کابل آلومینیوم

کابل آلومینیومی چیست

کابل آلومینیوم به عنوان مناسب‌ترین جایگزین کابل‌های مسی در صنایع تولید و توزیع برق استفاده می‌شود. کابل‌ آلومینیوم دو نوع دارد. نوع اول مدل کابل زمینی و نوع دوم کابل خود نگهدار که در بازار به فروش می‌رسند.

ویژگی کابل آلومینیومی

1. هزینه مناسب
2. قدرت و استحکام بالا
3. دوام و عمر طولانی
4. تحمل میزان ولتاژ‌های مختلف
5. وزن سبک
6. حمل و نقل آسان
7. ابعاد و اندازه‌های مختلف

کابل آلومینیوم: در صنعت انتقال جریان برق دو مدل کابل مسی و کابل آلومینیومی به خاطر نوع ویژگی‌های فیزیکی خود؛ کاربری بیشتری نسبت به رساناهای دیگر یافته‌اند. این تقسیم‌بندی به نوع جنس هادی سیم‌ها برمی‌گردد؛ یعنی کابل‌های آلومینیومی، هادی آلومینیوم و کابل‌های مسی دارای هادی مس هستند. از طرف دیگر کابل‌های مسی به این علت که گران هستند؛ اقبال عمومی نسبت به کابل آلومینیوم بیشتر شده است. ولی امروزه کابل‌های آلومینیومی به دلیل قیمت پایین‌تر نسبت به مس و احتمال سرقت پایین‌تر؛ بیشتر در صنعت برق و کابل‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند و نصب آن‌ها نیز با سهولت بیشتری نسبت به باقی کابل‌ها صورت می‌گیرد؛ به همین علت کابل آلومینیومی در صنایع متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به میزان قابل توجهی در مکان‌های روباز به ویژه در تیرهای چراغ برق مورد استفاده قرار گرفته‌اند. استفاده از آلومینیوم برای ساخت کابل به سالیان خیلی قبل برمی‌گردد و در سالیان اخیر هم به دلیل افزایش روزافزون قیمت مس، توجه به کابل‌های ساخته شده از آلومینیوم بیشتر شده است، کابل‌های آلومینیومی انوع مختلفی مثل زمینی، خود نگه دار، زره دار، هوایی، سه فاز و تک فاز دارند.

لیست قیمت کابل آلومینیوم دارای درصد تخفیف می‌باشد.

قابل توجه مشتریان عزیز، قیمت‌های درج شده در این لیست قیمت مربوط به ۴ بهمن ۱۴۰۱ است. برای خرید و یا مشاوره محصول با سیم و کابل تسلا تماس بگیرید.

خرید کابل آلومینیوم

به هنگام خرید کابل آلومینیومی بایستی به نوع کاربری کابل توجه داشت و متناسب با نوع کاربرد مورد نظر؛ اقدام به خرید کابل آلومینیومی کرد. از آن‌جایی که کابل‌های آلومینیومی در انواع و اقسام مختلفی تولید می‌شوند؛ قیمت‌های این کابل‌ها هم بستگی به نوع و هدف استفاده از کابل مصرفی دارد. انواع کابل‌های آلومینیومی که به هنگام خرید با آن‌ها مواجه می‌شوید:
۱- کابل آلومینیوم زمینی: این کابل‌ها برای موارد کابل‌کشی زیر زمین هستند و در واقع در زیر زمین دفن می‌شوند و دارای انواع ۲ رشته، ۳ رشته و ۴ رشته هستند؛ ولتاژ نامی در این مدل کابل‌ها ۱-۰.۶ ولت است.
۲- کابل آلومینیوم زره دار: از این مدل کابل‌ها هم در زیر زمین استفاده می‌شود و یک لایه زره اضافی‌تر برای افزایش مقاومت در برابر صدمات مکانیکی دارند؛ جنس این زره اغلب از فولاد گالوانیزه یا مفتول‌های آلومینیومی است.
۳- کابل آلومینیوم فشار قوی: کابل‌های هستند با قابلیت تحمل ولتاژ بیش از ۳۰ کیلو ولت که در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم هستند و دارای انواع مختلفی مثل کابل‌های قدرت روغنی، قدرت گازی، کواکس و غیره هستند. از این کابل‌ها در شبکه توزیع مرکزی برق استفاده می‌شود.
۴- کابل آلومینیوم خودنگهدار: برای افزایش ایمنی شبکه برقی؛ این مدل کابل‌ها بسیار مناسب هستند و موارد استفاده از آن‌ها در مواقعی است که استفاده از هادی لخت می‌تواند منجر به بروز حادثه گردد و در انواع ۴ رشته، ۵ رشته و ۶ رشته ساخته می‌شوند.
۵- کابل آلومینیوم هوایی: این نوع کابل‌ها در انواع مختلفی مثل کابل‌های هوایی AAAC (مناسب ولتاژهای متوسط و بالا) و کابل‌های هوایی ACSR (مناسب ولتاژهای بالا) در بازار عرضه می‌شوند.
بنابراین بسته به اینکه هدف شما از خرید کابل آلومینیوم چه نوع استفاده‌ایی باشد، قیمت‌های کابل‌ها هم متفاوت خواهد بود.

