کابل جوش

کابل جوش

از نظر تمام جوشکاران الکتریکی کابل جوشکاری، کابلی است که در مدارهای جوشکاری الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این کابل از یک رسانای استاندارد به سایز 8AWG تا 500kcmil تولید شده است که یک لایه عایق حرارتی از نئوپرن روی آن را پوشانده است. عایقی که برای این کابل استفاده می‌شود می‌تواند دمای بالایی را تحمل کند؛ برای مثال می‌تواند ۹۰ الی ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد را به خوبی تحمل می‌کند. در حقیقت می‌توان گفت که کابل جوش یک ترموست است که در مواجه به پاشیدگی‌های جوش تحمل بالاتری دارد.

عمدتاً برای این کابل‌ها تا حدود ۶۰۰ ولت در نظر گرفته‌اند، اما این میزان را تا حدود ۱۰۰ ولت می‌توان بیشتر کرد. این کابل‌ها با انعطاف و ماندگاری خوبی که دارند شناخته می‌شوند و به همین دلیل طول عمر بالایی هم دارند. اصولاً این کابل‌ها انواع مختلفی دارند و برای کاربردهای مختلفی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کابل‌ها مجهز به هادی مسی هستند؛ به همین دلیل از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند و مقاومت بالایی هم دارند. عایقی که برای کابل‌ها استفاده می‌شود می‌تواند که در برابر آسیب‌ها و رطوبت هادی استفاده شده را محافظت کند.

کابل جوشکاری

قطر و مشخصات کابل جوشکاری مناسب جوشکاری

در صورتی که می‌خواهید اندازه یک کابل جوشکاری را اندازه‌گیری کنید، بایستی که به قطر فلز مغزی آن را محاسبه کنید. برخی از مشخصات مهم این کابل عبارت‌اند از:

🔶 قدرت: قدرت مناسبی که برای کابل‌های جوشکاری وجود دارد نیز با ظرفیت جریان سا همان درجه آمپر معروف است. به حداکثر جریانی که قطعاً از کابل عبور کند قدرت کابل گفته می‌شود. زمانی که کابل‌های جوشکاری را تهیه می‌کنید، بایستی که به قدرت آن توجه زیادی داشته باشید.

🔶 طول کابل: لازم به اشاره است که کابل کوتاه‌تر می‌تواند جریان بیشتری را نسبت به کابل‌های بلندتر با همان قطر را انتقال دهند. درجه‌بندی این کابل‌ها با درجه حرارت رسانای ۷۵.۹۰، ۱۰۵ خواهد بود. اصولاً سیم‌های مسی به خودی خود درجه حرارت بالای ایجاد شده از طریق آمپراژهای بالا را قبل از این که آسیب ببینند تحمل می‌کنند، اما در این صورت احتمال ذوب شدن عایق پلاستیکی آن وجود خواهد داشت.

🔶 دمای محیطی: یک کابل جوش مناسب برای دمای محیطی حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد تولید شده است؛ اما درجه‌های بالاتر می‌تواند که منجر به کاهش اتلاف گرما در محیط اطراف آن شود و در نهایت قدرت کابل را هم کاهش دهد.

🔶 جنس کابل: فلز مس یک هدایت کننده بسیار خوبی است؛ اما در برابر جریان به اندازه کمی مقاومت دیده می‌شود، بنابراین باتوجه به مقاومت موجود مقدار گرمایی تولید می‌شود. پس اگر قطر کابل برای جریان عبوری از آن کم باشد، کابل مورد نظر بیشتر از حد ممکن گرم می‌شود.

کاربرد کابل جوش

کاربرد کابل جوشکاری

ویژگی بسیار مناسبی که باعث شده است این کابل‌ها محبوب شود دوام و انعطاف‌پذیری بالای آن است؛ بنابراین برای کاربردهای غیر جوشکاری هم استفاده می‌شود و منحصر به جوشکاری نیست. برخی از این کابل‌ها در لابراتورهای تست جهانی همچون UL لیست نشده و این مسئله آن‌ها را برای سیم کشی‌های ثابت اغنا ننموده است.

پس اگر از کابل جوشکاری در سیم کشی ثابت استفاده شود البته بدون مشورت با AHJ دچار مشکل خواهید شد؛ بنابراین راه حل جایگزینی که برای آن‌ها استفاده شده بیان شده، استفاده از کابل DLO است. ناگفته نماند که در صنایع مختلفی از این کابل‌ها استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به اتومبیل سازی، حمل و نقل، کشتی‌سازی و نوارهای نقاله و… اشاره کرد و می‌توان تجهیزات زیادی را به آن‌ها متصل کنند، این تجهیزات بایستی جنسشان از سرامیک، فلز و پلیمر و کامپوزیت و غیره باشد؛ البته از کابل‌های جوشکاری به عنوان سیم ارت هم بهره می‌برند؛ چرا که ایمنی را تضمین خواهند کرد. در نهایت کاربرد آخر این کابل این است که می‌توان از آن به عنوان جایگزین کابل آسیب دیده ماشین‌های صنعتی مثل ژنراتور استفاده کرد.

