سیم افشان

سیم افشان

این روزها تنوع سیم‌های تولید شده آنقدر زیاد است که بسیاری از افراد در تصمیم گیری دچار شک و گاها اشتباه می‌شوند. سیم و کابل‌ها با توجه به موارد مختلف در دسته‌بندی‌هایی مختلف قرار می‌گیرند اما با داشتن اطلعات و شناخت کافی می‌توانید بهترین موارد را انتخاب کنید. سیم افشان همچون سایر سیم‌های تولید شده متشکل شده از هادی و یک روکش است که نوع هادی آن وجه تمایز آن از سایر سیم‌ها است. هادی استفاده شده برای آن از دو متریال آلومینیوم و مس است که عمدتا برای روکش یا عایق آن از پی. وی.

سی استفاده می‌کنند. در ساختار داخلی این سیم تعداد زیادی از رشته‌های سیم مشاهده می‌کنید که در کنار هم قرار گرفته و سپس با استفاده روکشی روی آن‌ها پوشش داده شده است. اصولا روی روکش سیم‌های افشان دو عبارت MH و AF درج شده است که این مورد خوبی برای شناخت سیم‌های افشان خواهد بود. ضخامت در نظر گرفته شده برای سیم‌های افشان معمولا در بازه ۰.۷ میلی‌متر تا ۲.۸ میلی‌متر است که با توجه به کاربرد و نوع نیازتان می‌توانید یکی از آن‌ها را خریداری کنید.

بیشترین مقاومت هادی برای این سیم‌ها برابر است با ۱۳.۳ اهم بر کیلو متر اما اگر مقدار بیشتر بود یعنی این که شرکت تولیدی در تعداد رشته‌های داخل سیم و یا قطر آن مرتکب اشتباه و خطا شده است. ویژگی منحصر به فرد این سیم‌ها نرمی و انعطاف آن‌ها است یعنی می‌توان آن‌ها را در مکان‌هایی که به این ویژگی احتیاج است، مورد استفاده قرار داد.

خرید انواع سیم و کابل از تسلا

ساختار و ویژگی‌های سیم افشان

به سیم‌های افشان سیم انعطاف‌پذیر هم می‌گویند که هادی یا مغزی آن را از مس آنیل شده با درصد خلوص بالا تولید می‌کنند؛ در واقع هادی آن از نوع گروه ۵ است. سیم افشانی که ساخته می‌شود، بایستی براساس استاندارد ملیل و بین المللی تولید شود. در حقیقت آن را بر اساس دو استاندارد IEC ۶۰۲۲۸ و ISIRI ۳۰۸۴ می‌سازند و تمام اصول و قواعد برای ویژگی‌های آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. عایقی که برای سیم افشان طبق این دو استاندارد در نظر گرفته شده است، از جنس PVC نوع پلیمری PVC/C است. اصولاً بر حسب این دو استاندارد میزان ولتاژ نامی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است حدود ۳۰۰ الی ۵۰۰ ولت است که برای ولتاژی برابر ۲۰۰۰ ولت است؛ البته برخی دیگر با ۷۵۰ الی ۴۵۰ برای ولتاژهای ۲۵۰۰ ولت انتخاب می‌شود.

همان گونه که قبل‌تر اشاره کردیم سیم افشان را با نام اختصاری NYAF هم می‌شناسند که حرف N سیسم مسی نرم شده است، حرف Y عایق پی‌ وی‌ سی دور هر رشته، حروف S و Z نشان دهنده سیم‌های مخصوص است، F سیم‌های نرم، A سیم کشی داخل لوله‌ها، M سیم مقاوم در برابر رطوبت خواهد بود. مدل‌های مختلف سیم‌های افشان از ویژگی‌ها و مشخصات متفاوتی برخوردار هستند که در نهایت برای کاربردهای مختلفی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیم افشان ۴ رشته

کاربرد سیم افشان

سیم‌ها انواع مختلفی دارند که معمولاً هر کدام از آن‌ها را باتوجه به ویژگی‌هایی که دارند مورد استفاده قرار می‌دهند که سیم افشان از این قضیه مستثنی نخواهد بود. در واقع از این مدل سیم به عنوان یک سیم رابط در ماشین آلات، داکت‌های زمینی، تابلوهای فرمان استفاده می‌شود. در واقع برایی این کاربرد لازم است که سیم از انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشد و تنها سیم‌هایی که منعطف هستند و ویژگی انعطاف‌پذیری بالا را دارند، همین سیم‌های افشان هستند. کاربرد دیگر این سیم‌ها در تجهیزات الکتریکی، اتاق‌های خشک، تابلوهایی با ولتاژ ۷۵۰ ولت استفاده می‌کنند.

