کابل آلومینیوم

کابل آلومینیوم برای مصارف الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به عنوان جایگزینی مناسب برای کابل‌های مسی در نظر گرفته شده است. رسانای استفاده شده در کابل آلومینیومی از فلز آلومینیوم ساخته شده است که می‌توان جریان برق را به خوبی از خود عبور دهد. با توجه به مشخصات فنی که در این کابل وجود دارد آن را برای کاربردهای مختلفی همچون ساختمان سازی، توزیع برق محلی، برای خطوط انتقال نیرو و… استفاده می‌شود. این مدل کابل را به دو صورت خودنگه‌دار و زمینی می‌سازند که نوع زمینی به نوبه خود انواع مختلفی دارد و دارای نصب ثابتی هستند. اصولا این نوع کابل‌های آلومینیومی باید در مکان‌هایی نصب شوند که کابل تحرک زیادی نداشته باشد؛ به همین دلیل در زمین یا داخل دیوار نصب می‌شوند.

اما از کابل‌های آلومینیومی خودنگه‌دار را به صورت هوایی به کار می‌برند اما به دلیل این که به صورت پیوسته در برابر گرما و سرما و یا آتش قرار می‌گیرد ممکن است ترک بردارد و آسیب ببیند. بنابراین در انتخاب نوع کابل آلومینیوم در وهله اول به نوع نیاز و کاربرد توجه کنید سپس در جهت خرید آن‌ها اقدام کنید. این فلز قیمت مقرون به صرفه‌تری از مس دارد به همین دلیل با افزایش قیمت فلز مس بسیار مورد توجه قرار گرفت. بسیاری از افراد در انتخاب این کابل یا کابل مسی تردید دارند و فک می‌کنند که با انتخاب کابل آلومینیومی مشکلات زیادی به وجود می‌آید. اما در صورتی که کابل کاملا استاندارد و با کیفیت بالایی انتخاب شود، مشکلی پیش نمی‌آید.

کارخانه کابل آلومینیوم

کاربرد کابل آلومینیوم

از کابل‌های آلومینیومی در کارهای برقی هم استفاده می‌شود. کابل‌های آلومینیومی دارای انواع مختلفی هستند. کابل آلومینیوم به چند دسته تقسیم می‌شوند.

1. کابل‌های زمینی

2. کابل‌های آلومینیومی زمینی

3. کابل‌های خود نگهدار آلومینیومی

4. کابل‌های فشار قوی

5. کابل‌های ۴*۱۶.

از کابل‌های آلومینیومی زمینی در پروژه‌های برق‌رسانی و توزیع نیرو با ولتاژ بسیار ضعیف استفاده می‌شود. ولتاژ کابل‌های آلومینیومی زمینی بین ۰.۶ الی ۱ ولت می‌باشد. کابل‌های آلومینیومی هوایی در تیرهای برق و دکل‌های برقی بسیار پرکاربرد هستند.

کاربرد کابل‌های آلومینیومی هوایی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1. کابل هوایی AAC که برای ولتاژ کم و متوسط استفاده می‌شود.

2. کابل هوایی AAAC که برای ولتاژ‌های متوسط و تقریبا بالا قابل استفاده می‌باشند.

۳. کابل هوایی ACSR که این کابل برای ولتاژ‌های بسیار قوی استفاده می‌شوند. از این نوع کابل‌های آلومینیومی خود نگهدار برای برق‌های سه فاز و تک فاز نیز استفاده می‌شود.

کابل آلومینیوم فشار قوی برای انتقال جریان برق در سیستم‌هایی که ولتاژ انتقالی‌شان بیشتر از ۳۰ کیلو وات است استفاده می‌شود. از جمله در نیروگاه‌های برق این کابل بسیار پر کاربرد است. کابل‌های آلومینیومی ۴*۱۶ که دارای ۴ رشته هستند برای انتقال برق فشار ضعیف با کابل سه فاز قابل استفاده می‌باشند. همچنین از کابل آلومینیوم ۴*۱۶ برای انتقال برق در مسیر‌های کوتاه استفاده می‌شود.

قیمت کابل برق آلومینیومی زمینی

ویژگی کابل آلومینیومی

✅ مقاومت الکتریکی کابل آلومینیومی پایین‌تر است.
✅ قیمت این کابل‌ها مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.
✅ نگهداری کابل‌های آلومینیومی نسبت به سایر کابل‌ها راحت‌تر است.
✅ این کابل‌ها در برابر ضربه مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد.
✅ کابل‌های آلومینیومی وزن پایین و نصب راحتی دارد.

