کابل افشان

کابل افشان که توسط شرکت‌های مختلف ساخته می‌شود، معمولاً کابلی بسیار انعطاف‌پذیر است که در انواع مختلفی همچون کابل کولری، کابل کنترل، کابل فشار ضعیف، کابل قدرت و… تولید می‌شود. باتوجه به انعطاف پزیری که در این کابل‌ها دیده می‌شود، معمولاً به این کابل‌ها کابل نرم هم می‌گویند.

در ساختار این کابل اغلب دو یا چند سیم تک رشته افشان دیده می‌شود که هادی آن‌ها مسی است و در عین حال در کابل‌های نوع سبک از عایق PVC نوع D و در کابل‌های نوع قدرت از عایق PVC نوع A استفاده شده است.

اساساً انواع کابل افشان به صورت تخت و یا گرد طراحی می‌شوند که هر کدام از آن‌ها را در شرایط و مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌دهند. در این کابل‌ها استحکام بسیار بالایی درد پیچ و خم‌ها دیده می‌شود و معمولاً وزن بسیار مناسبی دارند نصب و راه اندازی آن‌ها را راحت‌تر می‌کند. این کابل‌ها باتوجه به خاصیت انعطاف‌پذیری که دارند معمولاً در فواصل کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرد و جایی در فواصل طولانی ندارد، به همین دلیل بیشتر از آن‌ها در صصنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود؛ البته نوع شیلددار این کابل را در پمپ شناور چاه عمیق استفاده می‌کنند و معمولاً در موتورها کاربردی ندارند، لذا حجم موتور به وسیله عایق مجزا بیشتر می‌شود. این کابل‌ها درصد شکنندگی بسیار کمی دارند و مقاومت اهمی آن‌ها نسبت به کابل‌های مفتولی کمتر است؛ بنابراین باتوجه به ویژگی‌های منحصر به فرد این کابل می‌توانید که آن‌ها را با قیمتی مناسب تهیه کنید.

مشخصات کابل افشان

کابل افشان یکی از پر فروش ترین مدل‌های سیم و کابل است. این کابل دارای ساختاری متشکل از دو بخش هادی و روکش است. هادی سیم و کابل افشان ممکن است از آلیاژ مس یا آلومینیوم تهیه شوند و روکش مناسب آن اغلب از PVC مرغوب است. تاریح تولید این کابل به دهه 70 میلادی باز می‌گردد و طراحی آن به گونه‌ای است که بیشترین میزان انعطاف پذیری را داشته باشد. این کابل در دو مدل گرد و تخت موجود است و تا به امروز برندها و شرکت‌های مختلف ایرانی و خارجی اقدام به تولید و عرضه کابل افشان نموده اند.

کابل افشان شامل دسته‌های زیر است:

☑️ کابل افشان انعطاف پذیر سبک: کابل انعطاف پذیر سبک یکی از نمونه‌های پرکابرد سیم و کابل برقی است و به عنوان ورودی در وسایل برقی استفاده میشود ولتاژ نامیآن 300 ولت است.

☑️ کابل افشان انعطاف پذیر: کابل افشان انعطاف پذیر برای وسایل دارای تنش مکانیکی مناسب است و در اغلب لوازم خانگی مانند یخچال و لباسشویی استفاده میشود ولتاژ نامیآن 300 تا 500 ولت است.

☑️ قدرت با روکش پی وی سی: برای تامین انرژی در فضای باز و زیر خاک و داخل آب و داخل ساختمان استفاده میشود. این کابل دارای ولتاژ نامی600 تا 1000 ولت است.

قیمت کابل افشان

سیم و کابل دارای قیمت‌​های مختلفی است و عوامل مختلف روی قیمت آن تاثیر می​‌گذارد. 5 مورد از این عوامل، بیشترین تاثیر را در قیمت گذاری سیم و کابل دارند که به شرح زیر است:

☑️ نوع مدل سیم و کابل افشان: سیم و کابل افشان دارای دسته​‌های مختلفی است و نوع کابل افشان مشخص کننده کاربرد آن در صنعت است به تبع ویژگی​‌های ساختاری و مشخصات سیم و کابل نیز در این مرحله شناسایی می​‌شود. لذا یکی از مهم ترین عوامل موثر در تعیین قیمت سیم و کابل نوع آن است. به طور مثال هزینه سیم و کابل افشان قدرت با هزینه سیم و کابل انعطاف پذیر سبک متفاوت است.