قیمت کابل آلومینیوم

قیمت کابل آلومینیوم به معیارهای مختلفی بستگی دارد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

🔵 ابعاد و اندازه: ابعاد و اندازه کابل آلومینیومی متنوع است و به صورت ۲ *۱.۵ تا ۱۶*۳.۵ و … مشاهده می‌شود. این عدد بیانگر تعداد رشته موجود در کابل آلومینیومی است که از ۱ رشته تا ۵۰ رشته متغیر است و همین امر سبب ایجاد تفاوت در ابعاد و اندازه کابل شده است.

🔵 کیفیت: برندهای مختلفی این کابل را ارائه نموده‌اند و هر یک مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی محصولات خود را تولید می‌کنند؛ لذا محصولات تقلبی این محصولات در بازار به وفور یافت می‌شود و از قیمت پایین‌تر برخوردار هستند. محصولاتی که کیفیت بالا دارند و به صورت اورجینال از برند خاص تهیه می‌شود؛ دارای قیمت ارائه شده از سوی برند هستند و نرخ معین دارند.

🔵 نوع کابل: کابل آلومینیومی دارای تنوع بالا است و دارای کاربردهای مختلف است؛ لذا قیمت کابل آلومینیومی افشان با قیمت کابل آلومینیومی ابزار دقیق متفاوت است.

علاوه بر موارد فوق نوسان قیمت بازار نیز در تعیین قیمت کابل آلومینیومی موثر است.

کابل آلومینیوم کسری

نوع محصولقیمت واحد(ریال)نوع محصولقیمت واحد (ریال)
کابل آلومینیوم 6*2کابل آلومینیوم 10*2
کابل آلومینیوم 16*2کابل آلومینیوم 25*2
کابل آلومینیوم 35*2کابل آلومینیوم 10*4
کابل آلومینیوم 16*4کابل آلومینیوم 25*4
کابل آلومینیوم 35*4کابل آلومینیوم 5.16
کابل آلومینیوم 25*5کابل آلومینیوم 35*5
کابل آلومینیوم 16+25*3کابل آلومینیوم 16+35*3
کابل آلومینیوم 25+50*3کابل آلومینیوم 35+70*3
کابل آلومینیوم 70*1کابل آلومینیوم 150*1
کابل آلومینیوم 185*1کابل آلومینیوم 240*1
کابل آلومینیوم

کابل آلومینیوم البرز الکتریک نور

نام محصولقیمتنام محصولقیمت
کابل کواکسیال 4.5C-2V 82.500
کابل شیلددار 1*2122.500کابل شلیددار 1.5*2145.900
کابل شیلددار 2.5*2210.000کابل شلیددار 1.5*3197.000
کابل شیلددار 2.5*3294.800کابل شلیددار 1.5*4246.000
کابل تلفنی (مسی 0.6) 2 زوجی51.750کابل تلفنی (مسی 0.6) 4 زوجی92.250
کابل تلفنی (مسی 0.6) 6زوجی132.000کابل تلفنی (مسی 0.6) 10زوجی218.250
کابل RG59 ساده 67.500کابل RG59 ترکیبی94.500
کابل تخت 16*31.540.000
کابل آلومینیوم 16*158.000کابل آلومینیوم 25*186.000
کابل آلومینیوم 35*1111.500کابل آلومینیوم 50*1144.000
کابل آلومینیوم 70*1196.000کابل آلومینیوم 95*1265.000
کابل آلومینیوم 120*1334.000کابل آلومینیوم 150*1405.000
کابل آلومینیوم 185*1500.000کابل آلومینیوم 240*1648.000
کابل آلومینیوم 300*1788.000کابل آلومینیوم 10*2115.000
کابل آلومینیوم 16*2162.000کابل آلومینیوم 25*2205.000
کابل آلومینیوم 10*4182.000کابل آلومینیوم 16*4264.000
کابل آلومینیوم 16+25*3330.000کابل آلومینیوم 16+35*3413.000
کابل آلومینیوم 25+50*3490.000

کاربرد کابل آلومینیوم

از کابل‌های آلومینیومی در کارهای برقی هم استفاده می‌شود. کابل‌های آلومینیومی دارای انواع مختلفی هستند. کابل آلومینیوم به چند دسته تقسیم می‌شوند.

1. کابل‌های زمینی

2. کابل‌های آلومینیومی زمینی

3. کابل‌های خود نگهدار آلومینیومی

4. کابل‌های فشار قوی

5. کابل‌های ۴*۱۶.

از کابل‌های آلومینیومی زمینی در پروژه‌های برق‌رسانی و توزیع نیرو با ولتاژ بسیار ضعیف استفاده می‌شود. ولتاژ کابل‌های آلومینیومی زمینی بین ۰.۶ الی ۱ ولت می‌باشد. کابل‌های آلومینیومی هوایی در تیرهای برق و دکل‌های برقی بسیار پرکاربرد هستند.

کاربرد کابل‌های آلومینیومی هوایی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1. کابل هوایی AAC که برای ولتاژ کم و متوسط استفاده می‌شود.

2. کابل هوایی AAAC که برای ولتاژ‌های متوسط و تقریبا بالا قابل استفاده می‌باشند.