قیمت انواع کابل برق آلومینیومی

انواع کابل آلومینیوم

کابل‌های آلومینیومی دارای هادی از جنس آلومینیوم هستند و از عایق پی وی سی ضد آب تشکیل شده‌اند؛ همچنین دارای انواع مختلفی است و به عنوان مناسب‌ترین جایگزین کابل‌های مسی شناخته می‌شود. از جمله مهم‌ترین دسته‌های کابل آلومینیوم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

🔶  زمینی

🔶 فشار قوی

🔶 هوایی 

کابل آلومیینومی زمینی

از کابل‌های آلومینیومی زمینی در پروژه‌های برق‌رسانی و توزیع نیرو با ولتاژ ضعیف استفاده می‌شود. کابل‌های آلومینیومی زمینی سه نوع دارند که نوع اول کابل‌های آلومینیومی زمینی سه رشته‌ای هستند. نوع دوم کابل‌های آلومینیومی زمینی دو رشته‌ای است. نوع سوم کابل‌های آلومینومی زمینی ۴ رشته‌ای می‌باشد. خود کابل‌های آلومینیومی زمینی ۴ رشته‌ای به چند دسته تقسیم می‌شوند از جمله دسته‌ی اول سه رشته‌ی سطح مقطع یکسانی دارند. دسته دوم سطح مقطع هر ۴ رشته به صورت یکسان می‌باشند. دسته‌ی سوم رشته‌های دیگر سطح مقطع کمتری دارند.

کابل‌های آلومینیوم زمینی از هادی نرم شده‌ی مفتولی می‌باشند. کابل‌های آلومینیوم زمینی برای کابل کشی زمینی، نصب ثابت و داخل و خارج از تاسیسات قابل استفاده هستند. سایز‌های مختلف کابل‌های آلومینیومی زمینی به ترتیب ۲*۱۰.۲*۱۶.۲*۲۵ و ۲*۳۵ می‌باشند. کابل‌های آلومینیوم زمینی جایگزین مناسبی برای کابل‌های مسی می‌باشند. از نظر قمیتی برای خرید کابل‌های آلومینیومی زمینی باید به سایز و ضخامت آن توجه داشت. کابل‌های آلومینیومی تک فاز در انواع زمینی و خود نگهدار و هوایی تولید می‌شوند. قیمت این کابل‌ها در مقایسه با کابل‌های سه فازی و همین طور کابل مسی پایین‌تر می‌باشد. برای اطلاع از قیمت کابل برق آلومینیومی زمینی با ما در تماس باشید.

انواع کابل آلومینیومی زمینی

کابل‌های آلومینیومی زمینی به چند دسته تقسیم می‌شوند:

1. کابل‌های آلومینیومی زمینی دو رشته‌ای

2. کابل‌های آلومینیومی زمینی سه رشته‌ای

3. کابل‌های آلومینومی زمینی چهار رشته‌ای

کابل‌های آلومینیومی زمینی دو رشته‌ای بسیار به صرفه می‌باشند. همین امر باعث شده است که تقاضا برای کابل‌های آلومینیوم زمینی افزایش داشته باشد. از نظر قیمت کابل آلومینومی زمینی دو رشته‌ای نسبت به کابل‌های مسی بسیار به صرفه‌تر است. مشخصات کابل آلومیینیوم زمینی دو رشته‌ای به این صورت می‌باشد که ولتاژ کار آن بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت می‌باشد.

هادی کابل زمینی دو رشته‌ای آلومینیومی از مفتول‌های آلومینیومی تشکیل شده است. عایق آن از پی وی سی یا xlpe درست شده است. معمولا رنگ روکش کابل‌های دو رشته‌ای زمینی آلومینیومی مشکی می‌باشد. کابل سه رشته‌ای آلومینیومی زمینی یکی از کابل‌های برق در فشار ضعیف، فشار قوی و فشار متوسط می‌باشد. کابل آلومینیوم زمینی سه رشته‌ای از نظر قیمتی بسیار به صرفه می‌باشد. کابل چهار رشته‌ای آلومینیومی زمینی یکی از کابل‌های برق در فشار قوی و بسیار قوی می‌باشد. این نوع کابل نسبت به سایر کابل‌های آلومینیومی قیمت بالاتری دارد.