☑️ نوع فروشگاه و نمایندگی: تا حد امکان سعی کنید از برندهای محبوب و با کیفیت محصولات مورد نیاز خود را تهیه و خریداری نمایید. فروشگاه سیم و کابل تسلا ارائه دهنده انواع کابل افشان با بهترین قیمت و کیفیت است برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید.

☑️ قطر و ضخامت سیم و کابل: سیم و کابل برق عموما با قطر و ضخامت شناخته می​‌شوند. بنابراین هر چه میزان قطر و ضخامت کابل بیشتر باشد، میزان وزن آن در متراژ بالا بیشتر شده و باعث افزایش قیمت کابل افشان می​‌شود. بنابراین سعی کنید قطر و ضخامت سیم مورد نظر مطابق با نیاز محیط پروژه باشد.

☑️ برند: برندهای مختلف مانند سیم و کابل البرز، کابلینکو، سیمبند، سیم و کابل دامغان و غیره محصولاتی از قبیل سیم و کابل افشان تولید می​‌کنند قیمت برندهای باکیفیت نسبت به سایر برندها بیشتر است.

کاربرد کابل افشان

از کابل‌افشان در داخل منازل می توان استفاده کرد. کابل‌ افشان انعطاف پذیری اش نسبت به کابل نیمه افشان بیشتر می باشد. لذا از کابل‌افشان هم می توان در پمپ شناور چاه عمیق استفاده کرد. کابل‌های افشان دو نوع هستند. نوع اول کابل تخت است و نوع دوم کابل گرد می باشد که معمولا به دو صورت طراحی و ساخته می شوند. هر کدام از این کابل ها کاربرد و مشخصات خاص خود را دارند. کابل‌افشان از تعداد بسیار زیادی از رشته های نازک هادی ساخته شده است. از این نوع کابل معمولا در داخل منزل و یا فواصل کوتاه هم می توان استفاده کرد.

کابل‌ افشان یا کابل انعطاف پذیر کابلی است که در آن بیش از یک رشته سیم سمپاش استفاده می شود. هادی مورد استفاده در کابل‌افشان از فلز مس ساخته شده است. همچنین، عایق های مورد استفاده در این کابل از پی وی سی سبک از PVC / D تهیه شده و برای کابل های افشان قدرت پی وی سی نیز از پلیمر PVC / A ساخته شده است.
کابل افشان انواع مختلفی دارد و دارای کاربرد های مختلفی است.

1.اتصالات در وسایل برقی 

2.ماشین ها، به این صورت که هر ماشین دو شاخه دارد که کابل به طور دائمی به آنها متصل است.
3.برای کابل های ورودی و همچنین اتصالات در تجهیزات الکتریکی استفاده می شود.
4.از کابل های پاشش برق برای تأمین انرژی در فضاهای مختلف مانند بخشهای بیرونی ، مبتنی بر آب و بخشهای داخلی و …
5.استفاده در نیروگاه ها ، کانال های کابل کشی
6.استفاده در کاربردهای صنعتی
7.مراکز توزیع و مصرف
8.به طور کلی در بخشی که امکان آسیب مکانیکی وجود ندارد استفاده می شود.

ویژگی کابل افشان

انعطاف پذیری کابل‌های افشان از مهم ترین ویژگی های آن به شمار می رود که می توان به راحتی آن را خم کرد و به شکل دلخواه درآورد. این نوع کابل ها به آسانی نمی شکنند، نسبت به کابل های دیگر همچون کابل مفتولی مقاوم‌تر هستند. جالب است بدانید به کابل‌‌‌افشان کابل یا سیم نرم نیز گفته می شود. به خاطر استفاده در فواصل کوتاه معمولاً از آن ها در داخل خانه استفاده می شود. 

همانند کابل های مفتولی، کابل‌‌افشان نیز توانایی تحمل ولتاژ بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت را دارند.

