کابل برق سه فاز

کابل برق سه فاز

یکی از کابل‌های پر استفاده که می‌توان به آن اشاره داشت کابل برق سه فاز است که در نقش یک کابل فشار قوی در حوزه‌‌هایی که به برق فشار قوی نیاز است، به کار گرفته می‌شود. بر حسب مدل استفاده می‌توان گفت که سیم و کابل برق دارای انواع مختلفی هستند و به طور معمول کابل‌های ساخته شده از یک یا تعدادی هادی الکتریکی تشکیل شده‌اند که با استفاده از یک غلاف به صورت کلی بسته بندی شده و در شکل‌های متفاوتی نیز قابل دسترس هستند. به طور کلی می‌توان گفت که کابل‌های برق از دو بخش کلی تشکیل شده‌اند بخش اصلی یعنی هادی کابل و بخش دیگر یعنی عایق کابل می‌باشد.

تفاوت کلی در میان کابل‌ها به مدل استفاده از آن‌ها وابسته است و این مدل استفاده از کابل‌هاست که سبب می‌شود شکل، جنس، تعداد، عایق‌ها و سطح مقطع در مقایسه با یکدیگر دارای تمایز باشند. امروزه در صنعت برق قسمت بزرگی از پخش انرژی الکتریکی به ویژه فشار ضعیف با استفاده از کابل‌ها انجام می‌پذیرد. در واقع کابل‌های ویژه به منظور انتقال انرژی الکتریکی فشار قوی و فشار متوسط به کار می‌روند. کاربرد کابل‌ها در تاسیسات الکتریکی موضوع حائز اهمیتی است.

کابل‌ها را از متریال‌های مختلفی تهیه می‌کنند به طور مثال با استفاده از فلزاتی همچون طلا، مس، آلومینیوم ساخته می‌شوند. هر یک از انواع کابل‌ها دارای کاربرد و ویژگی‌های منحصر به فردی هستند. در برخی موارد که توان خروجی دستگاه‌ها یکسان است، می‌توان هر دو مدل برق 3 فاز و تک فاز را مورد استفاده قرار داد. به همین علت ضروری است که نسبت به اختلاف‌های میان دو جریان سه و تک فاز آگاهی وجود داشته باشد تا بتوان بهترین تصمیم گیری را انجام داد.

پیشنهاد مطالعه👈🏻 انواع سایز کابل برق

برق سه فاز چه کاربردی دارد؟

کابل برق 3 فاز در کاربردهای گوناگون صنعتی و تجاری به منظور روشن نمودن تجهیزات صنعتی پرکاربرد همچون پمپ، الکتروموتورها، ابزارآلات برقی و کلیه دستگاه‌هایی که نیازمند منبع برق 3 فاز هستند، بسیار کاربرد دارند. لازم به ذکر است که در حال حاضر از سیم کشی برق سه فاز در واحدهای مسکونی به علت به کارگیری آسانسور و پمپ‌های چاه نیز بهره می‌برند. در نتیجه می‌توان به نحوی این نوع کابل‌ها را در گروه کابل‌های ساختمانی نیز دسته بندی نمود. از آنجا که کابل برق سه فاز یکی از اساسی‌ترین ابزارها جهت انتقال جریان الکتریسیته است، می‌بایست نوع با کیفیت آن را به کار گرفت و قواعد اولیه در زمان نصب و کارکرد تجهیز را رعایت نموده تا آسیب‌های احتمالی به حداقل برسند.
کیفیت کابل برق مورد نظر به عوامل مختلفی از قبیل کیفیت فلز به کار رفته، پلیمرهایی که در نقش عایق سیم برق استفاده می‌شوند، اتصالات کابل‌ها و… وابسته است. کابل‌های برق سه فاز در گروه کابل‌های برق فشار قوی رده‌بندی می‌شوند. کابل‌های برق فشار قوی به منظور هدایت جریان برق در مکانیزم‌هایی که به ولتاژ اسمی بالاتر از 30 کیلو ولت نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این علت که شدت ولتاژ و جریان عبوری از این نوع کابل‌ها به شدت بالا بوده، شیوه نصب آن‌ها یا به شکل دفن در زیر زمین یا درون کانال‌های مختص به خود است. کابل‌های مورد استفاده در تجهیزات برق سه فاز صنعتی یا خانگی به دو شیوه اتصال ستاره یا اتصال مثلث به یکدیگر اتصال می‌یابند. شیوه اتصال رشته‌های سیم در هر یک دارای تفاوت بوده و تمایز اصلی در این دو نحوه اتصال در وجود یا عدم وجود سیم نول در این اتصالات است.