کابل آلومینیومی NAYY

کابل آلومینیومی زمینی فشار ضعیف

کابل‌های آلومینیومی زمینی فشار ضعیف که به LV معروف هستند از سیم‌های مسی یا آلومینیومی رشته‌ای تهیه شده است. گرچه هادی کوچک کابل‌ها ممکن است از رساناهای جامد استفاده کند. مجمع کلی ممکن است گرد یا مسطح باشد. رشته‌های پرکننده غیر رسانا ممکن است برای حفظ شکل آن به مجموعه اضافه شوند. کابل‌های LV مخصوص برای استفاده در سربار یا عمودی ممکن است دارای عناصر اضافی مانند پشتیبانی سازه‌های فلزی باشند. بعضی از کابل‌های LV برای استفاده در فضای باز ممکن است فاقد غلاف خارجی باشند. کابل آلومینیومی زمینی فشار ضعیف می‌تواند ولتاژ ۱.۱ کیلو ولت را پشتیبانی کند. این کابل‌ها به صورت تک هسته ارائه می‌شوند و در حلقه‌های ۱۰۰۰ متری و ۵۰۰ متری قرار دارند.

کابل LV به طور گسترده‌ای در بسیاری از صنایع اعم از صنایع درگیر در آب، انرژی‌های تجدیدپذیر، شبکه‌های توزیع و برق، نیروگاه‌های هسته‌ای و حرارتی، فرودگاه‌ها، دریایی، دفاعی، ارتباطات از راه دور، آسیاب‌های بادی، ساختمان، معدن، دریایی، برنامه‌ها، سیم کشی کشتی، راه آهن، اتوماسیون، صنایع صوتی و تصویری و ساخت، این کابل‌ها می‌توانند برای تعداد زیادی از پروژه‌ها مناسب باشند.

کابل آلومینومی فشار قوی

کابل‌های آلومینیومی فشار قوی باید در برابر اشعه‌های مختلف از جمله اشعه ماورا بنفش، جانوران موزی و هیدرو کربن‌ها مقاوم باشند. از فلز مس و آلومینیوم می‌توان در کابل‌های آلومینیومی فشار قوی استفاده کرد. در صورت استفاده از آلومینیوم فشار قوی باید به سطح مقطعه آن هم دقت داشته باشیم. کابل‌های فشار قوی آلومینیوم به صورت دفن شده در زمین و یا داخل کابل قابل استفاده هستند. از کابل‌های آلومینیومی فشار قوی برای انتقال جریان برق در سیستم‌هایی که ولتاژ آن‌ها بالاتر از ۳۰ کیلو وات در نیروگاه هستند. در شبکه‌های مرکزی توزیع برق و شبکه‌های توزیع اولیه استفاده می‌شوند. کابل فشار قوی آلومینیومی یا کابل ولتاژ بالا برای انتقال انرژی الکتریکی در ولتاژ بالا استفاده می‌شود.

کاربرد هریک از این کابل‌های فشار قوی با هم متفاوت هستند. در روی کابل‌های آلومینیوم فشار قوی مشخصات این کابل‌ها به وسیله‌ی یک سری علایم روی آن درج شده است. کابل فشار قوی آلومینیومی به کابل‌هایی می‌گویند که ولتاژ آن‌ها بسیار بالا هستند که می‌توانند جریان‌های بیش از ۳۰ کیلو وات را از خود عبور دهند. این کابل‌ها دارای یک سیستم عایق‌بندی کامل هستند. کابل‌های فشار قوی شامل یک رسانا و یک عایق می‌باشند. کاربرد این کابل‌های فشار قوی منتقل کردن ولتاژ بالا در زیر زمین، متصل کردن فیبر نوری، بین شهری و بر روی دکل‌های بزرگ می‌باشند. همچنین کابل‌های آلومینیومی فشار قوی کاربرد صنعتی نیز دارند.

کابل آلومینیومی NAY2XY

کابل آلومینیومی هوایی

این کابل‌ها از کیفیت و مقاومت بالایی برخوردارند و برای مواردی مختلف استفاده می‌شود. کابل‌های هوایی دارای انواع مختلفی است و به سه دسته تقسیم می‌شود. هر یک از آن‌ها مناسب برای شرایط محیطی هاص هستند و برای ولتاژ‌های کم و متوسط و بالا استفاده می‌شود. کابل‌های هوایی از جمله کابل‌هایی هستند که در محیط بیرون استفاده می‌شود و اغلب روی تیر برق و روی دکل‌ها دیده می‌شود.

کابل‌های آلومینیومی هوایی برند تسلا از با کیفیت‌ترین محصولات هستند.