۳. کابل هوایی ACSR که این کابل برای ولتاژ‌های بسیار قوی استفاده می‌شوند. از این نوع کابل‌های آلومینیومی خود نگهدار برای برق‌های سه فاز و تک فاز نیز استفاده می‌شود.

کابل آلومینیوم فشار قوی برای انتقال جریان برق در سیستم‌هایی که ولتاژ انتقالی‌شان بیشتر از ۳۰ کیلو وات است استفاده می‌شود. از جمله در نیروگاه‌های برق این کابل بسیار پر کاربرد است. کابل‌های آلومینیومی ۴*۱۶ که دارای ۴ رشته هستند برای انتقال برق فشار ضعیف با کابل سه فاز قابل استفاده می‌باشند. همچنین از کابل آلومینیوم ۴*۱۶ برای انتقال برق در مسیر‌های کوتاه استفاده می‌شود.

قیمت کابل آلومینیوم به معیارهایی همچون ابعاد و اندازه، کیفیت و نوع کابل بستگی دارد.

کابل آلومینوم در برندهایی مانند البرز الکتریک نور، دامغان، خراسان افشار نژاد، سیمیا، سیمکو و … تهیه شده است.

مشخصات کابل آلومینیوم

از مشخصات کابل آلومینیومی می‌توان به موارد متعددی اشاره کرد که جز مزیت‎ها و معایب این کابل پر استفاده در صنعت برق است.
۱- سبک بودن کابل آلومینیوم نسبت به کابل مسی
۲- قیمت مقرون به صرفه و نسبتا پایین کابل‌های آلومینیومی نسبت به کابل‌های مسی
۳- رسانایی کمتری نسبت به کابل‌های مسی دارند به دلیل این‌که آلومینیوم مقاومت بیشتری در برابر عبور جریان برق نسبت به مس از خود نشان می‌دهد.
۴- کابل آلومینیوم نسبت به کابل مسی در برابر تابش نور آفتاب آسیب‌پذیری بیشتری دارد.
۵- مقاومت مکانیکی آن نسبت به کابل‌های مسی کم‌تر است؛ یعنی زودتر می‌شکند و در شرایط محیطی زودتر دچار خوردگی می‌گردد. البته امروزه از کلمپ بی‌متال یا از طریق افزودن آلیاژهایی به هادی کابل در جهت رفع این معظل اقدام شده است؛ با این عمل مقاومت مکانیکی و استقامت کابل‌های آلومینیومی افزایش می‌یابد.
۶- انعطاف‌پذیری و کشش کابل آلومینیوم از کابل مسی کم‌تر است.
۷- کابل آلومینیوم نسبت به کابل‌های ساخته شده از مس؛ بیشتر در معرض خطرات آتش سوزی قرار دارد.
۸- بیشترین کاربرد کابل‌های ساخته شده از آلومینیوم؛ به صورت کابل زمینی و هوایی و به شکل مفتولی است؛ زیرا آلومینیوم نسبت به مس شکننده‌تر است و به دلیل همین خاصیت به صورت مفتولی استفاده می‌شود؛ بر این اساس به صورت کابل افشان هیچ‌گاه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

ویژگی کابل آلومینیومی

✅ مقاومت الکتریکی کابل آلومینیومی پایین‌تر است.
✅ قیمت این کابل‌ها مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.
✅ نگهداری کابل‌های آلومینیومی نسبت به سایر کابل‌ها راحت‌تر است.
✅ این کابل‌ها در برابر ضربه مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد.
✅ کابل‌های آلومینیومی وزن پایین و نصب راحتی دارد.

انواع کابل آلومینیوم

کابل‌های آلومینیومی دارای هادی از جنس آلومینیوم هستند و از عایق پی وی سی ضد آب تشکیل شده‌اند؛ همچنین دارای انواع مختلفی است و به عنوان مناسب‌ترین جایگزین کابل‌های مسی شناخته می‌شود. از جمله مهم‌ترین دسته‌های کابل آلومینیوم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

🔶  زمینی

🔶 فشار قوی

🔶 هوایی 

🔶 زره‌دار

🔶 خودنگهدار

 

کابل آلومیینومی زمینی

از کابل‌های آلومینیومی زمینی در پروژه‌های برق‌رسانی و توزیع نیرو با ولتاژ ضعیف استفاده می‌شود. کابل‌های آلومینیومی زمینی سه نوع دارند که نوع اول کابل‌های آلومینیومی زمینی سه رشته‌ای هستند. نوع دوم کابل‌های آلومینیومی زمینی دو رشته‌ای است. نوع سوم کابل‌های آلومینومی زمینی ۴ رشته‌ای می‌باشد. خود کابل‌های آلومینیومی زمینی ۴ رشته‌ای به چند دسته تقسیم می‌شوند از جمله دسته‌ی اول سه رشته‌ی سطح مقطع یکسانی دارند. دسته دوم سطح مقطع هر ۴ رشته به صورت یکسان می‌باشند. دسته‌ی سوم رشته‌های دیگر سطح مقطع کمتری دارند.

