انواع سایز کابل برق

انواع سایز کابل برق

انواع سایز کابل برق: برق در زندگی مردم نقش مهمی‌ دارد و کابل‌های برق عمده ترین واسطه‌های اتصال و انتقال جریان برق محسوب می‌شوند. کابل برق با توجه به نحوه کاربرد در سایز و اندازه‌های متنوع تولید شده اند. آشنایی با انواع سایز کابل راهنمای خوبی برای انتخاب دقیق سیم و کابل خواهد بود.

کابل‌های برق از در کنار هم قرار گرفتن چند سیم و چند‌هادی به وجود می‌آید و توسط یک عایق پوشیده می‌شوند. می‌تواند به خوبی انتقال و جا به جایی جریان برق را انجام دهد.

نکات طلایی + آشنایی با کابل برق سه فاز  

نحوه سایز بندی کابل برق

سایز و اندازه کابل برق دارای اعداد و ارقامی‌است که ویژگی و بخش‌های مختلف گابل را مشخص می‌کند. لذا سایز کابل برق بستگی به تعداد سیم‌های‌هادی و نول و سطح مقطع آن دارد. به همین ترتیب هنگام بیان سایز کابل درج و خوانده می‌شوند. عدد سمت چپ برای تعداد رشته‌هادی و عدد بعد مشخص کننده سطح مقطع خواهد بود. در صورتی که در کابل، رشته نول وجود داشته باشد عددی دیگر دیده می‌شود که مشخص کننده رشته نول خواهد بود.

به عنوان مثال کابل 3 * 2: این سایز حاوی دو اطلاعات در مورد رشته و سطح مقطع است. این کابل از 2 رشته تشکیل شده است و از سطح مقطع 3 میلی متر برخوردار است.

اگر 150+ 70 * 3 داشته باشیم: به معنای این است که تعداد رشته 3 عدد است و سطح مقطع 70 میلی متر و رشته نول از سطح مقطع 150 میلی متر برخوردار است.

قیمت شما همیشه باید بروز باشید: سیم و کابل کسری

کابل برق

برترین برند سیم و کابل با: سیم و کابل همدان

انواع سایز کابل

کابل برق سایز‌های مختلفی دارد و یکی از روش‌های سایز بندی و تقسیم آن به صورت فوق بود. حال سایز‌های دیگری را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

کابل NM-B: این کابل به صورت حروف به نمایش در می‌آید. حرف N نشان دهنده عایق غیر فلزی است. حرف B نشان دهنده میزان گمای قابل پشتیبانی توسط کابل که 194 درجه فارنهایت است. این کابل در داخل دیوار استفاده می‌شود و امکان استفاده به صورت رو کار را ندارد. از این کابل در مصارف خانگی استفاده می‌شود.

کابل برق 14 * 2: این کابل دارای دو رشته و سطح مقطع 14 میلی متر است. کابل امکان استفاده در مدار جریان را فراهم می‌کند. برای نصب کلید برق و کلید پریز و انواع لامپ استفاده می‌شود.

کابل اغشان 1.5 * 2: این کابل دارای دو رشته‌هادی با رنگ مختلف می‌باشد. از رایج ترین مدل‌های سیم و کابل محسوب می‌شود. از این کابل برای کانال‌های برق و لوله‌های ساختمانی استفاده می‌شود. می‌تواند حداکثر 19 آمپر برق را خود عبور دهد. تعداد رشته‌های موجود در آن 30 رشته از جنس مس می‌باشد.

کابل برق 10 * 2: این کابل دارای‌هادی از جنس مس است. از دو رشته سیم به وجود آمده و در قطعات الکتریکی استفاده می‌شود. حداکثر جریانی که از خود عبور می‌دهد 30 آمپر است.

کابل برق 12 * 3: این کابل در تجهیزاتی مانند بخاری، لباس شویی و ماشین ظرفشویی استفاده می‌شود. حداکثر دمایی که از خود عبور می‌دهد 20 آمپر می‌باشد.

کابل برق و روشنایی: این کابل‌ها در سایز‌هایی تولید می‌شوند که توانایی حمل جریان 1 تا 1.5 آمپر را داشته باشند. عمده ترین کاربرد آن شامل چراغ‌های روشنایی و سیستم نورپردازی است.

نحوه سایز بندی کابل برق​

با بهترین کابل 1401 بیشتر آشنا شوید کابل آلومینیوم

سایز کابل برق برای پریز برق

سایز کابل برق برای پریز‌ها با کابل کشی عمومی‌ساختمان متفاوت است. در پریز‌های برق اغلب از کابل ارت و دوفلو در سایز 2.5 میلی متر استفاده می‌شود. اگر از سیم‌هایی با سطح مقطع بیشتر استفاده شود می‌تواند جریان بیشتری ار تحمل نماید که مورد نیاز نمی‌باشد. لذا استاندارد ملی و بین المللی حداکثر جریان عبوری از سیم و کابل مربوط به پریز را 2.5 میلی متر قرار داده است.

سیم و کابل‌های برق دارای استاندارد‌های سطح مقطع هستند که با توجه به ضخامت سطح مقطع قادر به میزان جریان خاصی می‌باشند. به جدول زیر توجه داشته باشید:

 

ضخامت سطح مقطع به میلی متر

0.5

0.75

1

1.5

2.5

4

6

10

16

25

میزان جریان عبوری به آمپر

35

50

70

120

185

150

240

300

400

500

 

همچنین برای لامپ و لوستر و‌هالوژن و کولر آبی و سایر سیستم‌های روشنایی از سیم با سطح مقطع 5.1 میلی متر استفاده می‌شود.