برای تهیه و خرید انواع کابل‌های تسلا می‌توانید با ما در تماس باشید.

برند تسلا همواره با داشتن بیش از چند دهه تجربه محصولاتی تولید می‌کند که از لحاظ کیفیت و دوام گزینه‌ای ایده ال است.

💠 AAC: دارای هادی الومینیومی است که قابلیت پشتیبانی از ولتاژ کم و متوسط را دارد و هادی آلمینیوم آنیل نشده با طول تاب مشخص است.

💠 AAAC: از آلیاژ آلومینیومی برای ایجاد هادی آنیل نشده استفاده می‌شود. دارای طول و ابعاد مختلف است و می‌تواند دور مفتول جهت گالوانیزاسیون مورد استفاده قرار گیرد.

💠 ACSR: از دیگر کابل‌های هوایی آلومینیومی هستند که دارای قدرت و کیفیت بالایی هستند و برای کاهش هزینه‌ها استفاده می‌شود. وزن پایینی داشته و در ابعاد و متراژ‌های مختلف به فروش می‌رسد.

نمایندگی فروش کابل آلومینیومی

کابل آلومینیوم زره‌ دار

این کابل دارای یک محافظ است که تحت عنوان زره خوانده می‌شود. لذا از امنیت بالاتری برخوردار است. این زره باعث کاهش نویز می‌باشند. برند‌های مختلفی کابل آلومینیوم زره دار را تهیه و تولید نموده‌اند که از جمله می‌توان به برند محبوب تسلا اشاره نمود. این برند محصولات با کیفیت و با رعایت اصول استاندارد تولید می‌کند. لایه زره اغلب به شکل مفتول و یا نوار‌هایی از جنس فولاد گالوانیزه است. کابل زره دار دارای قدرت بالایی هستند و اغلب در سیستم‌های انتقال برق از زمین استفاده می‌شوند.

این کابل‌ها در سیستم‌های برق ضعیف نیز کاربرد دارند. حنس عایق این کابل‌ها از پی وی سی است و دارای مقاومت بالایی در مقابل اب و رطوبت است. این کابل‌ها ساختاری به صورت لایه لایه دارند و لایه اول چند رشته سیم با هادی آلومینیوم است و دارای روکش از جنس پی وی سی می‌باشد و در نهایت دارای زره از جنس فولاد گالوانیزه است. این کابل‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلف تهیه و تولید شده‌اند و با توجه به نیاز پروژه متراژ دقیق مشخص می‌شود.
برای تهیه و خرید انواع کابل زره دار با کارشناسان ما در تماس باشید مشاوره قبل از خرید دریافت کنید.

کابل آلومینیوم خودنگهدار

کابل‌های آلومینیوم خودنگهدار دارای روکش‌هایی هستند که در روی دکل‌ها و پایه‌های توزیع برق، توسط یک نگهدارنده نصب و نگه‌داشته می‌شوند. از کاربردهای اساسی آن‌ها می‌توان در جهت انتقال و توزیع نیرو در خطوط هوایی اشاره کرد. با این وجود سابقه بکارگیری کابل‌های آلومینیوم خودنگهدار در شبکه‌های برق ایران چندان طولانی نیست، اما باتوجه به مزایای متعدد مورد استقبال بسیاری قرار گرفتند. در واقع این کابل‌ها خصوصیات بهتری نسبت به هادی‌های آنیل نشده مسی ارائه می‌دهند؛ همچنین باتوجه به عایق دار بودن امکان بروز اتصالی بین رشته‌ها بین می‌رود.

کابل‌های آلومینیوم خودنگهدار ابتدا در فرانسه و در قرن بیستم ساخت و تولید شدند و سپس جایگزین کابل‌های مسی قرار گرفتند و به دلیل قیمت ارزان و کارایی بسیاری که دارند، در کشورهای مختلفی از آن‌ها استفاده می‌شود؛ همچنین به دلیل افزایش چشمگیر قیمت مس در جهان و سرقت کابل‌های مسی، کارگاه‌های صنعتی و واحدهای مسکونی به کابل‌های آلومینیومی روی‌گردان شده‌اند.