کابل‌های آلومینیوم زمینی از هادی نرم شده‌ی مفتولی می‌باشند. کابل‌های آلومینیوم زمینی برای کابل کشی زمینی، نصب ثابت و داخل و خارج از تاسیسات قابل استفاده هستند. سایز‌های مختلف کابل‌های آلومینیومی زمینی به ترتیب ۲*۱۰.۲*۱۶.۲*۲۵ و ۲*۳۵ می‌باشند. کابل‌های آلومینیوم زمینی جایگزین مناسبی برای کابل‌های مسی می‌باشند. از نظر قمیتی برای خرید کابل‌های آلومینیومی زمینی باید به سایز و ضخامت آن توجه داشت. کابل‌های آلومینیومی تک فاز در انواع زمینی و خود نگهدار و هوایی تولید می‌شوند. قیمت این کابل‌ها در مقایسه با کابل‌های سه فازی و همین طور کابل مسی پایین‌تر می‌باشد. برای اطلاع از قیمت کابل برق آلومینیومی زمینی با ما در تماس باشید.

انواع کابل آلومینیومی زمینی

کابل‌های آلومینیومی زمینی به چند دسته تقسیم می‌شوند:

1. کابل‌های آلومینیومی زمینی دو رشته‌ای

2. کابل‌های آلومینیومی زمینی سه رشته‌ای

3. کابل‌های آلومینومی زمینی چهار رشته‌ای

کابل‌های آلومینیومی زمینی دو رشته‌ای بسیار به صرفه می‌باشند. همین امر باعث شده است که تقاضا برای کابل‌های آلومینیوم زمینی افزایش داشته باشد. از نظر قیمت کابل آلومینومی زمینی دو رشته‌ای نسبت به کابل‌های مسی بسیار به صرفه‌تر است. مشخصات کابل آلومیینیوم زمینی دو رشته‌ای به این صورت می‌باشد که ولتاژ کار آن بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت می‌باشد.

هادی کابل زمینی دو رشته‌ای آلومینیومی از مفتول‌های آلومینیومی تشکیل شده است. عایق آن از پی وی سی یا xlpe درست شده است. معمولا رنگ روکش کابل‌های دو رشته‌ای زمینی آلومینیومی مشکی می‌باشد. کابل سه رشته‌ای آلومینیومی زمینی یکی از کابل‌های برق در فشار ضعیف، فشار قوی و فشار متوسط می‌باشد. کابل آلومینیوم زمینی سه رشته‌ای از نظر قیمتی بسیار به صرفه می‌باشد. کابل چهار رشته‌ای آلومینیومی زمینی یکی از کابل‌های برق در فشار قوی و بسیار قوی می‌باشد. این نوع کابل نسبت به سایر کابل‌های آلومینیومی قیمت بالاتری دارد.

انواع کابل آلومینیوم
ویژگی کابل آلومینیومی

کابل آلومینیومی زمینی فشار ضعیف

کابل‌های آلومینیومی زمینی فشار ضعیف که به LV معروف هستند از سیم‌های مسی یا آلومینیومی رشته‌ای تهیه شده است. گرچه هادی کوچک کابل‌ها ممکن است از رساناهای جامد استفاده کند. مجمع کلی ممکن است گرد یا مسطح باشد. رشته‌های پرکننده غیر رسانا ممکن است برای حفظ شکل آن به مجموعه اضافه شوند. کابل‌های LV مخصوص برای استفاده در سربار یا عمودی ممکن است دارای عناصر اضافی مانند پشتیبانی سازه‌های فلزی باشند. بعضی از کابل‌های LV برای استفاده در فضای باز ممکن است فاقد غلاف خارجی باشند. کابل آلومینیومی زمینی فشار ضعیف می‌تواند ولتاژ ۱.۱ کیلو ولت را پشتیبانی کند. این کابل‌ها به صورت تک هسته ارائه می‌شوند و در حلقه‌های ۱۰۰۰ متری و ۵۰۰ متری قرار دارند.

کابل LV به طور گسترده‌ای در بسیاری از صنایع اعم از صنایع درگیر در آب، انرژی‌های تجدیدپذیر، شبکه‌های توزیع و برق، نیروگاه‌های هسته‌ای و حرارتی، فرودگاه‌ها، دریایی، دفاعی، ارتباطات از راه دور، آسیاب‌های بادی، ساختمان، معدن، دریایی، برنامه‌ها، سیم کشی کشتی، راه آهن، اتوماسیون، صنایع صوتی و تصویری و ساخت، این کابل‌ها می‌توانند برای تعداد زیادی از پروژه‌ها مناسب باشند.

کابل آلومینیوم فشار متوسط

کابل‌ها در انتقال و جابه‌جایی داده‌ها و جریان برق نقش بسیار مهمی‌دارند که به هر کدام از آن‌ها ممکن است واژه‌هایی همچون فشار ضعیف، متوسط و قوی اطلاق شود. این واژه‌ها نشان دهنده میزان ولتاژی است که از آن‌ها عبور می‌کند. کابل فشار متوسط کابل‌های ارزان قیمتی هستند که هادی آن‌ها آلومینیومی است و می‌تواند که ۶ الی ۳۰ کیلو ولت را پوشش دهی کنند. هادی میانی این کابل‌ها از آلومینیوم یا فلز مس به دو صورت تک الی سه رشته ساخته می‌شود. می‌توانید این کابل‌ها را برای ساختمان‌های تجری و مسکونی مورد استفاده قرار دهید.

