1. کابل‌های آلومینیومی زمینی دو رشته‌ای

2. کابل‌های آلومینیومی زمینی سه رشته‌ای

3. کابل‌های آلومینومی زمینی چهار رشته‌ای

کابل‌های آلومینیومی زمینی دو رشته‌ای بسیار به صرفه می‌باشند. همین امر باعث شده است که تقاضا برای کابل‌های آلومینیوم زمینی افزایش داشته باشد. از نظر قیمت کابل آلومینومی زمینی دو رشته‌ای نسبت به کابل‌های مسی بسیار به صرفه‌تر است. مشخصات کابل آلومیینیوم زمینی دو رشته‌ای به این صورت می‌باشد که ولتاژ کار آن بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت می‌باشد.

هادی کابل زمینی دو رشته‌ای آلومینیومی از مفتول‌های آلومینیومی تشکیل شده است. عایق آن از پی وی سی یا xlpe درست شده است. معمولا رنگ روکش کابل‌های دو رشته‌ای زمینی آلومینیومی مشکی می‌باشد. کابل سه رشته‌ای آلومینیومی زمینی یکی از کابل‌های برق در فشار ضعیف، فشار قوی و فشار متوسط می‌باشد. کابل آلومینیوم زمینی سه رشته‌ای از نظر قیمتی بسیار به صرفه می‌باشد. کابل چهار رشته‌ای آلومینیومی زمینی یکی از کابل‌های برق در فشار قوی و بسیار قوی می‌باشد. این نوع کابل نسبت به سایر کابل‌های آلومینیومی قیمت بالاتری دارد.

کابل آلومینیومی فشار قوی

کابل آلومینیوم فشار قوی

کابل‌های آلومینیومی فشار قوی باید در برابر اشعه‌های مختلف از جمله اشعه ماورا بنفش، جانوران موزی و هیدرو کربن‌ها مقاوم باشند. از فلز مس و آلومینیوم می‌توان در کابل‌های آلومینیومی فشار قوی استفاده کرد. در صورت استفاده از آلومینیوم فشار قوی باید به سطح مقطعه آن هم دقت داشته باشیم. کابل‌های فشار قوی آلومینیوم به صورت دفن شده در زمین و یا داخل کابل قابل استفاده هستند. از کابل‌های آلومینیومی فشار قوی برای انتقال جریان برق در سیستم‌هایی که ولتاژ آن‌ها بالاتر از ۳۰ کیلو وات در نیروگاه هستند. در شبکه‌های مرکزی توزیع برق و شبکه‌های توزیع اولیه استفاده می‌شوند. کابل فشار قوی آلومینیومی یا کابل ولتاژ بالا برای انتقال انرژی الکتریکی در ولتاژ بالا استفاده می‌شود.

کاربرد هریک از این کابل‌های فشار قوی با هم متفاوت هستند. در روی کابل‌های آلومینیوم فشار قوی مشخصات این کابل‌ها به وسیله‌ی یک سری علایم روی آن درج شده است. کابل فشار قوی آلومینیومی به کابل‌هایی می‌گویند که ولتاژ آن‌ها بسیار بالا هستند که می‌توانند جریان‌های بیش از ۳۰ کیلو وات را از خود عبور دهند. این کابل‌ها دارای یک سیستم عایق‌بندی کامل هستند. کابل‌های فشار قوی شامل یک رسانا و یک عایق می‌باشند. کاربرد این کابل‌های فشار قوی منتقل کردن ولتاژ بالا در زیر زمین، متصل کردن فیبر نوری، بین شهری و بر روی دکل‌های بزرگ می‌باشند. همچنین کابل‌های آلومینیومی فشار قوی کاربرد صنعتی نیز دارند.

کابل آلومینیوم افشان

کابل آلومینیوم افشان یکی از انواع کابل‌هاست که خواص رسانایی بسیار خوبی دارد و این ویژگی آن را از دیگر کابل‌های موجود در بازار متمایز می‌کند. رسانای این کابل با توجه به خواص الکتریکی و مکانیکی و قیمت آن در مقایسه با سیم مسی باعث شده است که جایگزینی بسیار مناسب به حساب بیاید. در واقع کابل آلومینیومی به دلیل آلومینیوم به کار رفته در آن بسیار شکل پذیر است و البته در برابر زنگ زدگی و خوردگی نیز مقاومت بسیار خوبی دارد‌. یکی از بهترین کاربرد این نوع کابل‌ها زمانی است که به کابل سربار نیاز داشته باشید. کابل سربار به یک کابلی گفته می‌شود که عمدتا بدون عایق هستند و در هوا یا فضای معلق به کار برده می‌شوند و همچنین معمولا لخت و بدون سرپوش هستند.