کابل‌های افشان نسبت به کابل نیمه افشان منعطف‌تر هستند و به راحتی در نقاط خشک و نمناک قابلیت استفاده دارند.  در کارهایی که نیاز به انعطاف پذیری و خواص مکانیکی باشد از کابل‌افشان استفاده می کنند. کابل‌افشان در موتور کارایی ندارد زیرا حجم موتور به علت ایجاد عایق مجزا، بالا می رود.

برای مشاهده و آشنایی بیشتر با انواع کابل کلیک کنید.

هادی کابل افشان

سیم و کابل هردو با هم متفاوت هستند اما مفهوم افشان در هر دوی این ها صدق می کند. هر گاه قطر هر رشته ای از رشته ی داخلی کابل بین ۰.۲۵ تا ۰.۵ میلی متر باشد و مجموع این هادی ها در کنار هم سطح مقطع را ساخته باشند به این نوع هادی کابل‌افشان می گویند. قطر رشته های هادی کابل سیم افشان، سیم مفتولی و غیره است که به وسیله ی یک کولیس دقیق اندازه گیری می شوند. در هادی کابل‌افشان مس و آلومینیوم به عنوان یک هادی استفاده می شوند.

هادی مس در کابل‌های افشان باید این خصوصیات را داشته باشد.

الف- از مس خالص نرم شده در هادی کابل‌های افشان تولید شده باشد.

ب- هادی مسی در کابل‌های افشان نباید اکسید نشده باشد.

ج- هادی کابل‌افشان باید قابل انعطاف باشد و به راحتی به هر شکلی دربیاید.

شناسایی کابل ها از حروف هایی که در آن براساس استاندارد vde آلمان طبقه بندی شده است انجام می شود که در ادامه آمده است. 1. N کابل با هادی مسی

2. RM هادی چند رشته ای دایره ای شکل

3.  NR کابل با هادی آلومینیومی

4. M هادی چند رشته ای

5. S هادی قطاعی شکل و

6. C هادی مسی هم مرکز

به عنوان مثال از قرار گرفتن ۷۶۵ هادی کابل‌افشان با قطر نیم میلی متری مربع در کنار هم با دو لایه روکش و عایق یک کابل‌افشان با سطح مقطع نامی ۱۵۰ میلی متری مربع ساخته می شود.

انواع کابل افشان

کابل افشان نسوز

یکی دیگر از انواع کابل های افشان سری کابل افشان نسوز می باشد. این کابل ها دارای دو ویژگی منحصر به فرد می باشند که اولین ویژگی آن در ساخت هادی آن ها از مس خالص استفاده شده است زمانی که درصد خلوص مس کم باشد در برابر جریان برق مقاومت به وجود می آید . حرارت را تولید می کنند و در نهایت جریان برق به هدر می رود. ویژگی دومی که در کابل افشان نسوز دیده می شود این است که برای تولید عایق این سیم مسی خالص از روکش پلاستیکی نسوز استفاده می شود.

استفاده از این کابل ها مزیت های زیادی را به دنبال دارد برای مثال:
• در برابر حلال های اسیدی مقاوم است.
• در برابر رطوبت و نم از هادی مسی محافظت می شود.
• دارای انعطاف پذیری بالایی است
• در برابر خراش و ساییدگی و صدمات و … مقاوم می باشند.

از جمله کاربرد هایی که برای کابل های نسوز می توان نام برد:
1. تاسیسات سد سازی
2. تاسیسات آب و فاضلاب
3. سیستم های آبیاری
4. پالایشگاه ها، کوره ها
می توانید که انواع کابل های افشان را به صورت اینترنتی خریداری کنید و در زمان خود صرفه جویی کنید.

کابل افشان تخت

کابل افشان به صورت گرد و تخت تهیه و تولید شده است. کابل‌های افشان تخت از مهم ترین شکل های این کابل است که به سبب ظاهر تخت کاربرد های وسیعی در صنعت برق و انواع لوازم الکترونیکی دارد. هادی این کابل از جنس مس آنیل شده است و دارای عایق از جنس پلاستیک مرغوب می باشد. کابل تخت برای ماشین هایی مانند جرثقیل استفاده می شود. نحوه برق رسانی به جرثقیل های سقفی، دروازه ای، بازویی و ضد انفجار دشوار و با کابل های تخت امکان پذیر می شود.