کابل برق سه فاز

انواع کابل برق سه فاز

کابل برق از لحاظ کاربرد و محیط‌هایی که به کار گرفته می‌شوند به سه نوع کلی تقسیم بندی می‌شوند. این نوع کابل‌ها عبارتند از کابل‌های هوایی، کابل‌های زمینی، کابل‌های ساختمانی.
• کابل برق هوایی:
این مدل از کابل‌ها را به طور معمول در محیط‌هایی که نیاز به آویزان کردن کابل یا استفاده بر روی تیر برق وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور معمول در این نوع کابل‌ها یک سیم رشته‌ای از جنس فولاد گالوانیزه در کنار یکدیگر که با استفاده از یک غلاف پلی اتیلنی تحت پوشش قرار گرفته‌اند، تهیه می‌شوند.
• کابل برق زمینی:
اکثر این مدل از کابل‌ها را به منظور انتقال برق از درون خاک به کار می‌برند. این نوع کابل‌ها از یک عایق، هادی مسی و غلاف P.E.T تشکیل شده‌اند که گاهی مواقع در شرایط نیاز، سیم به نوار فولادی نیز مجهز می‌گردد.
• کابل برق ساختمانی:
این نوع کابل برق را می‌توان در کلیه ساختمان‌ها رویت کرد. این مدل کابل‌ها از غلاف‌های پی وی سی و هادی مسی تشکیل شده‌اند. دارای سطح مقطع مشخصی هستند و قادرند که جریان برق معینی را انتقال دهند.
• کابل برق مسی:
همانطور که می‌دانیم جنس هادی این نوع کابل‌ها مسی است. امروزه هادی کابل‌ها را با استفاده از فلزاتی همچون طلا، نقره، مس و آلومینیوم تهیه می‌کنند. اما پراستفاده‌ترین آن‌ها کابل‌های مسی و آلومینیومی است، زیرا از بهترین رساناهای شناخته شده هستند. اما به طور کلی با نظر به ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی که مختص فلز مس است می‌توان گفت که در مقایسه با دیگر کابل‌ها از مزایای بیشتری برخوردار می‌باشد.

رنگ بندی کابل برق 3 فاز

به منظور شناسایی آسان‌تر فازهای متفاوت موجود در کابل‌های برق سه فاز می‌بایست به وسیله‌ی استانداردهای معین رنگ آن‌ها را از یکدیگر متمایز نمود. مزایای به کارگیری این شیوه شناسایی آسان‌تر فازها جهت تقسیم بار و اتصال درست فازها به موتور القایی است، بی آنکه نیازی به انجام آزمایش باشد. شناخته‌ شده‎ترین و مناسب‌ترین استاندارد برای این مقصود استاندارد IEC 60446 است. البته استاندارد یاد شده به منظور تولید سیم‌های برق سه فاز به اندازه‌ی لازم جدی گرفته نشده و در اغلب زمان‌‌ها رنگ‌های غیر حرفه‌ای در تولید کابل‌های برق سه فاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

براساس استانداردهای IEC به کارگیری این نوع رنگ‌ها در شناسایی هر فازی جایز است: سیاه، قهوه‌ای، قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، بنفش، خاکستری، سفید، صورتی و فیروزه‌ای. به منظور تولید کابل‌های برق سه فاز یا براساس استانداردهایی که توسط وزارت نیرو اعلام شده است، فازهای R، S و T به ترتیب می‌بایست در رنگ‌های قرمز، زرد و آبی آسمانی تولید شوند یا براساس استانداردهای چین بایستی رنگ‌های زرد، سبز و قرمز به کار گرفته شوند.