یکی از بارزترین مثال‌های کاربرد کابل آلومینیوم افشان در داخل و بیرون شهر است که توسط پایه‌های برق ساپورت می‌شود.از آن جایی که کابل آلومینیومی باعث انتقال جریان الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر می‌شود و به عبارتی بهتر در خطوط برق رسانی استفاده می‌شود، نه تنها در پایه‌های برق بلکه حتی برای توزیع برق ساختمان‌های مسکونی نیز بسیار پر کاربرد است. همچنین از جمله نکات حائز اهمیت در مورد این کابل‌ها این است که باید سایز و ابعاد و حتی مقاومت مورد نیاز را به طور دقیق انتخاب کنید. برای مثال زمانی که قصد دارید میزان اندازه یک کابل آلومینیومی را به دست آورید بهتر است که از سایز مقطع اطلاع داشته باشید که برای این کار کافی است که سایز مقطع را در 0.27 ضرب کنید و پاسخی که به دست می‌آورید در اصل همان وزن کابل شما در هر متر خواهد بود.

کابل آلومینیوم افشان
کابل آلومینیوم فشار متوسط

کابل آلومینیوم فشار متوسط

کابل‌ها در انتقال و جابه‌جایی داده‌ها و جریان برق نقش بسیار مهمی‌دارند که به هر کدام از آن‌ها ممکن است واژه‌هایی همچون فشار ضعیف، متوسط و قوی اطلاق شود. این واژه‌ها نشان دهنده میزان ولتاژی است که از آن‌ها عبور می‌کند. کابل فشار متوسط کابل‌های ارزان قیمتی هستند که هادی آن‌ها آلومینیومی است و می‌تواند که ۶ الی ۳۰ کیلو ولت را پوشش دهی کنند. هادی میانی این کابل‌ها از آلومینیوم یا فلز مس به دو صورت تک الی سه رشته ساخته می‌شود. می‌توانید این کابل‌ها را برای ساختمان‌های تجری و مسکونی مورد استفاده قرار دهید.

کابل آلومینیوم زره دار

این کابل دارای یک محافظ است که تحت عنوان زره خوانده می‌شود. لذا از امنیت بالاتری برخوردار است. این زره باعث کاهش نویز می‌باشند. برند‌های مختلفی کابل آلومینیوم زره دار را تهیه و تولید نموده‌اند که از جمله می‌توان به برند محبوب تسلا اشاره نمود. این برند محصولات با کیفیت و با رعایت اصول استاندارد تولید می‌کند. لایه زره اغلب به شکل مفتول و یا نوار‌هایی از جنس فولاد گالوانیزه است. کابل زره دار دارای قدرت بالایی هستند و اغلب در سیستم‌های انتقال برق از زمین استفاده می‌شوند.

این کابل‌ها در سیستم‌های برق ضعیف نیز کاربرد دارند. حنس عایق این کابل‌ها از پی وی سی است و دارای مقاومت بالایی در مقابل اب و رطوبت است. این کابل‌ها ساختاری به صورت لایه لایه دارند و لایه اول چند رشته سیم با هادی آلومینیوم است و دارای روکش از جنس پی وی سی می‌باشد و در نهایت دارای زره از جنس فولاد گالوانیزه است.

کابل آلومینیوم زره دار
کابل آلومینیوم خودنگهدار

کابل آلومینیوم خودنگهدار

کابل‌های آلومینیوم خودنگهدار دارای روکش‌هایی هستند که در روی دکل‌ها و پایه‌های توزیع برق، توسط یک نگهدارنده نصب و نگه‌داشته می‌شوند. از کاربردهای اساسی آن‌ها می‌توان در جهت انتقال و توزیع نیرو در خطوط هوایی اشاره کرد. با این وجود سابقه بکارگیری کابل‌های آلومینیوم خودنگهدار در شبکه‌های برق ایران چندان طولانی نیست، اما باتوجه به مزایای متعدد مورد استقبال بسیاری قرار گرفتند. در واقع این کابل‌ها خصوصیات بهتری نسبت به هادی‌های آنیل نشده مسی ارائه می‌دهند؛ همچنین باتوجه به عایق دار بودن امکان بروز اتصالی بین رشته‌ها بین می‌رود.

کابل آلومینیومی خودنگهدار به نام ABC مشهور است. کابل آلومینیوم خودنگهدار از محبوبیت زیادی در کشور ما برخوردار بوده و آن به دلیل قابلیت‌هایی دیگری مانند آسانی در نصب و نگهداری و مرتب بودن این کابل است. کابل آلومینیوم خود نگهدار علاوه بر مزیت‌های گفته شده از معایبی نیز برخورد است که ازجمله این معایب می‌توان به دهانه کوتاه‌تر و قطب‌تر (به دلیل افزایش وزن)، نصب سخت آن در مناطق کوهستانی اشاره کرد و در بسیاری از مواقع هزینه‌ی نصب این نوع کابل‌ها از خود کابل گران‌تر تمام می‌شود؛ همچنین گفتنی است در کشورهای توسعه‌یافته از این کابل بسیار استفاده می‌شود، درحالی‌که کشورهای درحال‌توسعه برای انتقال برق همچنان از هادی‌های لخت استفاده می‌کنند.