از مهم ترین ویژگی های کابل‌های افشان تخت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– قابلیت انعطاف بالا و خم شدن به هر سمت

– وزن کم و سبک

– مقاومت بالا در برابر کشیدگی بدون پاره شدن

– دارای جریان ثابت

– ابعاد و اندازه های مختلف

– سرعت سیگنال سریع تر

ساختار کابل افشان تخت

– هادی از جنس مس: رشته های مس به صورت موازی و تخت کنار هم در یک پروفیل تخت قرار می گیرند.
– عایق از جنس پلاستیک مرغوب روی آن قرار می گیرد.

انواع کابل افشان تخت

– کابل تخت 4 رشته
– کابل تخت آسانسور
– کابل تخت جرثقیل
– کابل تخت افشان 

از دیگر کاربرد های کابل تخت استفاده در آسانسور ها می باشد به همین دلیل تحت عنوان کابل تخت آسانسوری عرضه می شوند. این کابل از مس تهیه شده پایداری بالایی در برابر شرایط مختلف دارد. کابل آسانسور دارای خاصیت جمع شوندگی و حرکت ساده است. برای تهیه و خرید انواع کابل‌های افشان تخت می توانید از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

کابل افشان گرد

کابل افشان گرد از جمله کابل هایی است دارای مقاومت کمتر در برابر ساییدگی است و هادی آن از جنس مس آنیل شده است و دارای روکش از جنس پی وی سی است. کابل‌های افشان گرد نیاز به فضای وسیعی برای نگهداری دارند و در دمای 5 تا 75 درجه سانتی گراد کارایی مفید دارند. کابل‌های افشان گرد در موارد مختلف از قبیل سیم کشی ساختمان تا صنایع مختلف برق صنعتی و مخابرات کاربرد گسترده دارد. جهت تهیه و خرید انواع کابل‌افشان گرد می توانید از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید. کابل‌های افشان گرد دارای ابعاد و اندازه های مختلف هستند و اغلب با توجه به میزان قطر و نوع عایق خریداری می شوند. کابل‌های افشان گرد دارای تنوع بالایی می باشند.

کابل افشان قدرت

 کابل های افشان یا قدرت به چند دسته تقسیم می شود.

1.کابل های قدرت پنج رشته ای

2. کابل های قدرت سه رشته ای

3. کابل های قدرت تک رشته ای

4. کابل های قدرت دو رشته ای

5. کابل های قدرت 3.5 رشته ای

6. کابل های قدرت ۴ رشته ای

کابل‌ افشان قدرت کاربرد زیادی در ساختمان ها و صنایع دارد. هادی کابل‌های افشان قدرت می تواند نیمه افشان یا کابل‌افشان یا تک لا باشند. عایق این کابل‌های افشان قدرت معمولا از pvc – a می باشد. از این کابل قدرت در داکت یا لوله هم استفاده می شود. 

کابل‌افشان قدرت در صورت وجود خطر ضربات مکانیکی با زره که از جنس مفتول و با نوار می باشد محافظت می شود. از کاربرد های کابل‌افشان قدرت می توان در جعبه‌ی کلید های اتصال، تاسیسات صنعتی و ساختمان های تجاری اشاره کرد. کابل‌های افشان قدرت در خاک هم قابلیت نصب شدن دارد. اما نباید در خاک تنش های مکانیکی وجود داشته باشد. جنس کابل‌های افشان قدرت از مس قابل انعطاف می باشد. برای عایق کردن این کابل‌های افشان قدرت از پلی وینیل کلراید a استفاده می شود. استفاده‌ی عمده‌ی کابل‌های افشان قدرت در اتصالات متحرک است. البته در تاسیسات صنعتی، ساختمان ها و بسیاری جاهای دیگر هم کاربرد دارد.

