استاندارد سیم و کابل

استاندارد سیم و کابل

سیم و کابل دارای استاندارد‌هایی برای تولید هستند. تولید کنندگان استاندارد سیم و کابل از علامت استاندارد برای محصولات استفاده می‌کنند و با توجه به ولتاژ آن در ابعاد و‌اندازه‌ها و ظرفیت و ولتاژ اسمی‌مختلف تولید می‌شوند. استاندارد سیم و کابل معیار‌های خوبی برای خرید هستند. قبل از آغاز سیم کشی خانه و محیط پروژه نیاز است با استاندارد‌ها آشنا باشید تا ویژگی‌های هر کدام را بهتر درک کنید. 

🔶استاندارد کابل شامل مشخص نمودن معیار‌های زیر به صورت قواعد و قوانین ملی و بین المللی است:

 ✔️ابعاد و‌اندازه یا سطح مقطع

 ✔️جنس متریال و‌هادی

 ✔️میزان ظرفیت و ولتاژ نامی

 ✔️رنگ بندی

سیستم‌های سیم برق خانگی پیچیده هستند. اما درک اجزای آن می‌تواند به شما در تشخیص مشکلات، تعمیرات کامل، برنامه ریزی برای نوسازی و برقراری ارتباط سیم کشی کمک کند.

اولین نکاتی که باید در مورد سیم برق خانه خود بدانید اصول اولیه استاندارد سیم و کابل است. شما باید بدانید که‌اندازه چگونه با آمپراژ ارتباط دارد، نحوه کار کدگذاری عایق کابل و سیم و نحوه خواندن برچسب کابل یا سیم به چه شکل است.

پس از آن، شما باید انواع سیم برق خانه خود را بشناسید. در این مطلب به بررسی استاندارد‌های مختلف می‌پردازیم. با آشنایی این استاندارد‌ها اطلاعات خوبی راجع به سیستم‌های برق کسب خواهید کرد.

استاندارد انواع سیم و کابل

استاندارد تولید سیم افشان

سیم افشان دارای استاندارد تولید است و بر اساس ولتاژ نامی‌به دو دسته تقسیم می‌شوند.

🔶سیم افشان دارای ولتاژ نامی‌450- 750 ولت:

این سیم‌ها در وسایل برقی و سیستم‌های روشنایی و محیط‌های خشک و درون لوله‌ها به صورت توکار قابل استفاده است. طبق استاندارد بین الملی ۶۰۲۲۷ IEC 02 و طبق استاندارد ملی ایران ISIRI(607)02 با سطح مقطع 1 میلی متر به بالا تولید می‌شوند.

🔶سیم افشان دارای ولتاژ نامی‌300-500 ولت:

این سیم‌ها در زیر گچ و به صورت توکار استفاده می‌شوند. در لوله خرطومی‌ها قرار می‌گیرند و برای نصب مستقیم روی سینی کابل و کانال کابل کشی قابل استفاده نیستند. لذا طبق استاندارد بین المللی ۶۰۲۲۷ IEC 06 و طبق استاندارد ملی ISIRI(607)06 با سطح مقطع 0.5 و0.75 و 1 میلی متر تولید می‌شوند.

استاندارد سیم و کابل مفتولی

سیم و کابل مفتولی برای توزیع کننده‌های برق مناسب هستند و در سیم کشی داخل تابلو برق نیز استفاده می‌شوند. در لوله‌ها و زیر گچ نیز استفاده می‌شوند و با‌هادی تابیده تولید شده‌اند. این سیم‌ها طبق استاندارد بین المللی ۶۰۲۲۷ IEC 01 و طبق استاندارد ملی ISIRI(607)01   با ولتاژ 300 تا 500 ولت و سطح مقطع 1 میلی متر و تولید می‌شود.

استاندارد سیم و کابل مفتولی

استاندارد سیم و کابل سبک

کابل مفتولی سبک و کابل خشک برای موارد مختلف صنعتی و کابل کشی ساختمان مناسب هستند و می‌توان آن را در محیط خشک و ابدار و مرطوب استفاده نمود. طبق استاندارد بین المللی ۶۰۲۲۷ IEC 10 و استاندارد ISIRI(607)10 تولید می‌شوند که طبق آن دارای ولتاژ نامی‌300- 500 ولت هستند.

استاندارد کابل آنتن

کابل آنتن یکی از پر مصرف‌ترین کابل‌ها محسوب می‌شود و برای آنتن تلویزیون و رادیو قابل استفاده است. این کابل به کابل کواکسیال مشهور است و طبق استاندارد بین المللی JIS 3501 تولید می‌شود. این کابل‌ها دارای‌هادی مسی و روکش از جنس آلومینوم برای جلوگیری از ورود نویز است.

استاندارد کابل آنتن

استاندارد کابل NM

در مورد کابل NM چند قانون وجود دارد که باید از آنها مطلع باشید.

اول ، آنها را نمی‌توان در ساختمان‌های مسکونی که بیش از سه طبقه ارتفاع دارند استفاده کرد. به شدت برای خانه‌ها طراحی شده است ، از آنها نمی‌توان در ساختمانهای تجاری نیز استفاده کرد.

کابل NM به عنوان یک سیستم سیم برق خانگی دائمی‌طراحی شده است. آنها نباید به عنوان جایگزینی برای سیم‌های فرمت استفاده شوند. همچنین نباید از آنها برای جایگزینی سیم کشی لوازم خانگی شما استفاده کرد.