کابل‌های برق سه فاز را به شکل سه و نیم رشته، چهار رشته و پنج رشته ساخته و روانه‌ی بازار می‌کنند. در پی افزایش میزان رشته‌های به کار رفته در کابل بدیهی است که قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. مزیت به کارگیری کابل‌های سه فاز پنج رشته در مقایسه با کابل‌های 4 رشته در استفاده از سیم ارت است. با لحاظ نمودن استانداردهای تولید کابل‌های سه فاز و ارزیابی سطح کیفی آن‌ها این نوع کابل در اقسام گوناگونی تهیه می‌شوند.

کابل برق سه فاز (2)

مزیت طلایی کابل برق سه فاز

🆕همیشه به روز باشید! 🆕

چند نکته ایمنی کوتاه اما مفید هنگام کار با برق سه فاز

خرید انواع کابل برق سه فاز

سوالات متداول در زمینه خرید کابل برق سه فاز

☑️ کابل برق سه فاز از چه تعداد رشته سیم ساخته شده است؟

برق سه فاز از چهار سیم تشکیل شده است: سه رسانا و یک رشته خنثی. توان سه فاز را می‌توان در نقش شیوه رایج ساخت، انتقال و پخش توان متناوب معرفی نمود. این یک مدل چند فازی بوده و رایج‌ترین شیوه به کار رفته در شبکه‌های الکتریکی در سرتاسر دنیا جهت انتقال نیرو است.

☑️ آیا کابل برق سه فاز آلومینیوم برای محیط خانه مطلوب است؟

از آنجا که برق مورد استفاده در منزل از نوع تک فاز است، می‌بایست یک اینورتر تک فاز تعبیه نمائید. چنانچه به سیستم سه فاز دسترسی دارید، از لحاظ فنی قادر به تعبیه هر دو اینورتر تک و سه فاز خواهید بود.

☑️ ضرورت خرید کابل برق سه فاز چیست؟

برق یا به ولتاژ 230 یا 240 ولت (تک فاز که بیشترین وضعیت داخلی را دارد) در اتصال است اما سیستم سه فاز 400 و 415 ولت را ارائه می‌دهد.

☑️ استفاده برق سه فاز در چیست؟

مدار تغذیه AC از سه سیم تشکیل شده است که هر سیگنال ac فاز 120 درجه الکتریکی نسبت به یکدیگر دارای فاصله هستند. منازل مسکونی به طور معمول با منبع تغذیه تک فاز فعالیت می‌کنند، در شرایطی که تجهیزات تجاری و صنعتی به طور معمول منبع تغذیه سه فاز را مورد استفاده قرار می‌دهند.

☑️ آیا قیمت کابل برق سه فاز به صرفه است؟

فعالیت‌های تجاری و صنعتی که به برق بیشتری نیازمند هستند، برق سه فاز را انتخاب می‌کنند، چرا که بهره وری آن بسیار کم بوده و از هزینه کمتری برخوردار است.

سخن نهایی

 کابل برق سه فاز از پرمصرف ترین کابل‌های صنعت است و در حوزه‌هایی که به برق فشار قوی نیاز است به کار گرفته می‌شود کابل فشار قوی انواع مختلفی دارد ولی به طور معمول کابل‌های ساخته شده از یک یا تعدادی هادی الکتریکی تشکیل شده‌اند و با استفاده از یک غلاف به صورت کلی بسته بندی شده‌اند. کابل برق سه فاز در کاربردهای گوناگون صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد همچنین کیفیت کابل به عوامل مختلفی از قبیل کیفیت فلز نیز وابسته است. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در سیم و کابل تسلا تماس بگیرید.

📝امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد نظرات و تجربیات خود را از خواندن این مقاله از طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید.📝

بروزرسانی 22.09.00

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*