کابل آلومینیوم فشار متوسط

کاربرد کابل آلومینیوم فشار متوسط

کاربردهای زیادی برای کابل آلومینیوم فشار متوسط در نظر گرفته شده که از جمله آن‌ها می‌توان به داخل و خارج ساختمان اشاره کرد:
» نصب در فضای داخلی ساختمان یکی از کاربردهای این کابل است. در واقع با استفاده از تراشه‌های مخصوص آن‌ها را به صورت زمینی در زمین‌های مرطوب یا خشک دفن می‌کنند.
» تعبیه در فضاهای بیرون ساختمان و فضاهای آزاد، ترانکینگ‌های ساختمان‌های صنعتی، انواع تابلو برق‌های مختلف، نیروگاه‌ها و… از جمله سایر کاربردهای این کابل‌ها هستند.
اساسا طراحی و تولید این کابل‌ها بر اساس استانداردهای مقاومتی همچون BC و IEC انجام می‌شود به همین دلیل در هر مکانی که می‌خواهید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
هر کابل فشار متوسط معمولا از لایه‌های مختلفی ساخته می‌شود که یکی از این لایه‌ها XLPE نام دارد. برای هادی این کابل‌ها شکل‌های مختلفی در نظر گرفته شده و از مس یا آلومینیوم هم استفاده می‌کنند. هادی‌ها به صورت تابیده منظم از سیم‌های بافته شده یا به هم پیچیده شده خواهند بود. در لایه اول این کابل‌ها یک رشته مرکزی قرار دارد و سپس ۶ رشته دیگر به دور آن فرار می‌گیرند. اما کابل‌هایی با سطح مقطع بیشتر دارای ۱۲ لایه سیم به دور لایه مرکزی هستند.

قیمت کابل آلومینیوم فشار متوسط

اصولا کابل آلومینیوم فشار متوسط هم رنج قیمتی متفاوتی دارد و عوامل متعددی هم در تعیین قیمت آن‌ها موثر هستند. مثلا هادی آلومینیومی دارای چه درجه کیفیتی است و این مورد می‌تواند تاثیر بسزایی در قیمت کابل داشته باشد. مورد بعدی همان عایق کابل آلومینیوم فشار متوسط است یعنی می‌توان از عایق‌هایی همچون PE، XLPE استفاده کرد. گفتنی است که عایق XLPE از جمله گران قیمت‌ترین عایق‌ها است و حتی یکی از بهترین آن‌هاست. برند و شرکت سازنده هم در تعیین قیمت موثر است یعنی این که برند خارجی باشد یا داخلی، اگر هم داخلی باشد کدام برند و… بسیار مهم است. برندهای خارجی به مراتب قیمت بیشتری دارند و کیفیت بالاتری هم دارند؛ اما برندهای داخلی با توجه به هزینه تولید در ایران از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند. کیفیت و دوام کابل، استاندارد رعایت شده، نوع کابل، ایمنی آن، سازگاری با محیط زیست و… تماما در قیمت این محصول موثر واقع می‌شوند. گاهی اوقات ساختار این کابل هم در تعیین قیمت تاثیر گذار است یعنی این که برخی مدل‌ها دارای اسکرین یا شیلد هستند و این مورد وزن نهایی کابل را سنگین‌تر می‌کند. طبیعتا با افزایش وزن ما شاهد افزایش قیمت هم خواهیم بود.

تماس با سیم و کابل تسلا

ساعت کاری فروشگاه

شنبه تا چهارشنبه

از 9 الی 18:30

پنجشنبه

از 9 الی 14

آدرس فروشگاه

 لاله زار جنوبی ، کوچه ملانوروزی ، پاساژ خندان ، همکف پلاک8

سیم و کابل تسلا

کابل آلومینومی فشار قوی

کابل‌های آلومینیومی فشار قوی باید در برابر اشعه‌های مختلف از جمله اشعه ماورا بنفش، جانوران موزی و هیدرو کربن‌ها مقاوم باشند. از فلز مس و آلومینیوم می‌توان در کابل‌های آلومینیومی فشار قوی استفاده کرد. در صورت استفاده از آلومینیوم فشار قوی باید به سطح مقطعه آن هم دقت داشته باشیم. کابل‌های فشار قوی آلومینیوم به صورت دفن شده در زمین و یا داخل کابل قابل استفاده هستند. از کابل‌های آلومینیومی فشار قوی برای انتقال جریان برق در سیستم‌هایی که ولتاژ آن‌ها بالاتر از ۳۰ کیلو وات در نیروگاه هستند. در شبکه‌های مرکزی توزیع برق و شبکه‌های توزیع اولیه استفاده می‌شوند. کابل فشار قوی آلومینیومی یا کابل ولتاژ بالا برای انتقال انرژی الکتریکی در ولتاژ بالا استفاده می‌شود.