خرید انواع سیم و کابل از تسلا

انواع کابل جوشکاری

در جوشکاری‌های الکتریکی از دو نوع جوشکاری arc و مقاومت استفاده می‌کنند که برای آن‌ها از کابل‌های جوش مختلفی استفاده می‌شود؛ برای مثال از کابل افشان و پلاستیکی برای آن‌ها استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها مشخصات منحصر به خود را دارند. در ادامه برای آشنایی با این کابل‌ها آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

کابل جوش افشان

برای این کابل‌ها معمولاً مواد اولیه مختلفی وجود دارد که بایستی آن‌ها را انتخاب کنید. برای مثال از دو فلز آلومینیوم و فلز مس استفاده می‌کنند که فلز مس به مراتب بیشتر استفاده می‌شود و کاربرد بیشتری هم دارد؛ به همین دلیل قیمت این کابل بیشتر از کابل آلومینیوم است و از وزن بیشتری هم برخوردار است. برای این که به کیفیت و مرغوبیت این کابل پی ببرید لازم است که به پوشش و عایق‌بندی آن توجه کنید که در افزایش و یا کاهش وزن آن موثر خواهد بود.

کابل جوش‌هایی که مدل افشان هستند در برابر حرارت از مقاومت بالایی برخوردار است و ضد آب هم است. این مدل کابل در برابر بسیاری از مواد شیمیایی که خاصیت خورندگی دارند از پایداری و مقاومت بالایی هم برخوردار است. باتوجه به ویژگی‌هایی که در این کابل دیده می‌شود، می‌توان آن را در محیط‌های صنعتی خطرناک همچون کوره‌های مذاب، موتورخانه‌ها، کارخانه‌ها و غیره مورد استفاده قرار داد.

کابل جوش

کابل جوش پلاستیکی

ساختار این کابل بسیار منحصر به فرد است که قابلیت‌های خاصی هم در آن دیده می‌شود. در ساختار آن رشته‌های مسی بسیار باریکی دیده می‌شود که کارگاه‌ها و صنایع مختلف می‌توانند مقاومت بالایی را به نمایش بگذارند؛ البته در برابر عوامل دیگری همچون خمیدگی حرارت بالا، خراشیدگی، مواد اسیدی و غیره کمترین آسیب را می‌بینند. اگر در کاربردهای مختلف به ولتاژ بالا و انعطاف‌پذیری زیادی احتیاج دارید، پیشنهاد می‌کنیم از این کابل‌ها استفاده کنید چرا که این دو قابلیت را در خود دارند.

کابل‌های جوشکاری را از نظر سایز و یا نمره هم دسته‌بندی می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به سایزهای ۱۴.۱۶، ۱۲، اشاره کرد که برای هر کدام از آن‌ها سطح مقطع‌ها و یا قطرهای مختلفی در نظر گرفته شده است. می‌توانید با توجه به نیازتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و از آن‌ها در کارهای مختلف استفاده کنید.

✍️ سخن پایانی

با خواندن این مطلب متوجه می‌شوید که انواع کابل جوشکاری از ویژگی‌ها و مشخصات منحصر به فردی برخوردار هستند که برای کاربردهای مخصوصی استفاده می‌شوند. در هنگام خرید این کابل‌ها به کیفیت ساخت آن‌ها توجه کنید و سعی کنید که برندهای برتری را خریداری کنید. پیشنهاد می‌کنیم به فروشگاه اینترنتی تسلا مراجعه کنید و بهترین برندهای کابل جوش را مشاهده کنید و درصدد تهیه آن اقدام کنید. چرا که این کابل‌ها از کیفیت بالایی برخوردار هستند و در عین حال از قیمت مناسبی برخودار هستند. تمام استانداردهای لازم برای تولید این کابل‌ها رعایت شده است بنابراین با اطمینان خاطر اقدام کنید. نظرات و سؤالات خود را برای ما کامنت کنید.

به روز رسانی شده در  26 شهریور 1402

11
دیدگاه‌های نوشته

*
*

  ایمان قاسمی 1401-06-17 پاسخ

  منابع این مطلب کجاست؟

  پرویز بردبار 1401-07-25 پاسخ

  اکانت اینستا هم دارید؟

  سیدمحمد اسدی 1401-08-20 پاسخ

  شماره تماستون برای خرید تلفنی چنده

  سجاد موسوی 1401-09-22 پاسخ

  احسنت عالی بود

  محمدحسن هخامنش 1401-10-16 پاسخ

  مطالب بیشتری بنویسین لطفا

  حسینعلی ملک 1401-10-26 پاسخ

  آدرس دفترتون کجاست

  سیدمحمد ذاکری 1401-11-04 پاسخ

  خیلی دنبال این موضوع بودم

  ابوالفضل قنبری 1401-11-10 پاسخ

  سلام عالی بود

  سجاد فرجی 1401-11-21 پاسخ

  دستخوش

  ابوالقاسم طباطبایی 1401-11-24 پاسخ

  میتونم شماره فروشگاه را داشته باشم؟؟

  رسول شهبازی 1401-12-24 پاسخ

  میشه مطلب رو توی وبلاگ خودم بزارم؟