مواد اولیه سیم و کابل

مواد اولیه سیم و کابل

مواد اولیه سیم و کابل:‌ در ساختمان‌ها از هادی فلزی برای حمل جریان برق استفاده می‌شود و سیم برق به گونه‌ای انتخاب می‌شود که بتواند میزان جریان موجود را به خوبی هدایت کند. ساختار سیم برق شامل هادی از جنس مس یا آلومینیوم و یک روکش عایق است. در صورتی که چند هادی با روکش عایق در یک کابل قرار بگیرد؛ کابل برق خوانده می‌شود. آشنایی با نحوه تولید سیم و کابل به شما کمک می‌کند هنگام خرید سیم و کابل، انتخابی دقیق و متناسب با نیاز پروژه انجام دهید.

مواد اولیه سیم و کابل برق عموماً آلومینیوم و مس است. ویژگی‌های فنی این دو فلز با یکدیگر متفاوت است. فلز آلومینیوم دارای مقاومت الکتریکی بیشتر، وزن کمتر و انعطاف‌پذیری مناسب است؛ در حالی که فلز مس از مقاومت الکتریکی بسیار کم برخوردار بوده و وزن بیشتر و انعطاف‌پذیری بیشتری و به تبع قیمت بیشتری هم دارد؛ به همین دلیل از میان این دو فلز، استفاده از مس با خلوص ۹۹.۹ درصد رایج‌تر است و زمانی که در ساخت سیم و کابل برق از فلز آلومینیوم استفاده شود، وزن سیم و کابل کاهش می‌یابد و در نهایت قیمت آن کمتر می‌شود.

در اینصورت انتخاب سیم و کابل آلومینیوم در متراژ بالا از نظر اقتصادی به صرفه‌تر خواهد بود. آلومینیوم در مقابل رطوبت مقاومت کمتری دارد و باعث اکسیده شدن آن می‌شود؛ لذا در چند سال اخیر برای رفع این مشکل، سیم‌های آلومینیوم را به جدار نازکی از مس مجهز می‌کنند؛ این امر سبب می‌شود آلومینیوم در مقابل رطوبت واکنش ندهد و به سادگی اکسیده نشود؛ درنتیجه عمر آلومینیوم طولانی‌تر می‌شود و سیم و کابل با کیفیت‌تر تولید می‌شود. در مواردی خاص برای تولید سیم و کابل برق به همراه مس از آلیاژهای آهن نیز استفاده می‌شود که باعث کاهش قیمت آن می‌شود.

⭐️⭐️برای اطلاع از لیست قیمت سیم و کابل، کلیک کنید.⭐️⭐️

گرانول سیم و کابل

پی وی سی PVC

گرانول پی وی سی، به عنوان عایق الکتریکی مناسب شناخته شده است و مورد تأیید استانداردهای ملی و بین المللی است؛ به همین علت به عنوان مواد اولیه روکش سیم و کابل برق انتخاب می‌شود. وزن این ماده ۱.۵ گرم است و قبل از مصرف به صورت دانه‌های ریز در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی قرار گرفته است. مواد دیگری که در ساخت سیم و کابل برق کاربرد دارد، شامل پلی اتیلن کراس و پلی پروپیلن و نخ فیلر، قرقره‌های بسته‌بندی چوبی و کارتن پلاست و نوار ضد آب و مستربج است.

 پیشنهادات و نظرات خود را درباره مقاله مواد اولیه سیم و کابل با فروشگاه سیم و کابل تسلا به اشتراک بگذارید.

11
دیدگاه‌های نوشته

  جواد محمودی 1401-03-21

  هزینه مشاورتون چنده؟

  رمضان نقدی 1401-03-24

  حرف نداشت

  چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم

  رضا بهشتی 1401-04-17

  مشاورینتون قابل اعتمادن؟

  جعفر بهشتی 1401-06-03

  مشاوره آنلاین از چه طریقی صورت می گیره؟

  عیسی هامون 1401-07-04

  چجوری می تونیم با کارشناسانتون در ارتباط باشیم

  مجید کرمانی 1401-07-08

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

  بهنام عبادی 1401-07-22

  بیشتری بنویسین لطفا

  احمد بیاتی 1401-08-01

  چه سایت قشنگی دارین

  غلامحسین شریفی 1401-08-29

  چه مطلب خوبی

  خیلی عالی بود