کاربرد هریک از این کابل‌های فشار قوی با هم متفاوت هستند. در روی کابل‌های آلومینیوم فشار قوی مشخصات این کابل‌ها به وسیله‌ی یک سری علایم روی آن درج شده است. کابل فشار قوی آلومینیومی به کابل‌هایی می‌گویند که ولتاژ آن‌ها بسیار بالا هستند که می‌توانند جریان‌های بیش از ۳۰ کیلو وات را از خود عبور دهند. این کابل‌ها دارای یک سیستم عایق‌بندی کامل هستند. کابل‌های فشار قوی شامل یک رسانا و یک عایق می‌باشند. کاربرد این کابل‌های فشار قوی منتقل کردن ولتاژ بالا در زیر زمین، متصل کردن فیبر نوری، بین شهری و بر روی دکل‌های بزرگ می‌باشند. همچنین کابل‌های آلومینیومی فشار قوی کاربرد صنعتی نیز دارند.

کابل آلومیینومی زمینی

کابل آلومینیومی هوایی

این کابل‌ها از کیفیت و مقاومت بالایی برخوردارند و برای مواردی مختلف استفاده می‌شود. کابل‌های هوایی دارای انواع مختلفی است و به سه دسته تقسیم می‌شود. هر یک از آن‌ها مناسب برای شرایط محیطی هاص هستند و برای ولتاژ‌های کم و متوسط و بالا استفاده می‌شود. کابل‌های هوایی از جمله کابل‌هایی هستند که در محیط بیرون استفاده می‌شود و اغلب روی تیر برق و روی دکل‌ها دیده می‌شود. 

💠 AAC: دارای هادی الومینیومی است که قابلیت پشتیبانی از ولتاژ کم و متوسط را دارد و هادی آلمینیوم آنیل نشده با طول تاب مشخص است.

💠 AAAC: از آلیاژ آلومینیومی برای ایجاد هادی آنیل نشده استفاده می‌شود. دارای طول و ابعاد مختلف است و می‌تواند دور مفتول جهت گالوانیزاسیون مورد استفاده قرار گیرد.

💠 ACSR: از دیگر کابل‌های هوایی آلومینیومی هستند که دارای قدرت و کیفیت بالایی هستند و برای کاهش هزینه‌ها استفاده می‌شود. وزن پایینی داشته و در ابعاد و متراژ‌های مختلف به فروش می‌رسد.

انواع کابل آلومینیومی هوایی(

کابل آلومینیوم افشان

کابل آلومینیوم افشان یکی از انواع کابل‌هاست که خواص رسانایی بسیار خوبی دارد و این ویژگی آن را از دیگر کابل‌های موجود در بازار متمایز می‌کند. رسانای این کابل با توجه به خواص الکتریکی و مکانیکی و قیمت آن در مقایسه با سیم مسی باعث شده است که جایگزینی بسیار مناسب به حساب بیاید. در واقع کابل آلومینیومی به دلیل آلومینیوم به کار رفته در آن بسیار شکل پذیر است و البته در برابر زنگ زدگی و خوردگی نیز مقاومت بسیار خوبی دارد‌. یکی از بهترین کاربرد این نوع کابل‌ها زمانی است که به کابل سربار نیاز داشته باشید. کابل سربار به یک کابلی گفته می‌شود که عمدتا بدون عایق هستند و در هوا یا فضای معلق به کار برده می‌شوند و همچنین معمولا لخت و بدون سرپوش هستند.

یکی از بارزترین مثال‌های کاربرد کابل آلومینیوم افشان در داخل و بیرون شهر است که توسط پایه‌های برق ساپورت می‌شود.از آن جایی که کابل آلومینیومی باعث انتقال جریان الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر می‌شود و به عبارتی بهتر در خطوط برق رسانی استفاده می‌شود، نه تنها در پایه‌های برق بلکه حتی برای توزیع برق ساختمان‌های مسکونی نیز بسیار پر کاربرد است. همچنین از جمله نکات حائز اهمیت در مورد این کابل‌ها این است که باید سایز و ابعاد و حتی مقاومت مورد نیاز را به طور دقیق انتخاب کنید. برای مثال زمانی که قصد دارید میزان اندازه یک کابل آلومینیومی را به دست آورید بهتر است که از سایز مقطع اطلاع داشته باشید که برای این کار کافی است که سایز مقطع را در 0.27 ضرب کنید و پاسخی که به دست می‌آورید در اصل همان وزن کابل شما در هر متر خواهد بود.

کابل ۵ رشته آلومینیوم

یکی از محبوب‌ترین کابل‌های آلومینیومی همین کابل‌های ۵ رشته هستند که در عین حال بسیار کاربردی واقع می‌شوند. در صنایع متفاوتی از این کابل‌ها استفاده می‌کنند چون قدرت انتقال برق و انرژی الکتریکی در آن‌ها زیاد است و در عین حال استحکام خوبی هم دارند. در مصارف خانگی و صنعتی هم محبوب است لذا دارای پنج رشته سیم آلومینیومی و جنس محکمی دارد. برای انتخاب این کابل بایستی که به افت ولتاژ آن توجه کنید و بدانید چه موردی را می‌خواهید.