در حقیقت در سیستم‌های روشنایی یا وسایل برقی از این سیم‌ها بهره می‌برند. در حالت کلی این سیم را در صنعت ساختمان سازی، وسایل الکتریکی استفاده می‌کنند. لازم است بدانید که نباید از این سیم‌ها به صورت مستقیم در کانال‌ها و یا سینی کابل‌ها استفاده شود، اما می‌توانید که از آن‌ها در زیر گچ‌ها و یا داخل لوله‌ها استفاده کنید. در صنایع مختلفی از این سیم‌ها استفاده می‌شود، یعنی برای برق‌رسانی در تجهیزات الکترونیکی یا الکتریکی کاربرد دارند. تمام این کاربردها برای ویژگی‌های منحصر به فرد آن است که باعث شده در صنایع مختلف و مخصوصاً ساختمان‌سازی از آن‌ها بهره ببرند.

نکات مهم در خرید سیم افشان

در هر پروژه ساختمانی یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی که استفاده می‌شود، همین سیم و کابل‌ها هستند؛ بنابراین لازم است که برای انتخاب این تجهیز مهم حساسیت بالایی را صرف کنید.

🔶 در وهله اول بایستی که نکات استاندارد و ایمنی را در نظر بگیرید تا بتوانید یک سیم خوب و مناسبی را انتخاب کنید، لذا در صورت انتخاب نادرست قطعاً خسارت‌های زیاد و مشکلات بدی به‌وجود می‌آید.

🔶 در انتخاب سیم افشان به نوع هادی استفاده شده در سیم توجه کنید و اگر عملکرد خوبی می‌خواهید هادی آن را از جنس فلز مس انتخاب کنید.

🔶 سیمی که انتخاب می‌شود بایستی دارای سطخ یکدست و صافی داشته باشد، یعنی کل سطح آن نباید تورفتگی یا برجستگی داشته باشد.

🔶 زمانی که سیم انتخاب شده را برش می‌دهید، بایستی که مغزی آن در مرکز واقع شده باشد؛ چرا که این مسئله نشان دهنده کیفیت ساخت سیم است.

🔶 هر سیمی را با هر قطری انتخاب نکنید، مخصوصاً اگر قطر عایق زیاد باشد. اساساً اگر قطر عایق زیاد باشد، هادی سیم در برابر عوامل مختلف محیطی مقاوم‌تر خواهد بود، اما نمی‌توان گفت که کیفیت ساخت محصول مناسب است؛ چرا که بسیاری از سودجویان عمداً قطر عایق را افزایش می‌دهند و هادی را کوچک‌تر می‌سازند تا جرم و وزن محصول بیشتر شود؛ بنابراین سیمی را انتخاب کنید که سطح عایق آن نسبت به سیم زیاد نباشد.

🔶 حتماً این محصول را از فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های معتبر انتخاب و خریداری کنید؛ چراکه بهترین سیم افشان را به فروش می‌رسند و در عین حال می‌توانید که سیم افشان ارزان را با کیفیتی عالی خریداری کنید.

انواع سیم افشان

راه‌های تشخیص سیم استاندارد از سیم غیر استاندارد

اگر سیم‌ها استاندارد و باکیفیت انتخاب نشوند، قطعاً در آینده خسارات و زیان‌های زیادی به‌وجود می‌آید. در حقیقت باتوجه قیمت پایینی که برای این سیم‌ها در نظر گرفته شده است مردم استقبال زیادی می‌کنند، اما بعداً در اثر مشکل و خسارت متوجه کار اشتباه خود می‌شوند. برای این تشخیص سیم فیک و اصلی لازم است که به نکات زیر توجه کنید.

💠 لازم است که بدانید روی بدنه سیم‌های اصلی عبارت مربوط به استاندارد داخلی یعنی ISIRI حک شده است، بنابراین به هنگام خرید به این استاندارد حک شده توجه کنید.

💠 در حقیقت بایستی به ضخامت استفاده شده در سیم‌های افشان توجه کنید، اگر ضخامت عایق کمتر از حد استاندارد باشد، سیم خریداری شده به شکست عایقی دچار می‌شود و حتی اگر بیشتر از حد استاندارد باشد، سطح مقطع سیم کاهش می‌یابد.

💠 هادی انتخاب شده حتماً مسی باشد چرا که فلز مس یکی از بهترین رساناها است و بایستی درصد خلوص بالایی داشته باشد. بیشترین تقلبی که ممکن است صورت بگیرد روی درصد خلوص مس است؛ در حقیقت با مشاهده هادی به‌صورت تقریبی می‌توانید که درصد خلوص مس استفاده شده را مشخص کنید. اگر رنگ هادی استفاده شده درخشان و زرد بود میزان درصد خلوص مناسب است، اما اگر داخل هادی رگه‌های مشکی را دیدید و درخشندگی مناسبی نداشت، درصد خلوص مناسب نیست و در آن از سیم آهن هم استفاده شده است.