برای سیم کشی اصلی برق و کولر گازی که نایز به شدت جریان کمتری دارند از سیم با سطح مقطع 4 میلی متر استفاده می‌شود.

برای سیم کشی تلفن از سیم 4 رشته ای و برای سیم کشی آیفون از سیم 8 رشته ای استفاده می‌شود.

رتبه‌بندی اندازه کابل برق بر حسب آمپر

رتبه‌بندی اندازه کابل برق برحسب آمپر با روش‌های مختلف انجام می‌شود و با استفاده از آن امنیت ساختمان به خوبی تأمین شده و عمر مفید سیم کشی ساختمان افزایش می‌یابد. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- روش استفاده از سیم و کابل برای دیوار در جدول اول رتبه‌بندی اندازه کابل برق برحسب آمپر درج شده است که از آن برای نصب کابل توکار مانند: نصب کابل برق دارای عایق حرارتی و در دیوار با موادی مانند: گچ استفاده می‌شود.

اندازه کابلرتبه‌بندی بر حسب آمپر
1 میلی‌متر8
1.5 میلی‌متر10
2.5 میلی‌متر13.5
4.00 میلی‌متر17.5
6.00 میلی‌متر23.5
10.00 میلی‌متر32

2- روش برش مستقیم جدول دوم رتبه‌بندی کابل برق بر اساس آمپر را نشان می‌دهد که با جدول قبلی تفاوت زیادی دارد و از اطلاعات آن برای نصب سیم و کابل در تأسیسات برقی و دیوار استفاده می‌شود.

اندازه کابلرتبه‌بندی بر حسب آمپر
1 میلی‌متر15.5
1.5 میلی‌متر20
2.5 میلی‌متر27
4 میلی‌متر37
6 میلی‌متر47
10 میلی‌متر65
قطر و اندازه کابل

محاسبه قطر سیم و اندازه کابل

نحوه تشخیص اندازه کابل برق بسیار ساده است و با توجه به تعداد هادی قرار گرفته در سیم و کابل تعیین می‌شود. در اغلب موارد اندازه کابل روی غلاف چاپ شده است و می‌توانید با خواندن اطلاعات مندرج روی کابل قطر و اندازه آن را تشخیص بدهید. در مواردی که قطر سیم روی غلاف چاپ نشده باشد، باید قطر سیم را اندازه کنید. قطر سیم شامل اندازه دایره سطح مقطعهادی سیم و کابل بدون در نظر گرفتن اندازه روکش است. محاسبه اندازه سطح مقطع سیم به این صورت است:
شعاع * شعاع * ۳.۱۴۲
این فرمول همان فرمول مشهور مساحت دایره است که در اینجا برای به دست آوردن قطر سیم استفاده می‌شود.

کابل 1.5 یا 2.5 میلی‌متری

کابلهای ۱.۵ یا ۲.۵ میلی‌متری در واقع اندازه سطح مقطع کابل برق است. این سطح مقطع برای کابل‌هایی باهادی آلومینومی هادی مسی در نظر گرفته می‌شود و برای کابل‌هایی با هادی از جنس آلیاژ ترکیبی و کابل‌های چند رشته ذکر نمی‌شود. سطح مقطع کابل‌های افشان و کابل‌های ارت و خنثی اغلب ۱.۵ میلی‌متر است. اگر بخشی از سیم را به صورت عمودی قطع کنید و سطح مقطع ۱.۵ میلی‌متری آن را مشاهده خواهید کرد. در واقع مساحت یا سطح مقطع این سیم به شکل دایره است و با مقیاس میلی‌متر مربع سنجیده می‌شود. این سطح مقطع مشخص کننده سطح مقطع هادی سیم و کابل است و شامل عایق و روکش کابل نمی‌شود.

اندازه کابل برای مدارهای روشنایی

اندازه کابل برای مدارهای روشنایی معمولاً به صورت ۱ میلی‌متر و یا ۱.۵ میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود. اندازه کابل با توجه به تعداد چراغ‌های موجود در مدار روشنایی و طول کابل انتخاب می‌شود و اگر میزان مسافت مدار روشنایی کم است، توصیه می‌شود از کابل ۱.۵ میلی‌متری برای مقابله با افت ولتاژ استفاده کنید.

سخن آخر

برای تهیه و خرید این سیم‌ها از طریق راه‌های ارتباطی مندرج در سایت سیم و کابل تسلا با ما در تماس باشید.

✏️ پیشنهادات و نظرات خود را درباره مقاله انواع سایز کابل برق به اشتراک بگذارید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

9
دیدگاه‌های نوشته

*
*

  کورش 1400-12-17 پاسخ

  عالی بود . دنبال این اطلاعات بودم . خیلی از شما ممنون و سپاسگزارم

   barekat 1401-01-09 پاسخ

   سلامت باشید.

  روح الله بهشتی 1401-04-03 پاسخ

  حرف نداری

  علیرضا کشانی 1401-04-05 پاسخ

  کجا می تونم اطلاعات کاملتری درباره این موضوع پیدا کنم

  نادر امیری 1401-05-27 پاسخ

  خیلی سایت خوبی دارین

  امیر جلالی 1401-05-29 پاسخ

  چه سایت قشنگی دارین

  پرویز مددی 1401-06-04 پاسخ

  مطلب به درد بخوری بود

  ابوالفضل عبدالهی 1401-06-11 پاسخ

  دفتر مرکزیتون کجا قرار داره

  ناصر رحمانیان 1401-06-31 پاسخ

  احسنت عالی بود