این کابل‌ها به نسبت کابل‌های مسی ارزان‌تر هستند و در عین حال کار آن‌ها را به خوبی انجام می‌دهند. وزنی سبک دارند و مقاومتی مثال زدنی که محبوبیت آن‌ها را افزایش داده است. این کابل دارای روکش و پرداختی منحصر به فرد است که در برابر خوردگی مقاومت خوبی دارد. یعنی روکش آن در برابر بدترین خوردگی‌ها هم مقاوم است و عملکرد مناسبی دارد. به لطف سبک وزن بودن کابل آلومینیوم ۵ رشته می‌توان گفت که انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارد که همین مسئله کار با آن‌ها را راحت می‌کند. علاوه بر تمام خوبی‌هایی که این کابل دارد در واقع معایبی هم دارد؛ یعنی منجر به هدر رفتن انرژی و بیشتر شدن گرمای زمین می‌شود.

کابل ۵ رشته آلومینیوم

کابل آلومینیوم زره‌ دار

این کابل دارای یک محافظ است که تحت عنوان زره خوانده می‌شود. لذا از امنیت بالاتری برخوردار است. این زره باعث کاهش نویز می‌باشند. برند‌های مختلفی کابل آلومینیوم زره دار را تهیه و تولید نموده‌اند که از جمله می‌توان به برند محبوب تسلا اشاره نمود. این برند محصولات با کیفیت و با رعایت اصول استاندارد تولید می‌کند. لایه زره اغلب به شکل مفتول و یا نوار‌هایی از جنس فولاد گالوانیزه است. کابل زره دار دارای قدرت بالایی هستند و اغلب در سیستم‌های انتقال برق از زمین استفاده می‌شوند.

این کابل‌ها در سیستم‌های برق ضعیف نیز کاربرد دارند. حنس عایق این کابل‌ها از پی وی سی است و دارای مقاومت بالایی در مقابل اب و رطوبت است. این کابل‌ها ساختاری به صورت لایه لایه دارند و لایه اول چند رشته سیم با هادی آلومینیوم است و دارای روکش از جنس پی وی سی می‌باشد و در نهایت دارای زره از جنس فولاد گالوانیزه است.

کابل آلومینیوم خودنگهدار

کابل‌های آلومینیوم خودنگهدار دارای روکش‌هایی هستند که در روی دکل‌ها و پایه‌های توزیع برق، توسط یک نگهدارنده نصب و نگه‌داشته می‌شوند. از کاربردهای اساسی آن‌ها می‌توان در جهت انتقال و توزیع نیرو در خطوط هوایی اشاره کرد. با این وجود سابقه بکارگیری کابل‌های آلومینیوم خودنگهدار در شبکه‌های برق ایران چندان طولانی نیست، اما باتوجه به مزایای متعدد مورد استقبال بسیاری قرار گرفتند. در واقع این کابل‌ها خصوصیات بهتری نسبت به هادی‌های آنیل نشده مسی ارائه می‌دهند؛ همچنین باتوجه به عایق دار بودن امکان بروز اتصالی بین رشته‌ها بین می‌رود.

 

کابل آلومینیومی خودنگهدار به نام ABC مشهور است. کابل آلومینیوم خودنگهدار از محبوبیت زیادی در کشور ما برخوردار بوده و آن به دلیل قابلیت‌هایی دیگری مانند آسانی در نصب و نگهداری و مرتب بودن این کابل است. کابل آلومینیوم خود نگهدار علاوه بر مزیت‌های گفته شده از معایبی نیز برخورد است که ازجمله این معایب می‌توان به دهانه کوتاه‌تر و قطب‌تر (به دلیل افزایش وزن)، نصب سخت آن در مناطق کوهستانی اشاره کرد و در بسیاری از مواقع هزینه‌ی نصب این نوع کابل‌ها از خود کابل گران‌تر تمام می‌شود؛ همچنین گفتنی است در کشورهای توسعه‌یافته از این کابل بسیار استفاده می‌شود، درحالی‌که کشورهای درحال‌توسعه برای انتقال برق همچنان از هادی‌های لخت استفاده می‌کنند.

کابل آلومینیوم زره‌ دار
خرید کابل آلومینیوم

انواع کابل آلومینیوم خودنگهدار

کابل خودنگهدار ۴ رشته: دارای ۳ رشته فاز و یک رشته نول است.
کابل خودنگهدار ۵ رشته: دارای ۳ رشته فاز و یک رته نول و یک رشته مسنجر نول است.
کابل خودنگهدار ۶ رشته: دارای سه رشته فاز و یک رشته نول و یک رشته مسنجر نول و یک رشته روشنایی است.
از جمله مزایای کابل آلومینیوم خودنگهدار می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