در صورت لزوم باید از کابل‌های پشتیبانی مناسب استفاده کنید. شما نمی‌توانید آنها را با میخ یا اصطبل نگه دارید. هر چیزی که به کابل آسیب برساند به عنوان پشتیبانی مجاز نیست و باید در فواصل کمتر از 4.5 فوت محکم شود.

معرفی استاندارد AWG

در واقع استاندارد AWG برای مشخص کردن‌اندازه و سطح مقطع سیم و کابل اسفتاده می‌شود. این استاندارد حداکثر و حداقل قطر سیم و کابل مشخص می‌کند. دارای درصد خطای کمی‌است و از مهم‌ترین پارامتر‌های انتخاب و خرید سیم و کابل استاندارد می‌باشد.

استاندارد رنگ بندی کابل

رنگ عایق بیرونی کابل ،‌اندازه سیم داخل عایق و همچنین میزان آمپر را برای مدار نشان می‌دهد.

⚪️سفید = سیم 14، مدار 15 آمپر

🟡زرد = سیم 12، مدار 20 آمپر

🟠نارنجی = سیم 10، مدار 30 آمپر

⚫️مشکی= سیم 8 یا 6، مدارهای 45 یا 60 آمپر. برچسب عایق را برای‌اندازه گیری و مشخصات مدار بررسی کنید.

🟤خاکستری = کابل ارتینگ است. از آنجا که تمام کابل UF (ارت و دفن در زمین) خاکستری است ، برچسب عایق را برای‌اندازه گیری و مشخصات مدار بررسی کنید. در واقع کدگذاری رنگ از سال 2001 شروع شده است و اکنون در مواقع خاص و ضروری پیاده سازی می‌شوند.

استاندارد رنگ بندی کابل

استاندارد کابل زیر زمینی و دفنی

در حالی که کابل‌های AC و NM برای شرایط خشک و داخلی طراحی شده‌اند ، شما برای استفاده در خارج از منزل یا در شرایط مرطوب به یک کابل مناسب نیاز دارید. این نوع کابل نیازی به محافظت از دیوارها ، کف‌ها و سقف‌ها ندارد.

به همین دلیل هنگامی‌که شما نیاز به اجرای سیم در زیر زمین یا پروژه‌های بیرونی دارید ، از یک تغذیه کننده زیرزمینی ، از کابل UF ، استفاده می‌کنید. این نوع سیم برق نیز کابل غیر فلزی است و می‌توان آن را بدون مجرای زیر زمین دفن کرد. همچنین می‌تواند بدون هیچ مشکلی خیس شود. مشابه کابل NM، کابل UF از سه سیم تشکیل شده است.

برای تهیه و خرید انواع کابل فیبر نوری می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با ما در تماس باشید.🛒

استاندارد سیم و کابل ولتاژ پایین

وقتی مدار دارید که کمتر از 50 ولت مصرف می‌کند، ممکن است از سیم کشی ولتاژ پایین استفاده کنید.این نوع سیم برق خانه برای مواردی استفاده می‌شود که نیاز به برق زیادی ندارند. این شامل زنگ درها، بیشتر ترموستات‌ها و نورپردازی منظره است.

 

محدوده سیم‌های ولتاژ پایین را در‌اندازه 12 تا 22 سنج خواهید یافت. معمولاً عایق بندی شده یا با روکش کابل پوشانده شده است.

استاندارد سیم و کابل ولتاژ پایین

چه کابلی استاندارد است؟

در واقع کابلی استاندارد است که از یک یا چند رشته‌هادی تهیه شده و روی آن روکش یا عایق قرار گرفته است. پوشش عایق از جنس پی وی سی یا پلی اتیلن خواهد بود. کابل استاندارد می‌تواند با توجه به مواد سازنده و میزان سطح مقطع و نوع عایق جریان خاصی را از خود عبور بدهد که به عنوان جریان نامی‌مشهور است. کاربران و متخصصین کابل‌ها را با توجه به معیار‌های خاصی مانند جریان نامی، سطح مقطع، نوع‌هادی و نوع عایق و ابعاد و‌ اندازه خریداری می‌کنند. لذا برای تشخیص استاندارد بودن یا نبودن کابل نیاز است ابتدا با استاندارد‌های سیم و کابل آشنای باشید و سپس معیار‌های مختلفی برای شناسایی آن در نظر بگیرید.

این معیار‌ها عبارت اند از:

 ✔️جنس عایق

 ✔️رنگ سیم و کابل

 ✔️ضخامت و جنس‌هادی

 ✔️تعداد رشته‌های‌هادی

 ✔️برچسب روی سیم و کابل

 

✏️ پیشنهادات و نظرات خود را درباره مقاله انواع سایز کابل برق به اشتراک بگذارید.

9
دیدگاه‌های نوشته

  جعفر زندی 1401-04-24

  این مطلب حرف نداشت

  بازم درمورد این موضع مطلب بزارین

  محمدجواد عباسی 1401-05-17

  شماره تماستون برای خرید تلفنی چنده

   adminsimcabletesla 1401-05-25

   ۰۹۱۲۶۰۵۵۳۰۳

  اسدالله ایرانی 1401-05-18

  خرید آنلاین هم دارید

   adminsimcabletesla 1401-05-25

   سلام بله

  جلال جنتی 1401-06-07

  چجوری می تونیم با کارشناسانتون در ارتباط باشیم

  اصغر مددی 1401-08-10

  قیمت مشاورتون چقدره؟

  احسان شیرازی 1401-08-23

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین