انواع سایز کابل برق

انواع سایز کابل برق

انواع سایز کابل برق: برق در زندگی مردم نقش مهمی‌ دارد و کابل‌های برق عمده ترین واسطه‌های اتصال و انتقال جریان برق محسوب می‌شوند. کابل برق با توجه به نحوه کاربرد در سایز و اندازه‌های متنوع تولید شده اند. آشنایی با انواع سایز کابل راهنمای خوبی برای انتخاب دقیق سیم و کابل خواهد بود.

کابل‌های برق از در کنار هم قرار گرفتن چند سیم و چند‌هادی به وجود می‌آید و توسط یک عایق پوشیده می‌شوند. می‌تواند به خوبی انتقال و جا به جایی جریان برق را انجام دهد.

نحوه سایز بندی کابل برق

سایز و اندازه کابل برق دارای اعداد و ارقامی‌است که ویژگی و بخش‌های مختلف گابل را مشخص می‌کند. لذا سایز کابل برق بستگی به تعداد سیم‌های‌هادی و نول و سطح مقطع آن دارد. به همین ترتیب هنگام بیان سایز کابل درج و خوانده می‌شوند. عدد سمت چپ برای تعداد رشته‌هادی و عدد بعد مشخص کننده سطح مقطع خواهد بود. در صورتی که در کابل، رشته نول وجود داشته باشد عددی دیگر دیده می‌شود که مشخص کننده رشته نول خواهد بود.

به عنوان مثال کابل 3 * 2: این سایز حاوی دو اطلاعات در مورد رشته و سطح مقطع است. این کابل از 2 رشته تشکیل شده است و از سطح مقطع 3 میلی متر برخوردار است.

اگر 150+ 70 * 3 داشته باشیم: به معنای این است که تعداد رشته 3 عدد است و سطح مقطع 70 میلی متر و رشته نول از سطح مقطع 150 میلی متر برخوردار است.

کابل برق

انواع سایز کابل

کابل برق سایز‌های مختلفی دارد و یکی از روش‌های سایز بندی و تقسیم آن به صورت فوق بود. حال سایز‌های دیگری را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

کابل NM-B: این کابل به صورت حروف به نمایش در می‌آید. حرف N نشان دهنده عایق غیر فلزی است. حرف B نشان دهنده میزان گمای قابل پشتیبانی توسط کابل که 194 درجه فارنهایت است. این کابل در داخل دیوار استفاده می‌شود و امکان استفاده به صورت رو کار را ندارد. از این کابل در مصارف خانگی استفاده می‌شود.

کابل برق 14 * 2: این کابل دارای دو رشته و سطح مقطع 14 میلی متر است. کابل امکان استفاده در مدار جریان را فراهم می‌کند. برای نصب کلید برق و کلید پریز و انواع لامپ استفاده می‌شود.

کابل اغشان 1.5 * 2: این کابل دارای دو رشته‌هادی با رنگ مختلف می‌باشد. از رایج ترین مدل‌های سیم و کابل محسوب می‌شود. از این کابل برای کانال‌های برق و لوله‌های ساختمانی استفاده می‌شود. می‌تواند حداکثر 19 آمپر برق را خود عبور دهد. تعداد رشته‌های موجود در آن 30 رشته از جنس مس می‌باشد.

کابل برق 10 * 2: این کابل دارای‌هادی از جنس مس است. از دو رشته سیم به وجود آمده و در قطعات الکتریکی استفاده می‌شود. حداکثر جریانی که از خود عبور می‌دهد 30 آمپر است.

کابل برق 12 * 3: این کابل در تجهیزاتی مانند بخاری، لباس شویی و ماشین ظرفشویی استفاده می‌شود. حداکثر دمایی که از خود عبور می‌دهد 20 آمپر می‌باشد.

کابل برق و روشنایی: این کابل‌ها در سایز‌هایی تولید می‌شوند که توانایی حمل جریان 1 تا 1.5 آمپر را داشته باشند. عمده ترین کاربرد آن شامل چراغ‌های روشنایی و سیستم نورپردازی است.

نحوه سایز بندی کابل برق​

سایز کابل برق برای پریز برق

سایز کابل برق برای پریز‌ها با کابل کشی عمومی‌ساختمان متفاوت است. در پریز‌های برق اغلب از کابل ارت و دوفلو در سایز 2.5 میلی متر استفاده می‌شود. اگر از سیم‌هایی با سطح مقطع بیشتر استفاده شود می‌تواند جریان بیشتری ار تحمل نماید که مورد نیاز نمی‌باشد. لذا استاندارد ملی و بین المللی حداکثر جریان عبوری از سیم و کابل مربوط به پریز را 2.5 میلی متر قرار داده است.

سیم و کابل‌های برق دارای استاندارد‌های سطح مقطع هستند که با توجه به ضخامت سطح مقطع قادر به میزان جریان خاصی می‌باشند. به جدول زیر توجه داشته باشید:

 

ضخامت سطح مقطع به میلی متر

0.5

0.75

1

1.5

2.5

4

6

10

16

25

میزان جریان عبوری به آمپر

35

50

70

120

185

150

240

300

400

500

 

همچنین برای لامپ و لوستر و‌هالوژن و کولر آبی و سایر سیستم‌های روشنایی از سیم با سطح مقطع 5.1 میلی متر استفاده می‌شود.

برای سیم کشی اصلی برق و کولر گازی که نایز به شدت جریان کمتری دارند از سیم با سطح مقطع 4 میلی متر استفاده می‌شود.

برای سیم کشی تلفن از سیم 4 رشته ای و برای سیم کشی آیفون از سیم 8 رشته ای استفاده می‌شود.

سخن آخر

برای تهیه و خرید این سیم‌ها از طریق راه‌های ارتباطی مندرج در سایت سیم و کابل تسلا با ما در تماس باشید.🛒

✏️ پیشنهادات و نظرات خود را درباره مقاله انواع سایز کابل برق به اشتراک بگذارید.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*