♦️ کاهش اتلاف انرژی

♦️ افزایش امنیت

♦️ قیمت مناسب

♦️ وزن کم 

انواع سایز کابل آلومینیوم

کابل‌های آلومینیوم به نوبه خود در سایزهای مختلفی روانه بازار می‌شوند که هر کدام از آن‌ها مشخصات فنی، قیمت و برند متفاوتی دارند. بنابراین استفاده از هر کابلی در هر مکانی قبول نیست و بایستی به میزان جریان عبوری از آن و سایز کابل توجه زیادی شود. سایز بندی کابل آلومینیوم یک سری اعداد و ارقام است مه معرف بخش‌های متنوع کابل برقی هستند. سایز هر کابل به عوامل مختلفی همانند سیم نول، تعداد هادی‌ها ،سطح مقطع آن بستگی دارد و روی کابل هم درج می‌شوند. عدد اول سمت چپ که روی کابل است معرف تعداد رشته‌ هادی در کابل است و عدد دوم نشان‌ دهنده سطح مقطع کابل است. در صورتی که در کابل از رشته نول هم استفاده شود آن را با عدد دیگری روی کابل نمایش می‌دهند. کابل برق آلومینیوم برای انتقال دادن میزان جریان مشخصی از برق ساخته شده‌اند و این موضوع روی سایز بندی کابل تعیین می‌شود. در این مضوع که کابل را می‌خواهید در چه مکانی استفاده کنید باید به سایز کابل توجه زیادی داشته باشید. از جمله سایزهای مختلف کابل‌های آلومینیوم می‌توان موارد زیر را نام برد:

💠 سایز 1*50
💠 سایز 1*70
💠 سایز 1*95
💠 سایز 1*120
💠 سایز 1*150
💠 سایز 1*185
💠 سایز 25+16*3

💠 سایز 35+16*3
💠 سایز 50+25*3
💠 سایز 70+35*3
💠 سایز 95+50*3
💠 سایز 120+70*3
💠 سایز 150+70*3
💠 سایز 185+95*3

💠 سایز 240+120*3
💠 سایز 10*2
💠 سایز 16*2
💠 سایز 25*2
💠 سایز 10*4
💠 سایز 16*4
💠 سایز 25*4

جدول سطح مقطع کابل آلومینیوم

سطح مقطع کابل آلومینیوم
سطح مقطع کابل آلومینیوم

معایب کابل آلومینیومی

کابل آلومینیوم علاوه بر مزیت‌های زیادی که دارد از نقطه ضعف‌هایی هم برخوردار است. از جمله این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
» این کابل وابستگی ابعادی به دما دارد یعنی با تغییر دما دچار تغییر طولی می‌شود؛ چرا که ضریب انبساط حرارتی آن بالا است.
» واکنش‌پذیری بالای فلزی دارد که با هوا واکنش می‌دهد و سپس یک لایه اکسید فلز ایجاد می‌شود؛ در این صورت مقاومت الکتریکی آن افزایش می‌یابد.
» مقاومت الکتریکی بالایی دارد که منجر شده قطر آن از فلز مس بیشتر باشد.
» نسبت به کابل‌های مسی از انعطاف‌پذیری کمتری بهره می‌برد.
در صورت رفع این معایب کابل آلومینیوم می‌توانید همچون کابل‌های مسی برای کاربردهای مختلفی از آن استفاده کنید. برای مثال برای جلوگیری از مشکلات وابسته به تغییرات دمایی می‌توانید آن را در مکانی نصب کنید که تغییر طول آن خطر آفرین نشود. توجه کنید که برای سیم کشی داخلی ساختمان به هیچ عنوان از آن‌ها استفاده نکنید. یا زمانی که از واکنش‌پذیری آن‌ها می‌ترسید بایستی از عایق خاص در پوشش کابل استفاده کنید، در این صورت ارتباط هادی با هوای آزاد به حداقل می‌رسد. در حالت کلی انتخاب درست و استاندارد این کابل‌ها در مکان‌ها و شرایط مناسب هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و همچون کابل‌های مسی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

فروشگاه سیم و کابل تسلا

طبیعتا برای خرید کابل آلومینیوم بهتر است که به یک فروشگاه معتبر مراجعه کنید تا بتوانید این کابل‌ها را با قیمت مناسبی خریداری کنید و کیفیت مطلوب نیز بهره ببرید‌. فروشگاه سیم و کابل تسلا یکی از این فروشگاه‌های معتبر است ‌که به عنوان پخش کننده محصولات با کیفیت از برندهای مختلف و مطرح بازار در حال فعالیت است.
در مورد قیمت این نوع کابل‌ها نیز لازم است بدانید عوامل مختلفی وجود دارند که بر روی قیمت تاثیر گذار هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به ایجاد تغییر در قیمت‌های جنس هادی و جنس عایق کابل اشاره کرد.

کابل آلومینیوم تسلا

این روزها همه به فکر سود و منفعت خود هستند و کمتر فروشگاه اینترنتی پیدا می‌شود که به فکر خدمت‌رسانی به مردم باشد. به همین دلیل محصولاتی که کیفیت کمی دارند را به دست مردم و مشتری می‌دهند. پس سعی کنید همیشه برای خرید کابل آلومینیوم به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید تا از کیفیت محصولات خریداری شده مطمئن شوید. پیشنهاد ما خرید از فروشگاه اینترنتی سیم و کابل تسلا است که خدمات خود را به صورت اینترنتی برای راحتی هر چه بیشتر مشتری انجام می‌دهد. اطمینان می‌دهیم تمام محصولات موجود در این فروشگاه قیمتی مناسب و کیفیتی عالی دارند.

بروزرسانی در تاریخ 1401/11/04

دیدگاه‌های نوشته