💠 مورد آخر سر سیم‌ها هستند که برای سیم‌های استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر سرسیم را به‌صورت لخت داخل سیم قرار دادید اما کاملاً محکم نشد، یعنی این که از تعداد رشته سیم‌هایی به اندازه کافی استفاده نشده است.

سیم افشان ۷ رشته

انواع سیم افشان

سیم‌های افشانی که تولید می‌شوند با توجه به ولتاژی که دارند به دو نوع زیر تقسیم می‌شوند:

🔴 سیم افشان با ولتاژ نامی 300 الی 500 ولت: با توجه به ولتاژ نامی که برای این سیم در نظر گرفته شده است که می‌توان آن‌ها را زیر یا روی گچ، داخل لوله‌های خرطومی، داخل سایر لوله‌ها مورد استفاده قرار داد.

🔴 سیم افشان با ولتاژ نامی 450 الی 750 ولت: در واقع با ویژگی‌ها و مشخصاتی که در این مدل سیم دیده می‌شود می‌توان گفت که از آن‌ها در مکان‌های خشک، داخل وسایل برقی، حفاظت سیستم‌های روشنایی، زیر یا روی گچ، داخل لوله‌ها و… مورد استفاده قرار می‌دهند.

سیم افشان ۸ رشته

بهترین سیم افشان

بهترین سیم افشان سیمی است که هادی استفاده شده در آن از جنس مس باشد ممکن است که هزینه‌های زیادی را چرداخت کنید، اما با این انتخاب در طولانی مدت می‌توانید که از آن بهره ببرید و در عین حال ایمنی و امنیت سیم کشی چند برابر می‌شود. سیمی را انتخاب کنید که بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی ساخته شده باشد و از کیفیت ساخت بالایی بهره ببرد. فراموش نکنید که وزن معیار خوبی برای کیفیت یک سیم افشان نخواهد بود و حتی در کیفیت و عملکرد آن تاثیری نخواهد داشت؛ در حقیقت شرکت‌های زیادی در زمینه تولید انواع سیم‌های افشان فعالیت می‌کنند، بنابراین اگر می‌خواهید بهترین عملکرد را در کنار قیمت مناسب ببینید بهترین برند را انتخاب کرده و از آن در طولانی مدت استفاده کنید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم که سیم افشان را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم، یعنی مطالبی راجع به سیم افشان، بهترین برند، انواع سیم، کاربردهای مختلف و… را به خوبی پوشش دهیم. با خواندن این مطلب می‌توانید که باتوجه به نیاز خود بهترین سیم را انتخاب کرده و آن را با قیمتی مناسب خریداری کنید. متأسفانه این روزها سیم‌های فیک و تقلبی زیادی روانه بازار شده است که سعی کردیم با بیان نکات و مواردی به انتخاب بهترین سیم (سیم اصل) کمک کنیم. امیدوارم که از خواندن این مطلب به اطلاعات کافی رسیده باشید و برای شما مفید واقع شده باشد؛ باید بگوییم که در صورت داشتن هر گونه نظر و پیشنهادی می‌توانید آن را برای فروشگاه اینترنتی تسلا کامنت کنید.

برای تهیه و خرید انواع سیم و کابل از طریق راه‌های ارتباطی مندرج در سایت سیم و کابل تسلا با ما در تماس باشید.🛒

به روز رسانی شده در  27 شهریور 1402

11
دیدگاه‌های نوشته

*
*

  علی کمالی 1401-04-12 پاسخ

  لیست قیمت را برام ارسال کنید

  احسان سهرابی 1401-05-04 پاسخ

  میتونم شماره فروشگاه را داشته باشم؟؟

  مجید فروتن 1401-05-05 پاسخ

  هزینه مشاوره آنلاین و حضوری باهم متفاوته

  غلام گودرزی 1401-05-11 پاسخ

  حرفتون خیلی عالیه

  کریم مرادی 1401-05-16 پاسخ

  خیلی خوشحالم که هستین

  محمود آزاد 1401-07-06 پاسخ

  بیشتری بنویسین لطفا

  محمدحسین بردبار 1401-07-06 پاسخ

  قیمت مشاورتون چقدره؟

  عباس معصومی 1401-07-08 پاسخ

  مطالب بیشتری بنویسین لطفا

  عبدالحسین آزادی 1401-07-10 پاسخ

  مشاوره آنلاین از چه طریقی صورت می گیره؟

  اکبر شکری 1401-07-17 پاسخ

  بازم درمورد این موضع مطلب بزارین

  فرهاد سلیمی 1401-09-24 پاسخ

  این موضوع یکی از موضوعات موردعلاقه منه