کابل افشان انعطاف پذیر

کابل انعطاف پذیر در اثر فشار های مکانیکی متوسط خم می شود. پیچاندن مکرر کابل انعطاف پذیر مجاز می باشد. در منازل خانگی ، آشپزخانه ، دفاتری که در شرایط خشک و مرطوب هستند ، ماشین لباس شویی، خشک کن، یخچال و غیره می توان از آن استفاده کرد. همچنین این کابل انعطاف پذیر برای اجاق گاز ها یعنی دستگاه های گرم نیز مناسب است. به شرط آن که تماس مستقیم با قطعات داغ نداشته باشد و در معرض تابش گرما قرار نگیرد. حتی کابل های انعطاف پذیر برای نصب ثابت مبلمان ها، دیوار های پارتیشن، لنت های تزیینی و… بسیار کاربردی می باشد و قابل استفاده هستند.

 رنگ روکش کابل انعطاف پذیر مشکی یا سفید می باشد. کابل های انعطاف پذیر برای تمامی اتصالات الکتریکی در شرایط و محیط های مرطوب و خشک استفاده می شود. همچنین برای محیط های کارگاهی کارگاهی بسیار مناسب می باشد. کابل انعطاف پذیر مناسب هوای آزاد نیست. دیگر کاربرد های کابل انعطاف پذیر در ساخت ماشین ابزار ها، نیروگاه ها، تهویه و راه اندازی سیستم های گرمایشی استفاده می شود. عایق این کابل انعطاف پذیر از نوع pvc – d می باشد. نحوه ی قرار گیری رشته های کابل انعطاف پذیر این گونه می باشد که کابل گرد رشته ها به هم تابیده می شوند و کابل تخت رشته ها به صورت موازی قرار می گیرند.

کابل افشان لاستیکی

لازم است بدانید که این نوع کابل ها را با نام کابل انعطاف پذیر نسوز هم می شناسند که به صورت تکفاز و سه فاز که ضد اسید و ضد روغن می باشند، تولید میشوند. نوع تکفاز نسوز این کابل ها معمولا در دسته کابل های فشار ضعیف قرار میگیرند. این کابل ها در برابر رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. کابل های افشان نسوز انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند و در برابر سرما استحکام خوبی از خود نشان می دهند به دلیل این ویژگی های خوبی که در آن ها دیده می شود معمولا در سد سازی، سستم های آبیاری کشاورزی، صنایع آب و فاضلاب و … مورد استفاده قرار می گیرند.

اما در رابطه با کابل های لاستیکی سه فاز باید بگوییم که در برابر سایش بسیار مقاوم میباشند این کابل های لاستیکی در برابر اسید و روغن و پرتوهای فرابنفش مقاومت بالایی دارند. در حالت کلی میتوان گفت که کابل های افشان لاستیکی یکی از محبوب ترین کابل ها در صنعت به شمار میروند و در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند برای مثال صنایع آب و فاضلاب، کابل های آسانسور، صنایع ریلی و قطاری، صنایع در معرض رطوبت بالا و…

کابل افشان دریایی

نباید فراموش کنیم که حجم زیادی از سطح کره زمین را اقیانوس ها و دریاها تشکیل داده اند و یکی از مهم ترین راه ها و بستر های زیر ساخت شبکه ارتباطات جهانی استفاده از کابل های زیر دریایی می باشد. پس نمی توان کابل های افشان دریایی را نادیده گرفت و در واقع آن ها در انواع مختلفی طراحی و تولید میشوند که برخی از آن ها عبارت اند از کابل کشتی، کابل فراساحلی، کابل های زیر دریایی که با توجه به شرایط به کابل های مختلفی ( کابل کف خواب دریا، کابل فشار متغیر دریا، کابل غواصی، کابل شناور در سطح آب) تقسیم بندی می شوند.

کابل های دریایی از ویژگی های منحصر به فردی برخوردارند که از جمله این ویژگی ها می توان موارد زیر را نام برد:
• قدرت تحمل فشار آب
• در برابر نفوذ رطوبت پایداری مناسبی دارند.
• عدم انتشار آلودگی در دریا
• قابلیت پاک سازی جلبک هایی که روی سطح روکش کابل ها پس از مدتی به وجود می آیند.
• در برابر انواع جوندگان دریایی باید استقامت مکانیکی بالایی داشته باشند.
• در برابر خوردگی هایی مانند خوردگی اسیدی و اکسیداسیون و … باید از مقاومت بالایی بهره ببرند.

به‌روز رسانی در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۴۰۱