کابل آلومینیومی خودنگهدار به نام ABC مشهور است. کابل آلومینیوم خودنگهدار از محبوبیت زیادی در کشور ما برخوردار بوده و آن به دلیل قابلیت‌هایی دیگری مانند آسانی در نصب و نگهداری و مرتب بودن این کابل است. کابل آلومینیوم خود نگهدار علاوه بر مزیت‌های گفته شده از معایبی نیز برخورد است که ازجمله این معایب می‌توان به دهانه کوتاه‌تر و قطب‌تر (به دلیل افزایش وزن)، نصب سخت آن در مناطق کوهستانی اشاره کرد و در بسیاری از مواقع هزینه‌ی نصب این نوع کابل‌ها از خود کابل گران‌تر تمام می‌شود؛ همچنین گفتنی است در کشورهای توسعه‌یافته از این کابل بسیار استفاده می‌شود، درحالی‌که کشورهای درحال‌توسعه برای انتقال برق همچنان از هادی‌های لخت استفاده می‌کنند.

کابل آلومینیوم

انواع کابل آلومینیوم خودنگهدار

کابل خودنگهدار ۴ رشته: دارای ۳ رشته فاز و یک رشته نول است.
کابل خودنگهدار ۵ رشته: دارای ۳ رشته فاز و یک رته نول و یک رشته مسنجر نول است.
کابل خودنگهدار ۶ رشته: دارای سه رشته فاز و یک رشته نول و یک رشته مسنجر نول و یک رشته روشنایی است.
از جمله مزایای کابل آلومینیوم خودنگهدار می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

♦️ کاهش اتلاف انرژی

♦️ افزایش امنیت

♦️ قیمت مناسب

♦️ وزن کم 

کابل آلومینیومی NAY2Y

خرید کابل آلومینیوم

برای تهیه و خرید کابل آلومینیومی به موارد مختلف توجه نمایید. از جمله می‌توان به ابعاد و اندازه، ضخامت و نوع کابل آلومینیومی اشاره نمود. این کابل‌ها دارای تنوع بالا هستند و هنگام خرید دقت کردن به کاربرد و نیاز از اهمیت بالا برخوردار است. کابل آلومینوم در برندهایی مانند البرز الکتریک نور، دامغان، خراسان افشار نژاد، سیمیا، سیمکو و … تهیه شده است. برای تهیه و خرید انواع کابل آلومینیومی استاندارد و باکیفیت با نمایندگی‌ها و فروشگاه‌های معتبر در تماس باشید. سیم و کابل تسلا یکی از نمایندگی‌های خرید سیم و کابل آلومینیوم است. این فروشگاه انواع کابل آلومینیوم با کیفیت و با قیمت مناسب را ارائه می‌دهد. 

قیمت کابل آلومینیوم

قیمت کابل آلومینیوم به معیارهای مختلفی بستگی دارد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

🔵 ابعاد و اندازه: ابعاد و اندازه کابل آلومینیومی متنوع است و به صورت ۲ *۱.۵ تا ۱۶*۳.۵ و … مشاهده می‌شود. این عدد بیانگر تعداد رشته موجود در کابل آلومینیومی است که از ۱ رشته تا ۵۰ رشته متغیر است و همین امر سبب ایجاد تفاوت در ابعاد و اندازه کابل شده است.

🔵 کیفیت: برندهای مختلفی این کابل را ارائه نموده‌اند و هر یک مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی محصولات خود را تولید می‌کنند؛ لذا محصولات تقلبی این محصولات در بازار به وفور یافت می‌شود و از قیمت پایین‌تر برخوردار هستند. محصولاتی که کیفیت بالا دارند و به صورت اورجینال از برند خاص تهیه می‌شود؛ دارای قیمت ارائه شده از سوی برند هستند و نرخ معین دارند.

🔵 نوع کابل: کابل آلومینیومی دارای تنوع بالا است و دارای کاربردهای مختلف است؛ لذا قیمت کابل آلومینیومی افشان با قیمت کابل آلومینیومی ابزار دقیق متفاوت است.

علاوه بر موارد فوق نوسان قیمت بازار نیز در تعیین قیمت کابل آلومینیومی موثر است.

کابل آلومینیومی چیست

کابل آلومینیوم به عنوان مناسب‌ترین جایگزین کابل‌های مسی در صنایع تولید و توزیع برق استفاده می‌شود. کابل‌ آلومینیوم دو نوع دارد. نوع اول مدل کابل زمینی و نوع دوم کابل خود نگهدار که در بازار به فروش می‌رسند.

ویزگی کابل آلومینیومی

1. هزینه مناسب
2. قدرت و استحکام بالا
3. دوام و عمر طولانی
4. تحمل میزان ولتاژ‌های مختلف
5. وزن سبک
6. حمل و نقل آسان
7. ابعاد و اندازه‌های مختلف

به‌روز رسانی در تاریخ 1401/03/17