کاربرد کابل آلومینیوم

از کابل‌های آلومینیومی در کارهای برقی هم استفاده می‌شود. کابل‌های آلومینیومی دارای انواع مختلفی هستند. کابل آلومینیوم به چند دسته تقسیم می‌شوند. از کابل‌های آلومینیومی زمینی در پروژه‌های برق‌رسانی و توزیع نیرو با ولتاژ بسیار ضعیف استفاده می‌شود. ولتاژ کابل‌های آلومینیومی زمینی بین ۰.۶ الی ۱ ولت می‌باشد. کابل‌های آلومینیومی هوایی در تیرهای برق و دکل‌های برقی بسیار پرکاربرد هستند. کاربرد کابل‌ آلومینیومی هوایی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1. کابل هوایی AAC که برای ولتاژ کم و متوسط استفاده می‌شود.

2. کابل هوایی AAAC که برای ولتاژ‌های متوسط و تقریبا بالا قابل استفاده می‌باشند.

۳. کابل هوایی ACSR که این کابل برای ولتاژ‌های بسیار قوی استفاده می‌شوند. از این نوع کابل‌ آلومینیومی خود نگهدار برای برق‌های سه فاز و تک فاز نیز استفاده می‌شود.

کابل آلومینیوم فشار قوی برای انتقال جریان برق در سیستم‌هایی که ولتاژ انتقالی‌شان بیشتر از ۳۰ کیلو وات است استفاده می‌شود. از جمله در نیروگاه‌های برق این کابل بسیار پر کاربرد است. کابل‌های آلومینیومی ۴*۱۶ که دارای ۴ رشته هستند برای انتقال برق فشار ضعیف با کابل سه فاز قابل استفاده می‌باشند. همچنین از کابل آلومینیوم ۴*۱۶ برای انتقال برق در مسیر‌های کوتاه استفاده می‌شود.

کاربرد کابل آلومینیوم
ویژگی کابل آلومینیوم

ویژگی کابل آلومینیوم

از مشخصات کابل آلومینیومی می‌توان به موارد متعددی اشاره کرد که جز مزیت‎‌ها و معایب این کابل پر استفاده در صنعت برق است.

۱- سبک بودن کابل آلومینیوم نسبت به کابل مسی

۲- قیمت مقرون به صرفه و نسبتا پایین کابل‌های آلومینیومی نسبت به کابل‌های مسی

۳- رسانایی کمتری نسبت به کابل‌های مسی دارند به دلیل این‌که آلومینیوم مقاومت بیشتری در برابر عبور جریان برق نسبت به مس از خود نشان می‌دهد.

۴- کابل آلومینیوم نسبت به کابل مسی در برابر تابش نور آفتاب آسیب‌پذیری بیشتری دارد.

۵- مقاومت مکانیکی آن نسبت به کابل‌های مسی کم‌تر است؛ یعنی زودتر می‌شکند و در شرایط محیطی زودتر دچار خوردگی می‌گردد. البته امروزه از کلمپ بی‌متال یا از طریق افزودن آلیاژهایی به هادی کابل در جهت رفع این معظل اقدام شده است؛ با این عمل مقاومت مکانیکی و استقامت کابل‌های آلومینیومی افزایش می‌یابد.

۶- انعطاف‌پذیری و کشش کابل آلومینیوم از کابل مسی کم‌تر است.

۷- کابل آلومینیوم نسبت به کابل‌های ساخته شده از مس؛ بیشتر در معرض خطرات آتش سوزی قرار دارد.

۸- بیشترین کاربرد کابل‌های ساخته شده از آلومینیوم؛ به صورت کابل زمینی و هوایی و به شکل مفتولی است؛ زیرا آلومینیوم نسبت به مس شکننده‌تر است و به دلیل همین خاصیت به صورت مفتولی استفاده می‌شود؛ بر این اساس به صورت کابل افشان هیچ‌گاه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

سوالات متداول

کابل آلومینیوم یکی از انواع سیم و کابل برق است. رسانای این نوع کابل‌ها از جنس آلومینیوم است. از آلومینیوم به دلیل رسانایی خوبی که دارد، در ساخت انواع کابل‌ها استفاده می کنند. البته فلز آلومینیوم در مقایسه با فلز مس، از رسانایی کمتری برخوردار است.

قیمت کابل آلومینیوم به معیارهایی همچون ابعاد و اندازه، کیفیت و نوع کابل بستگی دارد.

کابل آلومینوم در برندهایی مانند البرز الکتریک نور، دامغان، خراسان افشار نژاد، سیمیا، سیمکو و … تهیه شده است.

انواع مختلف کابل آلومینیومی عبارتند از: کابل آلومینیومی هوایی، کابل آلومینیومی خودنگهدار، کابل آلومینیومی زره دار، کابل آلومینیومی زمینی و کابل هوایی فشار قوی

برای خریدکابل آلومینیوم میتوانید از مشاوران سیم و کابل تسلا کمک بگیرید، جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

بروزرسانی در تاریخ 1402/09/21

دیدگاه‌های نوشته

*
*